Категорія №10.3.4
Іменем України
18 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4266/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Липової К.С.
представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 17.01.2012 № 04-05/138-04);
представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 22.09.2011 № 01/4-10-697);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році в сумі 7543048,75 грн.,
31 травня 2012 року позивач - Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача - Державного підприємства «Первомайськвугілля», адміністративно-господарські санкції за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році у розмірі 7543048,75 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 62833,68 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що в порушення вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII на підприємстві ДП «Первомайськвугілля» у 2011 році замість 324 інвалідів працював 161. Таким чином, за 163 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 7480215,07 грн. та пеню у розмірі 62833,68 грн. Усього сума заборгованості відповідача перед Державним бюджетом складає 7543048,75 грн.
Також позивач посилається, що згідно з довідкою Первомайського міського центру зайнятості від 10.04.2012 вих. № 9/03-874 відповідач та його відокремлені підрозділи протягом 2011 року звітували до Первомайського міського центру зайнятості, однак, пропонували вакансії для інвалідів зі шкідливими умовами праці, а саме: гірничомонтажник підземний, машиніст підземних установок, електрослюсар підземний та інші.
У порушення норм чинного законодавства відповідач не створив робочих місць, призначених для працевлаштування необхідної кількості інвалідів, та не сплатив адміністративно-господарські санкції в добровільному порядку в установлений законом строк.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, надав суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив наступне. Позивач неправомірно посилається на невиконання державним підприємством «Первомайськвугілля» вимог статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», оскільки служба зайнятості може організовувати працевлаштування інвалідів лише за наявності отриманої від підприємства інформації про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів. Свій обов'язок щодо такого повідомлення ДП «Первомайськвугілля» виконало, шляхом подання відповідних звітів до центру зайнятості, що є належним підтвердженням наявності на підприємстві створених місць для працевлаштування інваліда.
Крім того, позивачем не надано суду відомості щодо відмов у працевлаштуванні інвалідів зі сторони відповідача. Так, підприємством на виконання вимог законодавства, було вжито всіх необхідних заходів щодо створення робочих місць для інвалідів, працевлаштовані два інваліда, які були направлені центром зайнятості, подавалась інформація державній службі зайнятості, необхідна для організації працевлаштування інвалідів, регулярно подавались звіти до Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, але робочі місця залишились вакантними у зв'язку з не направленням для працевлаштування інвалідів уповноваженими органами. Таким чином, у діях відповідача відсутній склад правопорушення, оскільки обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування, а тому на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача вважає, що правових підстав для стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7 480 215,07 грн. та пені у розмірі 62 833,68 грн. за порушення законодавства щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів немає, тому просить суд у задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення адміністративно - господарської санкції з ДП «Первомайськвугілля» у розмірі 7 480 215,07 грн., а також пені за порушення терміну сплати санкції у розмірі 62 833,68 грн. відмовити за необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434 та постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», якою затверджені Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю; Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування; Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів; Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету; Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.
Частиною другою статті 4 вказаного Закону передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4-х відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною 1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місць відповідно до змісту частини п'ятої статті 19 Закону, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідачем надано до Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма № 10-ПІ), відповідно до якого: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 8100 осіб, кількість інвалідів, які повинні працювати - 324 особи, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 161 особа (арк. справи 7).
Абзацом третім пункту другого статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) інвалідів відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікацій і знань та з урахуванням їх побажань.
Згідно з частиною першою статті 18 вказаного Закону - забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність.
Аналіз наведених вище положень законодавства про соціальний захист інвалідів свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Відповідно до частини четвертої статті 18 зазначеного Закону - державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно статті 16 Закону України «Про охорону праці», підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертизи та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів щодо безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
З метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях із звичайними умовами праці, в цехах і на дільницях, де застосовується праця інвалідів, а також займатися індивідуальною та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом (ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я ( ст. 5 Закону України «Про охорону праці»).
Пунктом 32 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 № 83, визначено що: «Медико-соціальні експертні комісії видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов'язана надавати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда».
Створення підприємством для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливе без наявності конкретного інваліда.
Чинне законодавство України пов'язує виконання підприємствами, організаціями положень Закону стосовно забезпечення працевлаштування інвалідів саме з наявністю рекомендацій медико-соціальної експертизи, за відсутністю яких підприємство позбавлено можливості самостійно створити необхідне робоче місце для інваліда, насамперед не усвідомлюючи, який саме інвалід, з якими анатомічними дефектами чи нозологічними формами захворювання може звернутися безпосередньо, чи буде направлений з метою працевлаштування.
Законом на підприємства не покладений обов'язок займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Закон зобов'язує підприємства забезпечити працевлаштування інваліда шляхом створення робочих місць для інвалідів, з урахуванням стану здоров'я, здібностей і професійних навичок інвалідів, направлених на підприємство органами з їх працевлаштування, визначеними статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
З огляду на викладене, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.
Судом встановлено, що відповідачем подавалися до Первомайського міського центру зайнятості звіти форми 3-ПН «Про наявність вакансій», що підтверджується матеріалами справи та не заперечувалось позивачем (арк. справи 29-164), а саме:
- ВП ш. «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» (код 264403416) надходили звіти станом на 28.12.2010 - 5 вак., на 28.02.2011 - 8 вак., 31.03.2011 - 3 вак., 28.04.2011р. -4 вак., 28.05.2011р. - 6 вак., 30.06.2011р.- 5 вак., 28.07.2011р.- 8 вак., 28.08.2011р.- 8 вак., 28.09.2011р.- 7 вак., 28.10.2011р.- 7 вак., 30.11.2011р.- 7 вак. - щомісячно за професіями гтовбуровий підземний, гірник з ремонту гірничих виробок, гірник підземний, прохідник, електрослюсар підземний, машиніст підземних установок, машиніст котельної установки;
- ВП ш. «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» ( код 26402753) надходили звіти станом на 28.01.2011р., 28.02.2011р., 28.03.2011р., 28.04.2011р., 28.05.2011р., 28.06.2011р., 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р., 28.11.2010р - щомісячно по 9 вак. за професією гірник з ремонту гірничих виробок;
- ВП ш. «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» (код 26402983) надходили звіти станом на 01.01.2011р. - 1 вак. за посадою механік підземний, 01.02.2011р., 01.03.2011р., 11.04.2011р., 28.04.2011р. - щомісячно за посадами механік підземний - 1 вак. та майстер-підривник - 3 вак., на 28.05.2011р. - 1 вак. за посадою механік підземний, на 28.06.2011р., 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р. 28.11.2011р. - щомісячно за посадами механік підземний - 1 вак. та майстер-підривник - 3 вак.; на 18.11.2011р. - стовбуровий підземний - 3 вак., майстер-підривник - 2 вак., машиніст підземних установок - 22 вак.
- ВП ш. «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» ( код 26402894) надходили звіти станом на 28.12.2010р. - 31 вак., 28.01.2011р. - 31 вак., на 24.02.2011р.- 35 вак., 28.03.2010р.- 31 вак., 28.04.2011р. - 32 вак., 28.05.2011р. - 32 вак., 28.06.2011р. - 37 вак., 28.07.2011р. - 39 вак., 28.08.2011р.- 40 вак, 28.09.2011р. - 40 вак., 28.10.2011р.- 41 вак., 28.11.2011р.- 41 вак. щомісячно за професіями: машиніст підйому, машиніст підземних установок, гірник з ремонту гірничих виробок, електрослюсар підземний, електрогазозварник, електрослюсар черговий, машиніст конвеєра, тесляр, муляр, токар, робітник з благоустрою та за посадами майстер підривник, механік підземної дільниці;
- ВП ш. «Первомайська» ДП «Первомайськвугілля» (код 26403391) надходили звіти станом на 28.12.2010р., 28.01.20011р., 28.02.2011р., 28.03.2011р., 28.04.2011р., 28.05.2011р., 28.06.2011р., 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р., 28.11.2011р. - щомісячно 12 вакансій за наступними професіями: електрослюсар підземний, машиніст електровозу, машиніст підземних установок, гірник підземний, гірник з ремонту гірничих виробок, стовбуровий підземний, постачальник кріпильних матеріалів;
- ВП «Ремонтно-механічний завод» ДП «Первомайськвугілля» (код 26402842), надходили звіти станом на 28.01.2011р. за професіями коваль-штампувальник -1 вак., коваль на молотах і пресах -1 вак. та машиніст котлів -1 вак., на 28.02.2011р., 28.03.2011р., 28.04.2011р., 28.05.2011р. - щомісячно за професією токар - 1 вак., на 28.06.2011р. за професіями токар - 1 вак. та фрезерувальник - 1 вак., на 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р., 28.11.2011р. щомісячно за професією токар - 1 вак.;
- ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» ( код 26402776) надходили звіти станом на 18.01.2011р.- 4 вак., 31.01.2011р.- 5 вак., 28.02.2011р.- З вак., 30.03.2011р.-З вак., 29.04.2011р.- З вак., 31.05.2011р.- З вак., 30.06.2011р.- З вак., 31.08.2011р.- З вак., 29.09.2011р.- 5 вак. щомісячно за професією водій автотранспортних засобів, на 10.10.2011р. за професією кочегар - 4 вак., на 27.10.2011р. за професією водій автотранспортних засобів - 2 вак. та кочегар - 1 вак., на 30.11.2011р. за професією водій автотранспортних засобів - 3 вак;
- ВП «Вузол виробничо-технічного зв'язку» ДП «Первомайськвугілля» ( код 26402842) надходили звіти станом на 28.12.2010р., 28.01.2011р., 28.02.2011р., 28.03.2011р. - щомісячно за посадою електромонтер зв'язку - 1 вак., на 28.04.2011р., 28.05.2011р., 28.06.2011р. 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р., 28.11.2011р - щомісячно за посадою електромонтер станційного устаткування телефонного зв'язку - 2 вак.;
- ВП «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» ( код 26402865) надходили звіти станом на 28.12.2010р., 28.01.2011р. - щомісячно за посадами викладач гірничих дисциплін - 1 вак., майстер виробничого навчання - 1 вак., слюсар-механік електромеханічних приладів та систем - 1 вак., робітник з комплексного обслуговування та ремонту будівель - 2 вак., на 28.02.2011р., 28.03.2011р., 28.04.2011р. - щомісячно за посадами викладач гірничих дисциплін - 1 вак., майстер виробничого навчання - 1 вак., слюсар-механік електромеханічних приладів та систем - 1 вак., робітник з комплексного обслуговування та ремонту будівель - 2 вак., підсобний робітник - 1 вак.(0,5ставки), 28.05.2011р., 28.06.2011р., 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р., 28.11.2011р. - щомісячно за посадами викладач гірничих дисциплін - 1 вак., майстер виробничого навчання -1 вак.; слюсар-механік електромеханічних приладів та систем - 1 вак. та за професією робітник з комплексного обслуговування та ремонту будівель -1 вак., на 02.12.2011р. - за професією підсобний робітник - 1 вак. (0,5ставки);
- ВП «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля» (код 26402871) надходили звіти станом на 28.12.2010р., 28.01.2011р., 28.02.2011р., 28.03.2011р. - щомісячно за посадою інженер-конструктор І категорії сектору з гірничих робіт та збагачування вугілля -1 вак., за посадою ведучий інженер-конструктор сектору будівельних робіт - 1 вак., станом на 28.04.2011р., 28.05.2011р., 28.06.2011р., 28.07.2011р., 28.08.2011р., 28.09.2011р., 28.10.2011р., 28.11.2011р. - щомісячно за посадою інженер-конструктор І категорії сектору з гірничих робіт та збагачування вугілля - 2 вак.;
- ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» ( код 26402782) надходили звіти станом на 01.02.2011р., 01.04.2011р., 01.06.2011р., 01.07.2011р., 02.08.2011р., 01.09.2011р., 03.10.2011р., 01.11.2011р., 01.12.2011р. - щомісячно за професією електрослюсар підземний -1 вак. та токар - 1 вак.
- ВП ЗФ «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» (код 26402859) надходили звіти на 19.04.2011р., 19.06.2011р., 19.07.2011р., 19.08.2011р., 19.09.2011р., 18.10.2011р. - щомісячно за посадою начальник навантажувальних робіт - 1 вак. (арк. справи 8-9).
Також судом установлено, що на вищезазначені підприємства у 2011 році було праце влаштовано 6 осіб, а саме: дві особи на ВП шахта «Первомайська» та по одній особі на ВП шахта «Карбоніт», ВП шахта «Гірська», ВП шахта «Тошківська» та ВП шахта «Ломоватська» (арк. справи 174-187).
Також судом встановлено, що відповідачем до Первомайського міського центру зайнятості було направлено листи №04/2710 від 28.12.2011, №04/2441 від 29.11.2011, №04/2094 від 28.10.2011, №04/1873 від 30.09.2011, №04/1651 від 31.08.2011, №04/1453 від 29.07.2011, №04/978 від 02.06.2011, №04/747 від 27.04.2011 та №04/196 від 07.02.2011, якими відповідач просив направити для працевлаштування інвалідів, які перебувають на обліку, на вакансії формі 3-ПН (арк. справи 165-173).
Щодо посилань позивача на те, що деякі відокремлені підрозділи відповідача взагалі не звітували до центру зайнятості, суд зауважує, що ВП «ІОЦ» ДП «Первомайськвугілля», ВП «Дитячий заміський заклад оздоровлення та відпочинку ім. О. Кошового» ДП «Первомайськвугілля», ВП «Навчально-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля», ВП «УМТЗ» ДП «Первомайськвугілля» було в повному обсязі виконано норматив зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та працевлаштована необхідна кількість інвалідів у 2011 році, що підтверджується звітами форми № 10-ПІ (арк. справи 188-191).
З вищенаведеного суд робить висновок, що відповідачем було виконано вимоги чинного законодавства України щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування відповідних центрів зайнятості з метою їх працевлаштування.
Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідам, які направлялися центром зайнятості чи зверталися безпосередньо до підприємства відповідача, при розгляді справи судом не встановлено. Таким чином, суд вважає, що на відповідача не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування та за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Згідно зі статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
У зв'язку з тим, що в діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими, та такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Первомайськвугілля»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році в сумі 7543048,75 грн. відмовити за необґрунтованістю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 22 червня 2012 року.
Суддя І.О. Свергун