Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/4152/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тарасенко І.М.
при секретарі Бебешко Ю.О.
за участю:
представника позивача Максимова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за адміністративним договором, -
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за адміністративним договором.
В обґрунтування позову позивач вказав, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 укладено адміністративний договір - договір оренди від 29.12.2010 року №4583/2010 на нерухоме державне майно - нежитлове вбудоване приміщення першого поверху гуртожитку НОМЕР_2 загальною площею 67,62 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ке знаходиться на балансі Донецького національного університету та перебуває в управлінні Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України.
Відповідно до зазначеного договору оренди, відповідачем всупереч ч.3 ст. 18, ч. 1 ст.19 Закону України «Про оренду» не виконує, внаслідок чого за період з липня 2011 року по листопад 2011 року утворилась заборгованість по орендній платі в розмірі 2355,22 грн.
З огляду на фактичну наявність у відповідача заборгованості з орендної плати, позивачем була нарахована пеня за період з 16.08.2011 року по 15.02.2012 року у сумі 108,55 грн. та штраф у сумі 235,52 грн.
Листом №20-06-03-11728 від 17.11.2011 року позивач повідомив ОСОБА_2 про відмову від договору оренди №4583/2010 від 29.12.2010 року та про необхідність погашення заборгованості по орендній платі, пені та штрафу за договором оренди, а також про необхідність повернення орендованого державного майна його баласоутримувачу за актом приймання - передачі.
Проте, відповідачем заборгованість та штрафні санкції по орендній платі не сплачено, майно з оренди за актом приймання-передачі баласоутримувачу не повернуто.
На підставі викладеного, за весь час прострочення повернення відповідачем орендованого майна із оренди, позивачем нарахована неустойка за період з 01 грудня 2011 року по січень 2012 року у розмірі 4669,34 грн.
Проте, неустойка до теперішнього часу не сплачується.
Відповідно до зазначеного просив суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість за адміністративним договором по орендній платі в розмірі 2355,22 грн., пеню у розмірі 108,55 грн., штраф у сумі 235,52 грн. та неустойку в розмірі 4669,34 грн., всього на загальну суму 7368,63 (сім тисяч триста шістдесят вісім гривень) 63 коп.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення яке є в матеріалах справи. Причин неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412 та Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України №281-к від 01.12.2010 року.
Відповідач - ОСОБА_2 зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради 14.10.2010 року №2 266 002 0001 047269 як фізична особа-підприємець та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби.
Відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412 (чинним на момент 26.04.2012 року) регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - відділення) є державним органом, який створюється Фондом державного майна (далі - Фонд) і йому підпорядковується.
Відділення в межах повноважень, визначених Фондом, і повноважень, делегованих Верховною Радою Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською Радою народних депутатів, здійснює державну політику у сфері приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності, у власності Республіки Крим, комунальній власності області, мм. Києва і Севастополя (далі - державна власність) і є орендодавцем цілісних майнових комплексів державної власності.
Основними завданнями відділення є: організація та проведення приватизації майна, яке перебуває у державній власності, згідно з державною, республіканською (Республіки Крим) та місцевою програмою приватизації; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих ним рішень; здійснення повноважень орендодавця державного майна; організація діяльності представництв Фонду в районах і містах (далі - представництва); забезпечення роботи єдиної комп'ютерної інформаційної мережі органів приватизації.
У відповідності до п. 11 ч. 4 цього Положення відділення відповідно до покладених на нього завдань і в межах своїх повноважень, зокрема, виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів підприємств і організацій, їх структурних підрозділів, що перебувають у державній власності, окремого індивідуально визначеного майна державних підприємств, організацій.
Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Згідно із статтею 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Приписами статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У відповідності до статті 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із статтею 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Так, в судовому засіданні встановлено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендар) укладено договір оренди №4583/2010 від 29 грудня 2010 року нерухомого майна, що належать до державної власності. Строк дії договору укладено строком на 2 роки, що діє з 29 грудня 2010 року до 23 грудня 2013 року включно.
За договором орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - нежитлові вбудовані приміщення першого поверху гуртожитку НОМЕР_2 площею 67,62 кв. м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 що перебуває на балансі Донецького національного технічного університету (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 30.09.2010 року і становить за незалежною оцінкою 219532,00 грн.
Підпунктами 3.1 та 3.6 пункту 3 договору оренди передбачено - орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% та 50% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступним за звітним.
Разом з тим, підпунктами 3.7 та 3.8 цього договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
Приписами підпунктів 5.4 та 5.11 пункту 5 договору оренди передбачено, що орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету, щомісяця до 15 числа надавати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України).
Відповідно до статті 21 цього Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди . Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в порушення підпунктів 5.4 та 5.11 пункту 5 договору та норм чинного законодавства відповідачем не сплачується орендна плата, внаслідок чого утворилась заборгованість по орендній платі за період з липня 2011 року по листопад 2011 року у розмірі 2355,22 грн.
Крім того, позивачем на адресу відповідача було надіслано лист від 22.09.2011 року №20-06-03-09511 про виконання умов договору, в якому зазначив, що ОСОБА_2 необхідно терміново сплатити борг із наданням відповідних платіжних доручень. Вказаний лист було повернуто на адресу Регіонального відділення у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
За несвоєчасно сплачену суму заборгованості з орендної плати, позивачем відповідно до приписів п. 3.7 та п. 3.8 договору оренди відносно відповідача було нараховано пеню за період з 16.08.2011 року по 15.02.2012 року у сумі 108 грн. 55 коп. та штраф у сумі 235 грн. 52 коп.
Зазначена заборгованість ОСОБА_2 з орендної плати, пені та штрафу підтверджена розгорнутими розрахунками боргу та пені до договору оренди №4583/2010 від 29 грудня 2010 року.
Крім того, відповідно до статті 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму, договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
Так, листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області від 17.11.2011 року №20-06-03-11728, позивач повідомив ОСОБА_2, що відмовляється від договору оренди №4583/2010 від 29.12.2010 року та зобов'язує погасити заборгованість по орендній платі, пені та штрафу та повернути державне майно із оренди балансоутримувачу по акту приймання - передачі. Вказаний лист відповідач отримав, про що свідчить особистий підпис на поштовому повідомленні.
Однак, в добровільному порядку відповідачем заборгованість з орендної плати та штрафні санкції у розмірі 2699,29 грн. не сплачено, майно з оренди за актом приймання - передачі балансоутримувачу не повернуто.
Відповідно до ч. 1 статті 27 Закону України «Про оренду» та ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно із частиною 2 статті 785 Цивільного кодексу України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
За весь час прострочення повернення орендованого майна із оренди, відносно відповідача позивачем нараховано неустойку за період з 01.12.2011 року по січень 2012 року у розмірі 4669 грн. 34 коп.
Про нарахування неустойки у розмірі 4669,34 грн. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області листом від 13.02.2012 року №20-06-03-01190 повідомило ОСОБА_2 та також про необхідність погасити заборгованість.
Проте, відповідачем заборгованість з орендної плати, штрафні санкції та неустойка всього на загальну суму 7368 грн.63 коп. у добровільному порядку станом на день подання позову не сплачено.
Таким чином, суд вважає, що Регіональним відділенням Фонду державного майна по Донецькій області було вжито всіх передбачених законодавством заходів щодо самостійного стягнення з відповідача зазначеної суми заборгованості з орендної плати, але борг сплачено не було, що негативно впливає на наповнення Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем в добровільному порядку не сплачена заборгованість за адміністративним договором по орендній платі в розмірі 2355,22 грн., пеню у розмірі 108,55 грн., штраф у сумі 235,52 грн. та неустойку в розмірі 4669,34 грн., всього на загальну суму 7368,63 (сім тисяч триста шістдесят вісім гривень) 63 коп., суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за адміністративним договором - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ін.н НОМЕР_1; 83048, АДРЕСА_1) у рахунок Державного бюджету (р/р 31117093700002, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22080200, отримувач м. Донецьк ГУДКСУ у Донецькій області) заборгованість за адміністративним договором по орендній платі в розмірі 2355,22 грн., пеню у розмірі 108,55 грн., штраф у сумі 235,52 грн. та неустойку в розмірі 4669,34 грн., всього на загальну суму 7368,63 (сім тисяч триста шістдесят вісім гривень) 63 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 10 травня 2012 року у присутності представника позивача.
Повний текст постанови складений 14 травня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.