13 червня 2012 року 2а-1232/12/1070
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 13 год. 35 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лиска І.Г.
при секретарі - Васковець М.С.
за участю представників сторін:
прокурора: Булига Ю.С.
від позивача: Кутєпова О.Є.
від відповідача : Никанорова Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Вишгородського району Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області
до Відкритого акціонерного товариства «Старт»
простягнення штрафу у розмірі 17000 грн.
Прокурор Вишгородського району Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся з позовною заявою до суду, в якій просить стягнути з відповідача -ВАТ «Старт»штраф у загальній сумі 17000 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані до нього Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 1293 - КУ від 07.09.2011 р., про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, у встановлені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»строки.
Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому Прокурор Вишгородського району Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся до суду.
Прокурор Булига Ю.С. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві, просила суд позов задовольнити та стягнути з відповідача 17000 грн. штрафу.
Представник позивача Кутєпов О.Є. у судовому засіданні підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав та просив суд стягнути з відповідача штрафні санкції, застосовані до нього Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 1293 - КУ від 07.09.2011 р.
Представник відповідача Никаноров Є.В. у судовому засіданні позов не визнав, письмових заперечень на позов не надав. Просив суд відмовити у задоволенні позову, оскільки Постанова Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 1293 - КУ від 07.09.2011 р. є протиправною і штраф застосовано позивачем неправомірно.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши сторони, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25 березня 2011 року №246-КУ зобов'язано відповідача у термін до 26 квітня 2011 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 26 квітня 2011 року повторно перерозмістити на веб-сайті загальнодоступної бази даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів з інтернет-адресою www.stokmarket.gov.ua регулярну річну інформацію за 2008 рік та письмово проінформувати (з наданням відповідних документів) уповноважену особу комісії про виконання цього розпорядження, про усунення порушень законодавства про цінні папери за адресою: вул. Антоновича (Горького), 51. м. Київ, 03680, Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві та Київській області.
Як вбачається з Постанови про порушення справи про порушення на ринку цінних паперів від 18 серпня 2011 року, Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області було встановлено ознаки порушення ВАТ «Старт»п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.03.2011 року №246-КУ, термін виконання якого закінчився 26.04.2011 року .
Також, вказаною постановою порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Старт»та для підписання акту правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень викликано керівника або повноважного представника відповідача 25 серпня 2011 р. 10-00год. .
Актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 1327-КУ від 25 серпня 2011 року встановлено ознаки порушення відповідачем вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.03.2011 року №246-КУ, термін виконання якого закінчився 26.04.2011 року .
Постановою Територіально управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1293-КУ від 07 вересня 2011 року про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів, за невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери на ВАТ «Старт»накладено штраф у розмірі 17000грн.
Доказів виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.03.2011 року №246-КУ відповідачем суду не надано, доказів оскарження вказаного розпорядження або Постанови №1293-КУ від 07 вересня 2011 року відповідачем також не надано.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»30.10.1996 N 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Частиною першою статті п'ятої Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено основні завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань: встановлює порядок і реєструє саморегулівні організації, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства; розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення.; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 (п. 8) Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено відповідальність юридичних осіб за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів: штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Аналізуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що Постанова Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області № 1293 - КУ від 7 вересня 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до відповідача застосовано штраф у сумі 17000 грн. прийнята в порядку та спосіб, визначений законодавством України, в тому числі Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в судовому порядку не оскаржена, є обов'язковою для виконання.
Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі 17000грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Прокурора Вишгородського району Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області до Відкритого акціонерного товариства «Старт» про стягнення штрафу у розмірі 17000 грн. - задовольнити.
Стягнути Відкритого акціонерного товариства «Старт» (07313, Київська область, Вишгородський район, с. Катюжанка, ідентифікаційний код юридичної особи - 24222952) до Державного бюджету України штраф у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 15 червня 2012 р.