08 червня 2012 року 2а-2121/12/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Головенко О.Д.,
при секретарі судового засідання Вишневському Ю.А.,
за участю:
представника позивача: Орлової В.О.
представника відповідача: Шпанюка В.Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Київстар»до Переяслав -Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень, -
Приватне акціонерне товариство «Київстар»(надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Переяслав -Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень -рішень № 0000311501 від 09.02.2012 на загальну суму 1 847,85 грн., № 0000321501 від 09.02.2012 на загальну суму 3 269,51 грн., № 0000331501 від 09.02.2012 на загальну суму 1 793,64 грн., № 0001511501 від 17.04.2012 на загальну суму 1 847,85 грн., № 0001501501 від 17.04.2012 на загальну суму 3 087,96 грн., № 0001521501 від 17.04.2012 на загальну суму 1 793,64 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що відповідачем були винесені оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0000311501 від 09.02.2012, яким визначено позивачу суму податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050221 (орендній платі за землю по Помоклівській сільській раді) в сумі 1 478,28 грн. та штрафні санкції в сумі 369,57 грн., на загальну суму 1 847,85 грн., податкове повідомлення -рішення № 0000321501 від 09.02.2012, яким визначено позивачу суму податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050213 (орендній платі за землю Жовтневій сільській раді) на 2 615,61 грн. та штрафні санкції сумі 653,90 грн., на загальну суму 3 269,51 грн. та податкове повідомлення - рішення № 0000331501 від 09.02.2012 про заниження позивачем суми податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050231 (орендній платі за землю по Хоцьківській сільській раді) на 1 434,91 грн. та штрафні санкції в сумі 358,73 грн., на загальну суму 1 793,64 грн.
Відповідно до ст. 56 Податкового кодексу України (надалі -ПК України) позивач звернувся із скаргою, в порядку адміністративного оскарження, до вищестоящого контролюючого органу, а саме до Державної податкової служби у Київській області.
За наслідками розгляду скарги 13.04.2012 було винесено рішення № 710/10/10-206/148-368, яким Державна податкова служба у Київській області частково задовольнила вимоги позивача і зменшила нарахування по штрафним санкціям.
Рішення ДПС у Київській області відповідачем було отримано 17.04.2012 та за наслідками рішення ДПС у Київської області відповідач додатково виніс податкові повідомлення - рішення від 17.04.2012, а саме податкове повідомлення - рішення № 0001511501 від 17.04.2012, яким визначено суму податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050221 (орендній платі за землю по Помоклівській сільській раді) в сумі 1 478,28 грн. та штрафні санкції в сумі 369,57 грн., на загальну суму 1 847,85 грн.; податкове повідомлення - рішення № 0001501501 від 17.04.2012, яким визначено суму податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050213 (орендній платі за землю Жовтневій сільській раді) на 2 615,61 грн. та штрафні санкції в сумі 472,35 грн., на загальну суму 3 087,96 грн. та податкове повідомлення - рішення № 0001521501 від 17.04.2012 про заниження суми податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб 5113050231 (орендній платі за землю по Хоцьківській сільській раді) на 1 434,91 грн. та штрафні санкції в сумі 358,73 грн., на загальну суму 1 793, 64 грн.
Позивач вважає, що вищевказані рішення, прийняті відповідачем про визначення позивачем податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб та застосування штрафних (фінансових санкцій) суперечить законодавству з питань оподаткування.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні.
В обґрунтування своїх заперечень вказав, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті відповідно до чинного податкового законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 16.01.2012 № 23, виданого відповідачем, службового посвідчення УКО № 035108 та згідно п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 ПК України Переяслав -Хмельницькою ОДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку позивача з питань достовірності визначення показників податкових декларацій з орендної плати за землю за період з 01.01.2010 по 31.12.2011.
За результатами даної перевірки було складено акт від 18.01.2012 № 68/1501/21673832 та зроблені висновки щодо заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю по Помоклівській сільській раді на 1 478,28 грн., Жовтневій сільській раді на 2 615,61 грн. та Хоцьківській сільській раді на 1 434,91 грн.
На підставі даних висновків були винесені оскаржувані податкові повідомлення -рішення № 0000311501 від 09.02.2012, яким визначено позивачу суму податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050221 (орендній платі за землю по Помоклівській сільській раді) в сумі 1 478,28 грн. та штрафні санкції в сумі 369,57 грн., на загальну суму 1 847,85 грн., податкове повідомлення -рішення № 0000321501 від 09.02.2012 яким визначено позивачу суму податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050213 (орендній платі за землю Жовтневій сільській раді) на 2 615,61 грн. та штрафні санкції сумі 653,90 грн., на загальну суму 3 269,51 грн. та податкове повідомлення - рішення № 0000331501 від 09.02.2012 про заниження позивачем суми податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб № 5113050231 (орендній платі за землю по Хоцьківській сільській раді) на 1 434,91 грн. та штрафні санкції в сумі 358,73 грн., на загальну суму 1 793,64 грн.
Як вбачається з акту перевірки та матеріалів справи між Помоклівською сільською радою та позивачем укладено договір оренди землі від 23.06.2009 № 040995100004 на земельну ділянку площею 0,1 га.
Відповідно даного договору орендна плата затверджена в розмірі 12 % відносно нормативної оцінки землі, що становить 2 755,20 в рік. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1 га станом на 23.06.2009 становить 22 960,00 грн.
Однак, за рішенням Помоклівської сільської ради № 491 від 31.08.2010, затверджена нова нормативно -грошова оцінка земель населеного пункту, яка станом на 31.08.2010 та 01.01.2011 становить 43 200,00 грн.
Також судом було встановлено, що між Жовтневою сільською радою, Хоцьківською сільською радою та позивачем було укладено аналогічні договори від 01.03.2010 № 0410951500502 та від 08.09.2010 № 041095101488 на земельну ділянку площею 0,02 га, 0,05 га строком на 49 років.
Орендна плата за дані земельні ділянки відповідно договорів, затверджена в розмірі 12 % відносно нормативної оцінки землі.
Однак, за рішеннями Жовтневої сільської ради та Хоцьківської сільської ради від 17.03.2011, затверджено нову нормативно -грошову оцінку земель населених пунктів.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про місцеве самоврядування»відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.
Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»визначені та врегульовані підстави для договірних стосунків між органами місцевого самоврядування та юридичними особами з приводу платного використання земельних ділянок, на підставі чого і були укладені договори оренди ПАТ «Київстар».
Відносини щодо орендної плати по укладеним договорам базуються як на договірній основі так і на податковій, відповідно до норм ПК України.
Статтею 271 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендних платежів по землі є нормативно - грошова оцінка.
Відповідно до п. 3 ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Згідно ст.ст. 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»сільським радам надані повноваження в галузі регулювання земельних відносин, в т.ч в сфері справляння плати за землю та встановлення нормативно - грошової оцінки. Рішення, прийняті сільрадами, що стосуються прав і обов'язків юридичних і фізичних осіб набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення.
Однак, про зміну нормативно - грошової оцінки земельної ділянки з якої розраховується орендні платежі по наведеним договорам оренди позивача не було опубліковано від перелічених сільрад.
Відсутні відомості в офіційних засобах масової інформації, в яких повинні оприлюднюватися такі рішення. Так як на сільради, як органи місцевого самоврядування покладений контроль з справляння платежів за земельні ділянки і їх використання, саме на Помоклівську сільраду, Жовтневу сільраду, Хоцьківську сільраду на думку суду покладений обов'язок сповістити ПАТ «Київстар», як орендаря про прийняті ними рішення щодо визначеного нового розміру нормативно - грошової оцінки земель, які передані в йому в оренду.
Також відповідно до договорів укладених між Помоклівською сільрадою, Жовтневою сільрадою, Хоцьківською сільрадою та ПАТ «Київстар»передбачено та визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, у тому числі прийняття згідно з чинним законодавством рішення сільською радою про зміну ставок орендної плати за використання земель несільськогосподарського та сільськогосподарського призначення шляхом укладення додаткової угоди. Єдиним випадком повідомлення позивача про зміну нормативно -грошової оцінки землі є додаткова угода, підписана з Помоклівською сільською радою 22.06.2011, за наслідками чого і була направлена уточнююча декларація та здійснені перерахунки оплати по землі Пат «Київстар».
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд приходить до висновку, що без наявності офіційних даних про зміну нормативно - грошової оцінки земель, які заходяться в оренді позивача не було правових підстав для врахування податкових зобов'язань по орендній платі із юридичних осіб, тому оскаржувані податкові повідомлення - рішення Переяслав-Хмельницької ОДПІ прийнятті в супереч чинному законодавству України, а тому, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 0000311501 від 09.02.2012 на загальну суму 1 847,85 грн., № 0000321501 від 09.02.2012 на загальну суму 3 269,51 грн., № 0000331501 від 09.02.2012 на загальну суму 1 793,64 грн., № 0001511501 від 17.04.2012 на загальну суму 1 847,85 грн., № 0001501501 від 17.04.2012 на загальну суму 3 087,96 грн., № 0001521501 від 17.04.2012 на загальну суму 1 793,64 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача - Приватного акціонерного товариства «Київстар» судовий збір в сумі 136 (сто тридцять шість) грн. 41 коп., що сплачений відповідно до квитанції № 38 від 28.04.2012.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Головенко О.Д.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 13 червня 2012 р.