Постанова від 25.06.2012 по справі 1570/3434/2012

Справа № 1570/3434/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2012 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

при секретарі Паровенко І.П.

за участю сторін:

представника позивача Ткаченко І.А.

представника відповідача Корнієнко В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського міського центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Купе Інтернейшнл»про стягнення штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 21 880 грн. 00 коп., -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся Одеський міський центр зайнятості до ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»про стягнення штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 21 880 грн.

В обґрунтування своєї правової позиції представник позивача зазначив, що відповідно до приписів ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення», Положення «Про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. № 47 (зі змінами та доповненнями №1435 від 14.09.1998р., №1919 від 18.10.1999 р.), інспекцією Одеського обласного центру зайнятості 19.04.2012р. була проведена перевірка додержання законодавства України про зайнятість населення та загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл».

За результатами перевірки складений Акт №12-17/61 від 19.04.2012р. яким встановлено, що ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»порушені вимоги ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»: дозвіл на працевлаштування від 21.04.2011р. №3289, виданий ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл»на використання праці іноземця - громадянина ОСОБА_1 на посаді адміністратора, на підставі наказу від 25.05.2011 р. № 4 ОСОБА_1 прийнятий на посаду перекладача ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»з 25.05.2012р.

На час проведення перевірки ОСОБА_1 продовжує працювати у ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»на посаді - перекладача. У період з 25.05.2011р. по 19.04.2012 р. використовується праця іноземного громадянина без дозволу служби зайнятості.

Таким чином, згідно ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

В зв'язку з порушенням Закону України «Про зайнятість населення», спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості був складений акт № 12-16/6 від 19.04.2012 р. про порушення законодавства України про зайнятість населення, відповідно до якого відповідач у місячний строк повинен був перерахувати на розрахунковий рахунок Одеського міського центру зайнятості штраф у сумі 21880 грн.

До теперішнього часу сума боргу відповідачем не погашена, що і стало підставою для звернення до суду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити, зазначивши, що до Наказу № 4 від 25.05.2011р. внесено зміни щодо прийняття на роботу громадянина США ОСОБА_1, яка викладена в наступній редакції «прийняти ОСОБА_1 на посаду адміністратора, на підставі трудового контракту від 25.05.2011 року, з окладом згідно штатного розкладу».

Крім того, після проведення перевірки були внесені зміни і до штатного розпису, згідно яких до нього включена посада адміністратора, яка до цього була відсутня.

Також, до дисциплінарної відповідальності притягнуто головного бухгалтера ОСОБА_4 за допущену помилку у Наказі № 4 від 25.05.2011р.

На думку представника відповідача, зазначені дії свідчать про те, що відомості які перевірялися Одеським міським центром зайнятості у відношенні ОСОБА_1, були внесені з помилкою.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд дійшов наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Купе Інтернейшнл»16.11.2006 р. зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Одеської міської ради за № 20005502 та зареєстроване у Одеському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (а/с.20).

13.04.2011 року відповідач подав звіт про наявність вакансій (форма № 3-ПН), в якому вказав вакантну посаду -адміністратор.

21.04.2011 року ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»отримав дозвіл № 3289 на працевлаштування ОСОБА_1 на посаді адміністратора.

Згідно заяви від 25.05.2011 року, ОСОБА_1 просить прийняти його на посаду перекладача у ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»(а/с. 25).

Наказом № 4 від 25.05.2011 р. ОСОБА_1 прийнятий на посаду перекладача по трудовому договору з 25.05.2011 року, згідно штатного розкладу (а/с. 26-30).

Крім того, як вбачається з дослідженого в судовому засіданні «Табелю робочого часу за березень 2012 року» ОСОБА_1 рахується на посаді перекладача (а/с. 24).

В судовому засіданні представник відповідача надав «Посадову інструкцію адміністратора»згідно якої, в завдання та обов'язки ОСОБА_1 на ряду з іншими обов'язками, входить здійснення синхронного перекладу з англійської мови на російську мову під час проведення ділових зустрічей.

Також представником відповідача були надані:

- копія трудової книжки серії АЕ № 749697 від 25.04.2011 року, згідно якої ОСОБА_1 прийнятий на посаду адміністратора з 25.05.2011 року;

- трудовий контракт від 25.05.2011 року, згідно якого роботодавець -ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл», наймає працівника - ОСОБА_1, на посаду адміністратора;

- наказ № 18 від 19.04.2012 року «Про внесення змін до Наказу від № 4 від 25.05.2012 року», згідно якого, внесено зміни до Наказу № 4, щодо прийняття на роботу громадянина США, ОСОБА_1, та викласти резолютивну частину наказу у наступній редакції «прийняти ОСОБА_1 на посаду адміністратора, на підставі трудового контракту від 25.05.2011 року, з окладом згідно штатного розкладу»;

- звіт про наявність вакансій станом на 13.04.2011 року, згідно якої до МЦЗ подано інформацію наявність вакантного місця «посада адміністратора»;

- довідка на підтвердження того, що ОСОБА_1 працює на посаді адміністратора ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл», на підставі Дозволу на працевлаштування № 3289 від 21.04.2011 р. та згідно Трудового контракту від 25.05.2011 р., із посадовим окладом у розмірі 2500 грн.

Відповідно до п.1 «Положення про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47, державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Згідно п. 1 «Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47, інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.

19.04.2012 р. Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл», за наслідками якої складено акт перевірки додержання законодавства України про зайнятість населення від 19.04.2012 р. №12-17/61 (а/с.5-11).

Перевіркою встановлено, що у трудових відносинах з ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл»перебуває громадянин США ОСОБА_1, який на підставі наказу №4 від 25.05.2011 р. прийнятий на роботу на посаду перекладача (а/с. 26).

Згідно Тимчасової посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 є громадянином США та має право знаходиться на території України до 21.04.2012 року (а/с.17).

На підставі акту перевірки додержання законодавства України про зайнятість населення винесено акт про порушення законодавства України про зайнятість населення № 12-16/6 від 19.04.2012 р., яким до ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл»застосовано штраф у розмірі 21 880 грн. (а/с.12-14).

Крім того, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості винесено Припис від 19.04.2012 р. , яким ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл»приписано:

- вжити заходів щодо усунення зазначених порушень та недопущення аналогічних у подальшій роботі;

- притягнути до відповідальності працівників, винних у скоєнні порушення.

Відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 04.02.1994 р. №3929-ХІІ, іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.

Відповідно до положень ч.2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р. №803-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Працевлаштування в Україні іноземців, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.

Згідно з п. 1 «Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 р. №2028 (далі - Порядок), дозвіл на працевлаштування оформляється іноземцю або особі без громадянства (далі - іноземець), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю, за умови, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України.

Відповідно до п. 2 Порядку підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (далі - роботодавець), можуть використовувати працю іноземців лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України.

Згідно п. 4 Порядку дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).

Суд критично ставиться до наданих відповідачем документів та пояснень свідка ОСОБА_4 (головний бухгалтер ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл») з огляду на таке.

Згідно поданої інформації про наявність вільних робочих місць (вакансій) поданої на підставі п. 4 ст. 20 Закону України «про зайнятість населення»: протягом 2011 року до ОМЦЗ поданий один звіт за формою № 3-ПН на вакантну посаду адміністратора.

Дозвіл наданий № 3289 від 21.04.2011 р., виданий роботодавцю ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл», на використання праці на посаді «Адміністратор».

Тоді як, документи надані до перевірки (заява про прийняття на посаду перекладача, наказ № 4 від 25.05.2011 року, табель робочого часу, штатний розклад), свідчать про прийняття ОСОБА_1 на посаду перекладача.

Крім того, суд не приймає доводи представника відповідача про усунення встановленого порушення, шляхом внесення змін до Наказу № 4 від 25.05.2011р. та притягнення до дисциплінарної відповідальності головного бухгалтера ОСОБА_4 за допущену помилку у Наказі № 4 від 25.05.2011р., оскільки вони були вчинені після проведення перевірки та складання акту про порушення законодавства України про зайнятість населення № 12-16/6 та на виконання Припису від 19.04.2012 року, що передбачено приписами чинного законодавства України.

Також, суд критично ставиться до наданої в судовому засіданні копії трудової книжки ОСОБА_1, оскільки вході перевірки трудова книжка не надавалась, з урахуванням чого Одеський міський центр зайнятості був позбавлений можливість надати правову оцінку зазначеному документу.

Суд звертає увагу ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл», на той факт, що наданий в судовому засіданні Наказ № 18 від 19.04.2012 року «Про внесення змін до Наказу від 25 травня 2012 року № 4»є таким, що суперечить дійсним правовідносинам які є предметом спору, оскільки в судовому засіданні представник відповідача зазначала, що ними внесені зміни у Наказ від 25.05.2011 р. № 4 (Наказом № 18 від 19.04.2012 р.), однак суду зазначений наказ не надався. В матеріалах справи наявний Наказ № 18 від 19.04.2012 року про внесення змін до Наказу № 4 від 25.05.2012 року.

З огляду на приписи чинного законодавства суд приходить до висновку що, відповідачем порушені вимоги ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», а саме: дозвіл на працевлаштування від 21.04.2011 р. № 3289, виданий ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл»на використання праці іноземця -громадянина США ОСОБА_1 на посаді адміністратора, тоді як на підставі Наказу від 25.05.2011 року № 4 ОСОБА_1 прийнятий на посаду перекладача ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл».

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у період з 25.05.2011 року по 19.04.2012 року відповідачем використовувалась праця іноземного громадянина без дозволу служби зайнятості.

Відповідно до п. п. «г»п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення» і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закон.

Згідно ч. 4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції діючій на час вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення) у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл»має заборгованість зі сплати штрафу в сумі 21 880 грн., згідно акту про порушення законодавства про зайнятість населення № 12-16/6 від 19.04.2012 р.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»у разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Одеського міського центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Купе Інтернейшнл»про стягнення штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 21 880 грн. 00 коп. задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Купе Інтернейшнл» на користь Одеського міського центру зайнятості штраф у розмірі 21 880грн. 00 коп. на рахунок: код ЄДРПОУ 35358018, одержувач: Одеський міський центр зайнятості, банк ГУДСКУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011, р/р 37176305900002, код бюджетної класифікації 50040500, символ банку 405.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.

Суддя /підпис/ Потоцька Н.В.

Адміністративний позов Одеського міського центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Купе Інтернейшнл»про стягнення штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 21 880 грн. 00 коп. задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Купе Інтернейшнл» на користь Одеського міського центру зайнятості штраф у розмірі 21 880грн. 00 коп. на рахунок: код ЄДРПОУ 35358018, одержувач: Одеський міський центр зайнятості, банк ГУДСКУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011, р/р 37176305900002, код бюджетної класифікації 50040500, символ банку 405.

25 червня 2012 року.