КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 жовтня 2011 року Справа № 1170/2а-3700/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Дигас В.М., розглянувши у попередньому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Кіровоградського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Кіровограда з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, військового комісаріату Кіровоградської області, Міністерства оборони України, в якому просить суд:
1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області протиправною щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1;
2) зобов'язати Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про необхідність підготовки Головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням премії на підставі наказу Міноборони від 05.11.10 № 576 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.10 №380" та наказу Міністра оборони України від 28.01.11 № 50 "Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік" та наказу Міністра оборони України від 26.06.11 № 305 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.2011 № 50";
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області підготувати та надати списки до Кіровоградського обласного військового комісаріату на ім'я ОСОБА_1 для складання Кіровоградським обласним військовим комісаріатом довідок про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій з 01.12.10 та з 01.07.11;
4) зобов'язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат скласти довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій з урахуванням підвищення премії відповідно до наказу Міністра оборони України від 05.11.10 № 576 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010р. № 380" та наказу Міністра оборони України від 28.01.11 № 50 "Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік" і наказу Міністра оборони України від 26.06.10 № 305 "Про внесення змін до наказу Міністра Оборони України від 25.01.11 № 50" після отримання списку для складання довідки про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області;
5) зобов'язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат надати довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій до Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області;
6) зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області після отримання довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій, провести з 01.12.10 та з 01.07.11 перерахунок пенсії ОСОБА_1 і здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії з 01.12.10 та з 01.07.11 по день проведення перерахунку;
Крім того, просив визначити строки виконання судових рішень відповідачами та зобов'язати їх подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01.09.11 позов в частині зобов'язання ГУПФУ в Кіровоградській області підготувати та надати списки до облвійськомату для складання останнім довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01.12.10; зобов'язання ГУПФУ в Кіровоградській області провести з 01.12.10 перерахунок пенсії і здійснити виплату суми недоплаченої пенсії з 01.12.10 залишено без розгляду. Відкрито провадження в частині позовних вимог про визнання бездіяльності ГУПФУ в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії протиправною; зобов'язання Міністерства оборони України повідомити Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з підвищеннями премії; зобов'язання ГУПФУ в Кіровоградській області підготувати та надати списки до Кіровоградського облвійськомату для складання останнім довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01.07.11; зобов'язання Кіровоградського облвійськомату скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням підвищення премії; зобов'язання Кіровоградського облвійськомату надати довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій до ГУПФУ в Кіровоградській області; зобов'язання ГУПФУ в Кіровоградській області провести з 01.07.11 року перерахунок пенсії і здійснити виплату суми недоплаченої пенсії з 01.07.11 року по день проведення перерахунку.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 19.09.11 вказану справу з посиланням на пункт 2 частини 1 статті 22, статтю 24 КАС України передано на розгляд Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Згідно з частинами 7, 8 статті 22 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А. від 04.10.11 справу, якій присвоєно №1170/2а-3700/11, прийнято до свого провадження та призначено її до розгляду у попередньому судовому засіданні.
У попереднє судове засідання 13.10.11 прибув позивач та представник відповідача 2 - Кіровоградського обласного військового комісаріату, відповідача 3 - Міністерства оборони України. Представник відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце попереднього судового засідання, до суду не прибув, причини неприбуття не повідомив.
У попередньому судовому засіданні спір у порядку, визначеному частиною 3 статті 111 КАС України, не врегульовано.
Воднораз, у попередньому судовому засіданні позивачем подано заяву, якою він просить залишити без розгляду позовну вимогу щодо зобов'язання Міністерства оборони України повідомити Пенсійний фонд України про необхідність підготовки Головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням премії на підставі наказу Міноборони від 05.11.10 № 576 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.10 №380" та наказу Міністра оборони України від 28.01.11 № 50 "Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік" та наказу Міністра оборони України від 26.06.11 № 305 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.11 № 50".
При вирішенні вказаної заяви суд виходить з того, що частиною 3 статті 11 КАС України передбачено диспозитивний принцип адміністративного судочинства, відповідно до якого кожна особа, яка звернулась за захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 5 частини 1 статті 155 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви.
Отже, суд розцінює подану позивачем у попередньому судовому засіданні заяву про залишення без розгляду окремої вимоги його позову, як заяву про відкликання цієї вимоги, подану в порядку уточнення позовних вимог на стадії підготовчого провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 121 КАС України за наслідками підготовчого провадження суд може постановити ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Між тим, здійснюючи підготовку справи до судового розгляду, суд дійшов висновку, що дана справа предметно підсудна іншому суду.
Як передбачено частинами 1, 4 статтею 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Правила підсудності адміністративних справ (предметної, територіальної та інстан-ційної) визначені статтями 18, 19, 20 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Воднораз, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги стосуються порушень прав позивача, пов'язаних з неправильним, на його думку, обчисленням, перерахунком та виплатою відповідачами належних йому пенсійних виплат. Позовні вимоги обґрунтовані порушеннями відповідачами положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.08, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.07, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 15.02.07 за №135/13402.
А відтак, дана адміністративна справа відповідно до пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративну суду.
Посилання представника відповідачів 2, 3 на положення частини 1 статті 24 КАС України, яка передбачає, що адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів, судом не приймається до уваги, оскільки ця норма не визначає правила підсудності адміністративних справ. Окрім того, як встановлено судом, позивачем фактично оскаржуються дії та бездіяльність Кіровоградського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії, зважаючи на підвищення розміру премії.
Як роз'яснено у пункті 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.08 №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.
Наведені обставини свідчать, що Кіровоградський окружний адміністративний суд є неповноважним судом для розгляду та вирішення даної справи, з огляду на її предметну підсудність. Дана адміністративна справа підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом, яким за правилами територіальної підсудності, встановленими частиною 2 статті 19 КАС України, є Ленінський районний суд м. Кіровограда.
Відповідно до пункту 2 частини 1, частин 4, 5 статті 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду. Питання про передачу адміністративної справи розглядається судом у судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання. Питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою.
У попередньому судовому засіданні позивач та представник відповідачів 2, 3 не заперечували проти передачі справи до Ленінського районного суду м. Кіровограда.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 18, 19, 22, 121, 160, 165, 254 КАС України, суд
1. Залишити без розгляду позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Кіровоградського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії в частині вимог про зобов'язання Міністерства оборони України повідомити Пенсійний фонд України про необхідність підготовки Головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням премії на підставі наказу Міноборони від 05.11.10 № 576 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.10 №380" та наказу Міністра оборони України від 28.01.11 № 50 "Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік" та наказу Міністра оборони України від 26.06.11 № 305 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.11 № 50".
2. Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Кіровоградського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії до Ленінського районного суду м. Кіровограда.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
< Здійснити заміну неналежного відповідача >