Постанова від 13.06.2012 по справі 2а/0570/6144/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/6144/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Крилової М.М.

при секретарі Полежай Ю.В.

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про стягнення сум, -

за участю:

позивача ОСОБА_1;

представника відповідача ОСОБА_2, діє за довіреністю від 07.06.2012,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про стягнення сум.

Позивач вимоги мотивує тим, що 29.09.2011 вона звільнена з посади начальника відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів - головного бухгалтера за станом здоров'я за п.2 ст.40 КЗпП України, загальний стаж роботи державного службовця складав 16 років 6 місяців 0 днів. 30.09.2011 року позивачу призначена пенсія як державному службовцю. Позивач зазначає, що її стаж державної служби дає право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів, однак відповідачем відмовлено у здійснені такої виплати. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки законодавець пов'язує виплату грошової допомоги з виходом державного службовця на пенсію, а не з підставами звільнення.

Позивач просила стягнути з відповідача грошову допомогу в розмірі десяти посадових окладів в сумі 10830 грн.

В судовому засіданні позивач вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечувала, пояснивши, що грошова допомога виплачується при фактичному виході на пенсію відповідно до законодавства України про державну службу, тобто обов'язковою умовою виплати 10 посадових окладів є звільнення державного службовця з посади у зв'язку з виходом на пенсію, інші підстави розірвання трудового договору на надають права на виплату 10 місячних посадових окладів.

Суд, заслухавши пояснення сторін та перевіривши їх доводи матеріалами справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 29.09.2011 року звільнена з посади начальника відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів - головного бухгалтера у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я до п.2 ст.40 КЗпП України.

Стаж державної служби ОСОБА_1 складає 16 років 6 місяців 0 днів, тому з 30.09.2011 року призначена пенсія як державному службовцю, що підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька від 02.04.2012.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України від 16.12.1993, № 3723-XII «Про державну службу».

Так, положеннями ст.37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Позивач, вважаючи, що має право на отримання грошової допомоги відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», 26.03.2012 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька з вимогами нарахувати та виплатити зазначену грошову допомогу, однак відповідач листом від 29.03.2012 року відмовив позивачу у вчинені заявлених дій у зв'язку з відсутністю правових підстав для такої виплати, оскільки звільнення у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я до п.2 ст.40 КЗпП України не є виходом на пенсію.

Суд, з огляду на встановлені обставини, вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Законодавством України, зокрема Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.91 р. № 803-XII (зі змінами та доповненнями), гарантовано право на достроковий вихід на пенсію працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників за півтора року до встановленого законом строку осіб передпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.

Крім того, статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» передбачено, що особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд зазначає, що норми ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» застосовуються і в разі призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, законодавець, передбачивши у преамбулі Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» гарантії ветеранам праці та громадянам похилого віку щодо рівних з іншими громадянами можливостей в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливих умов для повноцінного способу життя, забезпечив такими гарантіями і осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

Суд не приймає доводів відповідача стосовно того, що обов'язковою умовою для виплати грошової допомоги є звільнення з посади у зв'язку з виходом на пенсію, оскільки використання особою додаткової гарантії у вигляді дострокового виходу на пенсію не може бути підставою для позбавлення особи інших належних їй соціальних гарантій, встановлених даному випадку, статтею 37 Закону України «Про державну службу» щодо виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.

З наведеного виходить, що положення ст.37 Закону України «Про державну службу» в частині виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів застосовується також і при достроковому виході на пенсію державних службовців у зв'язку із звільненням згідно з пунктом 2 статті 40 КЗпП України.

З довідки від 11.06.2012 року №7635/05, що надана Управлінням Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька, вбачається, що на день звільнення ОСОБА_1 розмір 10 посадових окладів складав 10830 грн.

З наведеного виходить, що право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача виплатити на користь позивача грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів у сумі 10830 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновків про недоведеність відповідачем правомірності відмови у виплаті позивачу грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 17, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про стягнення сум - задовольнити повністю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька виплатити на користь ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів в сумі 10830 (десять тисяч вісімсот тридцять) грн. відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 108 (сто вісім ) грн. 30 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 13 червня 2012 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 18 червня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крилова М.М.