Постанова від 30.05.2012 по справі 2а-3086/12/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 травня 2012 р. (14 год. 54 хв.) Справа №2а-3086/12/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., за участю секретаря судового засідання Устінової С.Ю., представника позивача - Воробйової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сімферопольської районної державної адміністрації в АР Крим

до Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2

про спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: Сімферопольська районна державна адміністрація АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим про зобов'язання провести державну реєстрацію угоди (договору) від 24.01.2012 р., укладеної між позивачем та ОСОБА_2 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290 та про зобов'язання відповідача відмінити запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290.

Позовні вимоги ґрунтуються на Земельному кодексі України та на Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9.09.2009р. № 1021, та мотивовані тим, що на підставі заяви про добровільну відмову на користь держави від права власності на земельну ділянку Сімферопольською райдержадміністрацією в АР Крим було прийнято розпорядження від 25.11.2011 року № 2382-р. "Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку". На виконання вимог закону та на підставі прийнятого розпорядження між Сімферопольською райдержадміністрацією в АР Крим та ОСОБА_2 була укладена угода про передачу права власності на земельну ділянку, яка була посвідчена нотаріально. Позивач звернувся до відповідача про проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку на підставі вказаної угоди, припинивши при цьому право власності на земельну ділянку ОСОБА_2, але, на думку позивача, відповідач незаконно відмовив в проведенні державної реєстрації право власності на земельну ділянку та в припиненні права власності на земельну ділянку ОСОБА_2 В зв'язку з значним позивач був вимушений звернутися до суду.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.03.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.04.2012 року до участі у справі залучена третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених в позовній заяві, та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання, в якому зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, просить розгляд справи провести без участі відповідача (а.с.15).

Третя особа у судове засідання не з'явилась, письмових пояснень щодо предмету позову не надала, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином - судовою повісткою, яка направлена рекомендованою кореспонденцією, про що свідчіть наявне у матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 20).

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

25.11.2011р. Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР Крим прийнято розпорядження "Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку" № 2342-р. на підставі заяви ОСОБА_2 про добровільну відмову на користь держави від права власності на земельну ділянку (кадастровий номер 012478870007080010417), загальною площею 1,59 га, цільове призначення якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану за межами населеного пункту на території Чистенської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, право власності на яку підтверджено державним актом на право власності на землю серії КМ № 085529 від 11.10.2003р. (а.с. 6).

На підставі прийнятого розпорядження між Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР К та ОСОБА_2 була укладена угода про передачу права власності на земельну ділянку, яка посвідчена приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округуАвтономної республіки Крим Хоменко Ю.В., та зареєстроване в реєстрі за № 120 24.01.2012р. (а.с. 7).

Позивач звернувся до відповідача з про державну реєстрацію нотаріально посвідченої копії угоди (договору0 про передачу права власності на земельну ділянку на користь Держави від 24.01.2012р., номер реєстру № 120, укладеної між Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим та ОСОБА_2, про що свідчіть лист № 771/0-28 від. 07.02.2012р. (а.с. 9).

Листом від 28.02.2012р. № 467/10-02-2 Управління Держкомзему в Сімферопольському районі АР Крим повідомило про необхідність у судовому порядку вирішити питання щодо скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 09.09.2009р. № 1012 «Про затвердження Порядку ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» (а.с. 10).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України земля та її надра є об'єктами права власності українського народу.

Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 142 Земельного кодексу України (далі ЗК України) передбачено право громадян - власників земельних ділянок добровільно відмовитися від права власності на земельну ділянку на користь держави шляхом подання відповідної заяви до органу влади.

Орган виконавчої влади в разі згоди на отримання права власності на земельну ділянку укладає угоду про передачу права власності на земельну ділянку.

Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Статтею 140 ЗК України визначено, що добровільна відмова власника від права власності на земельну ділянку є підставою для припинення права власності на нього.

Відповідно до ст. 125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Частиною 2 ст. 126 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується поміж іншого цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою.

При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки. На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід (ч. 6 ст. 126 Земельного кодексу України).

Згідно статті 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Статтею 204 ЗК України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

З матеріалів справи вбачається, що згідно із заявою ОСОБА_2 Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР Крим прийнято розпорядження "Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку" від 25.11.2011 року № 2383-р., на підставі якого була нотаріально посвідчена угода між Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР Крим та ОСОБА_2 про передачу права власності на земельну ділянку.

Враховуючи наведені норми законодавства, суд прийшов до висновку, що права власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290., ОСОБА_2 було припинено у встановленому законом порядку.

Порядок скасування записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку встановлений Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року X 1021 (далі - Порядок №1021).

Відповідно до п.1 Порядку №1021 цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа суворого обліку, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Згідно п.2 Порядку №1021 облік книг записів ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. N 1893.

Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання книг записів з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання книг записів несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Книги записів зберігаються довічно, знищення або вилучення частини Книги записів забороняється. Організація виготовлення та постачання книг записів покладається на Держкомзем.

Пунктом 2 Порядку №1021 також передбачено, що записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1021 Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

- у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;

- в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Відповідно до 14 Порядку №1021 у разі здійснення нотаріусом у встановленому законом порядку відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину вносяться відомості до розділу 3 Поземельної книги "Земельна ділянка. Права власності, постійного користування". Дата внесення відомостей є датою державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку.

Пунктом 27 та 28 Порядку №1021 передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держкомзему на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держкомзему.

З урахуванням зазначених вище норм, суд вважає, що відповідач повинен був провести державну реєстрацію угоди (договору) від 24.01.2012 р., укладеної між позивачем та ОСОБА_2 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290 та повинен був відмінити запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, визнання відповідачем позовних вимог, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є повністю обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 30.05.2012р.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 05.06.2012р.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов'язати Управління Держкомзему в Сімферопольському районі АР Крим провести державну реєстрацію угоди (договору) від 24.01.2012 р., укладеної між позивачем та ОСОБА_2 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290.

3. Зобов'язати Управління Держкомзему в Сімферопольському районі АР Крим скасувати запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку АДРЕСА_1, кадастровий номер 0124788700-08-001-0290, у відношенні ОСОБА_2.

4. Стягнути на користь Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим з Державного бюджету судовій збір у сумі 32,19 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.