справа № 0670/808/12
категорія 10.2.3
23 лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Швець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Житомирського міського центру зайнятості-Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 272,44 грн.,-
встановив:
09 лютого 2012 року Житомирський міський центр зайнятості звернувся до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив стягнути з ОСОБА_1 затрачені на навчання кошти у сумі 272 грн. 44 коп. У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач перебувала на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості як безробітна з 13.01.2011 року по 22.07.2011 року. Під час перебування на обліку ОСОБА_1 була направлена службою зайнятості на навчання до ДПТНЗ "Житомирський професійний технологічний ліцей" за професією продавець продовольчих товарів відповідно до договору № 065011032200011 зі строком навчання з 23.03.2011 року по 30.08.2011 року з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. Проте, в порушення вимог п.п. 2.1, 2.1.1, 2.1.2 договору відповідач не відвідувала виробничу практику без поважних причин та була відрахована зі складу слухачів, як така, що не закінчила повного курсу навчання з професії продавець продовольчих товарів. Таким чином, кошти виплачені за навчання відповідача центром зайнятості підлягають поверненню. У добровільному порядку заборгованість відповідачем не погашена, а тому просить стягнути в судовому порядку.
У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, на адресу суду повернувся конверт з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, вважається про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, з огляду на те, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з статтею 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України "Про зайнятість населення", статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що Житомирський міський центр зайнятості реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами є органом виконавчої влади та, відповідно, суб'єктом владних повноважень.
Згідно зі статтею 25 Закону України "Про зайнятість населення", держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про зайнятість населення", право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.
Пунктом 3 частини 1 Закону України "Про зайнятість населення" надане визначення застрахованих осіб, якими, зокрема, є наймані працівники; особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами тощо, на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття.
У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію (частина 2 статті 2 Закону України "Про зайнятість населення").
Крім того, відповідно до абз. 6 п. 1, абз. 8 п. 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення", Державна служба зайнятості організує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання; має право оплачувати вартість професійної підготовки осіб, працевлаштування яких потребує здобуття нової професії (спеціальності), а також установлювати їм на період навчання матеріальної допомоги у розмірах, передбачених законодавством України про зайнятість населення.
Статтею 24 Закону України "Про зайнятість населення" визначено випадки, коли може провадитись професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка осіб, зареєстрованих у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, безробітних, а саме:
- неможливості підібрати підходящу роботу через відсутність у громадянина необхідної професійної кваліфікації;
- необхідності змінити кваліфікацію у зв'язку з відсутністю роботи, яка відповідає професійним навикам громадянина;
- втрати здатності виконання роботи за попередньою професією;
- необхідності підібрати підходящу роботу інваліду, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, відповідно до рекомендацій МСЕК, наявної кваліфікації та з урахуванням його побажань;
- пошуку роботи вперше і відсутності професії (спеціальності).
При цьому, професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організуються державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна у Житомирському міському центрі зайнятості у період з 13.01.2011 року до 22.07.2011 року, що підтверджується реєстраційною персональною карткою № 065011011300039 (а.с.3).
22 березня 2011 року між Житомирським міським центром зайнятості та ОСОБА_1. був укладений договір № 065011032200011 (надалі Договір) про направлення останньої на підготовку до ДПТНЗ "Житомирський професійний технологічний ліцей" за професією (спеціальністю), навчальною програмою продавець продовольчих товарів, зі строком навчання з 23 березня 2011 року до 30 серпня 2011 року з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. (а.с.4)
За пп. 2.1.3 п. 2 Договору ОСОБА_1 зобов'язана з'явитись в Житомирський міський центр зайнятості на наступний день після закінчення або припинення навчання, а відповідно до пп. 2.2.1 п. 2 Договору Центр зобов'язується забезпечити професійне навчання гр. ОСОБА_1 у навчальному закладі, відповідно до обраної професії (спеціальності), форми, терміну навчання за навчальним планом та програмами, затверджених та погоджених в установленому порядку (згідно з визначеним освітньо-кваліфікаційним рівнем).
Відповідальність сторін визначена п. 3 Договору та настає для ОСОБА_1. у вигляді стягнення загальної суми витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад, оплата щоденного проїзду та витрат на проживання. Якщо громадянин відмовляється добровільно повернути зазначені кошти, то питання їх повернення вирішується у судовому порядку.
Обізнаність ОСОБА_1. про умови Договору та згоду на його укладення підтверджує її особистий підпис.
Наказом директора ДПТНЗ "Житомирський професійний технологічний ліцей" П.М. Градовського від 18.08.2011 року за № 4-В-СНН відраховано з 18.08.2011 року зі складу слухачів, як таку, що не закінчила повного курсу навчання з професії продавець продовольчих товарів ОСОБА_1, у зв'язку з невідвідуванням виробничої практики.
Житомирським міським центром зайнятості було виставлено претензію ОСОБА_1 від 20.12.2011 року за № 12050 про зобов'язання повернути добровільно кошти, що були витрачені на її профнавчання в загальній сумі 272 грн. 44 коп.
Відповідач неправомірно, з порушенням встановленого законодавством порядку не з'явилась до центру зайнятості, що є підставою для стягнення на користь позивача витрат на професійне навчання.
Відповідно до ч. 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове держав не соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Відповідно до пунктів 2, 5, 16 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. № 308 (надалі - Порядок), за цим Порядком надається матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного (далі - матеріальна допомога у період професійного навчання) застрахованим та незастрахованим особам, визнаним відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" безробітними, які за направленням державної служби зайнятості проходять професійне навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності чи відомчого підпорядкування.
Матеріальна допомога у період професійного навчання встановлюється відповідно до умов надання допомоги по безробіттю у розмірі допомоги по безробіттю, визначеному для відповідної категорії безробітних.
Відповідно до вимог частин 1, 2 пункту 28 Порядку, у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за напрямом державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати по отриманій професії (спеціальності) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути вказані суми, то питання по їх поверненню розв'язуються в судовому порядку.
Витрати на професійне навчання відповідача склали 272 грн. 44 коп.
Згідно частини 2 статті 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідач не надав суду доказів підтверджуючих сплату заборгованості в розмірі 272 грн. 44 коп., натомість позивач надав суду докази обґрунтованості стягнення з відповідача вищезазначених витрат на професійну підготовку.
Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрати по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. ст. 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського міського центру зайнятості-Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти, витрачені на навчання у сумі 272 грн. 44 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа