Справа: № 2а-4892/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
"19" червня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Аліменко В.О., Лічевецького І.О.,
при секретарі Гринчуку В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 08 вересня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_5, Міністерство фінансів України, Державне підприємство «Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у місті Львові», Національне агентство з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу, Львівська обласна державна адміністрація, Пустомитівська районна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині,-
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 08 вересня 2011 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_5, Міністерство фінансів України, Державне підприємство «Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у місті Львові», Національне агентство з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу, Львівська обласна державна адміністрація, Пустомитівська районна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивачі, а також третя особа ОСОБА_5 подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що згідно з п.1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року №195-р «Про викуп земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності»відповідно до ст.8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні»доручено Львівській облдержадміністрації викупити до 01 квітня 2011 року з мотиву суспільної необхідності земельні ділянки згідно з додатком, які відводяться для будівництва під'їзних доріг, дорожньої розв'язки та об'єктів інженерної інфраструктури, необхідних для будівництва стадіону на вул.Стрийській-Кільцевій дорозі у м.Львові, відповідно до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Додаток до вищезазначеного розпорядження «Перелік земельних ділянок, які викуповуються з мотиву суспільної необхідності за проектом «Будівництво стадіону по вул.Стрийській-Кільцевій дорозі у м.Львові»свідчить, що належить викупити, зокрема, наступні земельні ділянки: земельну ділянку, що належить ОСОБА_7, площею 1,8874 га, вартістю 117962,50 грн. (п.1); земельну ділянку, що належить ОСОБА_4, площею 1,933 га, вартістю 120812,50 грн. (п.2); земельну ділянку, що належить ОСОБА_2, площею 1,8906 га, вартістю 118162,50 грн. (п.6)
Апелянти, як в суді першої інстанції, так і в апеляційних скаргах зазначають, що розпорядження порушує їхні права та має бути скасоване, з огляду на наступне: згідно викопіювання з експертно-грошової оцінки для будівництва дорожньої розв'язки необхідна тільки частина земельної ділянки, що викуповується у ОСОБА_2, тому вилучення земельної ділянки повністю є протиправним; Львівська обласна державна адміністрація та ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у м.Львові»відмовилися створювати комісії по визначенню можливих збитків позивачів з огляду на укладення між позивачами та ОСОБА_5 договорів про встановлення емфітевзису, згідно яких у останнього виникає право користування земельними ділянками, що мають бути викуплені відповідно до оскаржуваного розпорядження, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та отримання позивачами плати за користування земельними ділянками від ОСОБА_5; позивачі мають право на відшкодування вартості землі, що викуповується, шляхом надання іншої рівноцінної земельної ділянки на території відповідного органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади, на якій здійснюється викуп.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що Кабінетом Міністрів України доведено правомірність спірного розпорядження з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України (ст.113 Конституції України).
Згідно ст.19 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»діяльність Кабінету Міністрів України спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, а також Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, праці та зайнятості, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, природокористування, правової політики, законності, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, протидії корупції, розв'язання інших завдань внутрішньої і зовнішньої політики, цивільного захисту, національної безпеки та обороноздатності.
Статтею 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»встановлено, що Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України. Акт Кабінету Міністрів України може бути оскаржений до суду в порядку та у випадках, установлених законом.
Систему основних заходів, спрямованих на створення належних умов для організації та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні визначає Закон України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні», згідно ст.2 якого організацію та проведення чемпіонату забезпечують Кабінет Міністрів України; центральні органи виконавчої влади; місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
У відповідності до ч.2 ст.8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні»перелік об'єктів права приватної власності, що підлягають викупу з мотиву суспільної необхідності для будівництва та обслуговування спортивних споруд (стадіонів), аеропортів, їх складових та інших об'єктів транспортної інфраструктури, визначається Кабінетом Міністрів України. Викуп таких об'єктів здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України або відповідної місцевої ради.
За таких обставин, з системного аналізу вищенаведених норм чинного законодавства суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Кабінет Міністрів України при прийнятті розпорядження від 17 березня 2011 року №195-р «Про викуп земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності»діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні»об'єктом купівлі або іншого правочину (далі - викупу) може бути земельна ділянка, її частина, житловий будинок, інші будівлі, споруди чи багаторічні насадження, розміщені на ній, які перебувають у приватній власності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Викуп об'єкта права приватної власності здійснюється за згодою власника. Право державної або комунальної власності на викуплений об'єкт набувається на підставі договору купівлі-продажу чи іншого правочину в порядку, встановленому законом.
При цьому, у разі відмови власника об'єкта права приватної власності від укладення договору купівлі-продажу або іншого правочину щодо відчуження такого об'єкта орган, що приймав рішення про його викуп, приймає рішення про примусове відчуження об'єкта права приватної власності з мотиву суспільної необхідності (ч.4 ст.8 вищенаведеного Закону).
Як вбачається з тексту розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року №195-р воно стосується викупу земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності, який можливий лише за згодою власника земельної ділянки, шляхом укладення договору купівлі-продажу або іншого правочину в порядку, встановленому законом.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оспорюваним розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року №195-р не зобов'язано позивачів укласти договори купівлі-продажу, оскільки обов'язковою умовою договірних правовідносин є вільне волевиявлення сторін, а тому наслідком відмови від викупу земельних ділянок в силу ч.4 ст.8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні»може бути рішення про примусове відчуження об'єкта права приватної власності з мотиву суспільної необхідності, в межах якого і мають бути вирішені протиріччя щодо площі земельних ділянок, що відчужуються, та їх викупної ціни.
Доводи апелянтів, що станом на 01 квітня 2011 року земельні ділянки у позивачів не викуплені, ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у м.Львові»у постійне користування не надані, до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні будівництво під'їзних доріг, дорожньої розв'язки та об'єктів інженерної інфраструктури, необхідних для будівництва стадіону на вул.Стрийській-Кільцевій дорозі у м.Львові, не розпочато та не здійснено, а тому розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року №195-р є таким, що не реалізоване та підлягає скасуванню, судом не приймаються, оскільки фактичне невиконання оспорюваного розпорядження в частині викупу земельних ділянок у позивачів не є підставою, встановленою законом, для його скасування.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року №195-р «Про викуп земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності»прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, є правомірним згідно ч.2 ст.19 Конституції України, ч.3 ст.2 КАС України, не доведено порушення оспорюваним розпорядженням прав, свобод та законних інтересів позивачів та третьої особи ОСОБА_5, що свідчить про відсутність підстав для його скасування в частині позивачів.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 08 вересня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 26 червня 2012 року.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Аліменко В.О.
Лічевецький І.О.