Постанова від 07.11.2006 по справі 2/23-2А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2006 р.

Справа № 2/23-2А.

за позовом Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство», смт. Ратне

до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції (в минулому Ковельська об'єднана державна податкова інспекція), смт. Ратне

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 06.10.2005 р. № 0003742800/0, № 0003732800/0, № 0003722800/0, № 0003752800/0

Суддя Л.О.Черняк

при секретарі Андрусенко О.О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: Мисковець О. Ю. - адвокат (довіреність від 29.03.2006 р.)

від відповідача: Луцик А. А. - податковий інспектор (дов. від 11.09.2006 р.), Данилюк І. М. - начальник відділу оподаткування юридичних осіб (довіреність від 28.03.2006 р.)

Згідно ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою господарського суду Волинської області від 19.04.2006 р. внаслідок реорганізації відповідача по справі - Ковельську ОДПІ замінено на її правонаступника - Ратнівську міжрайонну державну податкову інспекцію

В засіданні суду 30.10.2006 р. оголошувалась перерва до 07.11.2006 р. для подання сторонами доказів по справі.

Відповідно до ст.160 КАС України в засіданні суду 07.11.2006р. було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.

СУТЬ СПОРУ: позивач - Державне підприємство "Ратнівське лісомисливське господарство" (надалі підприємство) просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 06.10.05р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку по сплаті збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення, а саме :

- №0003742800/00 про застосування штрафної санкції у розмірі 27820,95грн.;

-№0003732800/0/0 - 5128,60 грн.;

-№0003722800/0/0 - 400,0грн.;

-№0003752800/0/0 - 6899,25грн.

Позовні вимоги підприємство обгрунтовує таким.

Податковою інспекцією не враховано Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 листопада 1999 року №785/4078, нормативного акту, яким врегульовано граничні строки сплати збору.

В податкових повідомленнях-рішеннях не зазначено, що їх було прийнято на підставі актів від 06.10.2005р. №227/333/334, №322 камеральних перевірок, чим порушено вимоги підпункту "в" п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", наказу ДПА України "Про застосування форми акта про результати камеральної перевірки податкових декларацій (розрахунків) по окремих загальнодержавних і місцевих податках і зборах " №616 від 27.10.04р.

Крім того в заяві в порядку ст.49 КАСУ від 19.04.06р. підприємство зазначило, що актом №16/23-00991503 від 10.06.05 року результатів документальної перевірки дотримання чинного податкового та валютного законодавства Ратнівським лісомисливським господарством за період з 01.01.2004р. по 31.12.04р. порушень податкового законодавства по сплаті збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення, та платежу частини прибутку (доходу) державних підприємств, що сплачуються до бюджету не встановлено.

Відповідач - Ратнівська МДПІ в засіданні суду та письмових поясненнях від 17.04.06р. №808/10/10-012 проти позову заперечив, пояснивши наступне.

Ковельською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку на підставі поданих підприємством декларацій по прибутку та розрахунків по збору за спецвикористання лісових ресурсів, про що складено акти від 06.10.2005р. за №227/333/334, №332.

За результатами розгляду скарг підприємства до ДПА у Волинській області, до ДПА України вже Ратнівською МДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення від 08.02.2006р. з кінцевою цифрою "3", тому підприємство вправі оскаржувати зазначені повідомлення-рішення, а не повідомлення-рішення з позначкою "0" - які вважаються відкликаними.

Як свідчать обставини справи, згідно податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2003 року ДП "Ратнівське ЛМГ" заявило до відшкодування 275242грн. податку на додану вартість. Згідно рядка 25.2 декларації відшкодування повинно було здійснюватись шляхом перерахування на рахунок підприємства в установі банку. Відповідно до поданого в березні 2004 року уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2003 року сума заявленого до відшкодування податку на додану вартість була зменшена на 101278грн. і становила 173964грн. В даному розрахунку не зазначено напрямки відшкодування податку на додану вартість.

11.05.2004 року ДП "Ратнівське ЛМГ" направило до Ковельської ОДПІ лист з проханням змінити напрямок відшкодування податку на додану вартість (згідно декларації за грудень 2003р.,) а саме : зарахувати переплату по податку на додану вартість в сумі 108842,97грн. в сплату інших платежів, зокрема в сплату збору за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 63644грн. та в сплату частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету в сумі 13935грн.

08.07.2004 року ДП "Ратнівське ЛМГ" подало до Господарського суду Волинської області позовну заяву, в якій просило зобов'язати Ковельську ОДПІ зарахувати ДП "Ратнівське ЛМГ" в рахунок майбутніх платежів суму бюджетної заборгованості по податку на додану вартість в розмірі 174971грн. 07.08.2004 року ДП "Ратнівське ЛМГ" подало до Господарського суду Волинської області уточнення позовних вимог, згідно яких просило зобов'язати Ковельську ОДПІ зарахувати ДП "Ратнівське ЛМГ" в рахунок сплати інших податкових зобов'язань суму простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 263352,97грн., в тому числі 130287грн. в рахунок сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів та 13935грн. в рахунок сплати частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 30.08.2005 року позов ДП "Ратнівське ЛМГ" задоволено частково, а саме : зобов'язано Ковельську ОДПІ зарахувати ДП "Ратнівське ЛМГ" суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 263352,97грн. в рахунок майбутніх платежів по податку на додану вартість.

20.09.2004р. ДП "Ратнівське ЛМГ" звернулося до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на зазначене рішення Господарського суду Волинської області, в якій просило зобов'язати Ковельську ОДПІ відшкодувати 263352,97грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом перерахування на рахунок ДП "Ратнівське ЛМГ" в установі банку. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22.11.2004р. рішення Господарського суду Волинської області залишено без змін, а скаргу ДП "Ратнівське ЛМГ" - без задоволення.

Таким чином, судовими інстанціями було зобов'язано Ковельську ОДПІ відшкодувати 263352,97грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом зарахування в рахунок майбутніх платежів по податку на додану вартість. В зв'язку з цим, у Ковельської ОДПІ не було підстав для зарахування бюджетної заборгованості по податку на додану вартість в рахунок сплати податкових зобов'язань по іншим платежам.

Як свідчать дані картки особового рахунку за 2004 рік по платежу збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення 20.05.2004р. ДП "Ратнівське ЛМГ" згідно розрахунку №1156 від 20.05.2004р. було нараховано 66644грн. збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення. Оскільки на дату проведення нарахування у підприємства була переплата в сумі 11002,11грн., то сума несвоєчасно сплачених податкових зобов'язань склала 55641,89грн. та була сплачена 19.08.2004р. в сумі 25643грн. (платіжне доручення від 19.08.2004р. №1132), 24.09.2004р. в сумі 17000грн. (платіжне доручення від 24.09.2004р. №1332) та 30.09.2004р. в сумі 12998,89грн. (висновок від 30.09.2004р. №077 про перерахування коштів з іншого бюджетного рахунку), тобто із затримкою більше 90 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати податку.

19.08.2004р. згідно розрахунку №2399 від 03.08.2004р. ДП "Ратнівське ЛМГ" було нараховано 25643грн. збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення. Дана сума була погашена 30.09.2004р. шляхом перерахування коштів з іншого бюджетного рахунку згідно висновку від 30.09.2004р. №077, тобто із затримкою від 30 до 90 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати податку.

Згідно даних картки особового рахунку за 2004 рік по платежу " частина прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету" ДП "Ратнівське ЛМГ" 20.05.2004 року згідно поданої декларації №925 від 13.05.2004р. було нараховано 13900грн. відрахувань частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету. Дана сума була сплачена 30.09.2004р. шляхом перерахування коштів з іншого бюджетного рахунку згідно висновку від 30.09.2004р. №079, тобто із затримкою від 30 до 90 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати податку.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін

ВСТАНОВИВ:

Згідно акту Ковельської ОДПІ №227/333/334 “Про несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання» від 06.10.2005 року в порушення підпункту 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2006 р. №2181-ІІІ (надалі Закон №2181) платник податків зобов'язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення, зазначену у поданій податковій декларації протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1.4 ст.4 цього Закону для подання податкового розрахунку. Підприємство суми узгодженого податкового зобов'язання сплатило в дані строки:

- 30 днів в сумі 4000 грн.;

- 30-90 днів - 25643,90 грн.;

- Більше 90 днів - 55641,90 грн.

Вище наведене підтверджується розрахунком штрафної санкції (а.с.77), в якому визначено розрахунок №1156 від 20.05.2004 р., дата нарахування, дата сплати, суми сплаченого боргу, кількість днів затримки, процентна ставка, сума штрафної санкції - 27820,95 грн. Аналогічний розрахунок штрафної санкції по поданому підприємством розрахунку №2399 від 03.08.2004 р. (а.с.78). сума штрафу складає 5128,60 грн. Згідно розрахунку №2852 від 10.11.2003 р. нараховано штрафу в сумі 400 грн. (а.с. 79).

Згідно акту №332 Ковельської ОДПІ “Про несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання» від 06.10.2005 р. по частині прибутку (доходу) господарських товариств, які у державній власності підприємства, останній суми узгодженого податкового зобов'язання сплатив протягом більше 90 днів в сумі 13798,50 грн., за що нараховано штрафну санкцію в сумі 6899,25 грн. (а.с.79).

За наслідками перевірки податковою інспекцією було прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.10.2005 р. за № 0003742800/0, №0003732800/0, №0003722800/0, №0003752800/0.

За наслідками адміністративного оскарження було сформовано податкові повідомлення-рішення з кінцевою цифрою 1, 2, 3 без змін застосованих штрафних санкцій.

В засіданні суду представник позивача подав заяву про зміну позовних вимог, просить визнати не чинними податкові повідомлення-рішення від 08.02.2006 р. №0003742800/3, №0003752800/3, №0003732800/3 та від 06.10.2005 р. №0003722800/0.

В частині визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0003742800/0, №0003732800/00, №0003752800/0 - позивач відмовляється.

Відповідно до підпункту 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України №2181 Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідальність за несвоєчасну сплату податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлено п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Для фізичних осіб, які займають посади, що підпадають під визначення суб'єктів корупційних діянь відповідно до закону, за неподання або несвоєчасне подання декларації про доходи таких фізичних осіб, отриманих протягом зайняття такої посади, штраф застосовується у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Рішенням господарського суду Волинської області від 30.08.2005 р. зобов'язано Ковельську ОДПІ зарахувати ДП “Ратнівське ЛМГ» суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 263352,97 грн. в рахунок майбутніх платежів по податку на додану вартість. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22.11.04 р. рішення господарського суду залишено без змін. В зв'язку з наведеним в податкової інспекції не було підстав для зарахування бюджетної заборгованості по податку на додану вартість в рахунок сплати податкових зобов'язань по іншим платежам.

30.09.2004 року Ковельською ОДПІ було прийнято висновки за №0000000077, №0000000079, згідно яких суми 14250 грн., 58000 грн. підлягають відшкодуванню з бюджету на рахунок платника за бюджетною заборгованістю.

Картки особового рахунку за 2004 рік по платежу збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення, які є у матеріалах справи, свідчать, що підприємству згідно розрахунку №1156 від 20.05.04 р. було нараховано 66644 грн. збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення.

Платіжними дорученнями від 19.08.2004 р. №1132, від 23.09.2004 №1332 підприємством було сплачено відповідно 25643 грн. та 17000 грн. Призначення платежу: лісовий дохід (а.с.15) та за використання лісових ресурсів (а.с.16), який саме період проплачуєтсья підприємством в зазначених платіжках не вказується; 12998,89 грн. боргу по збору проплачено 30.09.2004 р. згідно висновку №077 від 30.09.04 р. із затримкою більше 90 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати податку.

У зв'язку з переплатою підприємством суму 11002,11 грн. податковою інспекцією було віднесено в погашення боргу в сумі 66644 грн.

19.08.2004 р. по розрахунку № 2399 від 03.08.2004 р. підприємству нараховано 25643 грн. збору.

По платежу “частина прибутку (доходу) державних підприємств, що включаються до бюджету» згідно поданої декларації №925 від 13.05.2004 р. Було нараховано 13920 грн. відрахувань частини прибутку, що вилучається до бюджету.

Зазначені вище суми сплачені 30.09.04 р. шляхом перерахування коштів з іншого бюджетного рахунку згідно висновку від 30.09.2004 р. №079, тобто із затримкою від 30 до 90 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати податку (а.с.61-64, 90-91).

Виходячи з наведених доказів податковою інспекцією правомірно застосовано штрафну санкцію в розмірі 50% на суму 27820,95 грн. по розрахунку №1156 за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання по платежу збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення; по розрахунку №2399 від 03.08.2004 - в розмірі 20% на суму 5128,6 грн.; по декларації №925 від 13.05.2004 р. - в розмірі 50% на суму 6899,25 по платежу частина прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету; по розрахунку № 2852 від 10.11.2003 р. - в розмірі 10 % на суму 400 грн.

Суд не вбачає підстав для задоволення заявленого представником позивача клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з призначенням економічної експертизи по кримінальній справі, оскільки це веде до затягування розгляду справи.

Керуючись п. 2 ст. 157, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

В позові Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень:

- Ковельської ОДПІ (Ратнівське відділення) від 06.10.2005 р. № 0003722800/0 про застосування штрафу в сумі 400 грн.;

- Ратнівської МДПІ від 08.02.2006 р. № 0003742800/3 про застосування штрафу в сумі 27820,95 грн.;

- від 08.02.2006 р. № 0003752800/3 про застосування штрафу в сумі 6899,25 грн.;

- від 08.02.2006 р. № 0003732800/3 про застосування штрафу в сумі 5128,60 грн.

відмовити.

В решті позовних вимог про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0003742800/0, № 0003752800/0, № 0003732800/0 - провадження у справі закрити.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л. О. Черняк

Дата виготовлення повного тексту постанови 13.11.2006 р.

Суддя Черняк Л.О.