24 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/14343/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 в рахунок погашення боргу по податку на додану вартість та по податку з доходів фізичних осіб в сумі 4906,92 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач порушив вимоги абз. "а"пп.4.1.4 п.4.1 ст.4, пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України у зв'язку з чим виникла заборгованість по податку на додану вартість та по податку з доходів фізичних осіб в сумі 4906,92 грн.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Проте, на адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання". Частиною 11 ст. 35 КАС України вважається, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.
З урахуванням того, що за даним позовом правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України та те, що позивач звернувся з позовними вимогами до адміністративного суду після набрання чинності вказаним вище Кодексом, до даних правовідносин слід застосовувати законодавство, яке було чинне на час виникнення спору та законодавство, яке є чинним на момент розгляду цієї справи лише щодо повноважень позивача, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Відповідач знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції Жовтневого району м.Дніпропетровська.
27.07.2011 р. уповноваженою особою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська проведео камеральну перевірку щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість. За результатами перевірки складено акти №2621/1701/3080914786, №2622/1701/3080914786, №2623/1701/3080914786, №2624/1701/3080914786, №2625/1701/3080914786, №2626/1701/3080914786, №2627/1701/3080914786, №2628/1701/3080914786.
Перевіркою податкового органу було виявлено порушення відповідачем абз. "а"пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно подано податкову звітність з податку на додану вартість за вересень-грудень 2010 року, січень-квітень 2011 року.
За результатами перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення , якими:
донараховані штрафні санкції у сумі 1,00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення-рішення № 0001421701 від 02.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 1.00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення - рішення № 0001441701 від 02.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 1.00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення - рішення № 0001451701 від 02.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 170,00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення - рішення № 0001391701 від 02.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 170,00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення - рішення № 0001401701 від 02.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 170,00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення - рішення № 0001411701 від 02.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 1,00 грн. за неподання податкової звітності, повідомлення - рішення № 0001481701 від 04.08.2011 року.
донараховані штрафні санкції у сумі 1,00 грн. за неподання податкової звітності повідомлення - рішення № 0001491701 від 04.08.2011 року.
Крім того, донараховано ПДВ у сумі 281,00 грн. по декларації № 9224735 від 21.06.11; донараховано ПДВ у сумі 210,00 грн. по декларації № 9224737 від 21.06.11; донараховано ПДВ у сумі 1142,00 грн. по декларації № 9224743 від 21.06.11; донараховано ПДВ у сумі 583,00 грн. по декларації № 9224739 від 21.06.11; донараховано ПДВ у сумі 222,00 грн. по декларації № 9224741 від 20.06.11.
Також, нараховано податок на доходи фізичних осіб, а саме:
донараховано платежу у сумі 31,28 грн. по декларації № 8204981 від 08.07.11;
донараховано платежу у сумі 2511,00 грн. по декларації № 9224762 від 08.07.11;
донараховано платежу у сумі 34,95 грн. по декларації № 2975 від 08.07.11.
У зв'язку з несплатою відповідачем суми заборгованості, податковим органом винесено та направлено податкову вимогу №4845 від 23.06.2011 року.
Таким чином, враховуючи часткову сплату по податку на додану вартість в розмірі 500,00 грн., заборгованість по податку на додану вартість складає 2328,79 грн. та по податку з доходів фізичних осіб 2578,13 грн.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до пп.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Згідно п.54.3.1 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 57.3 ст.57 Податкового кодексу України передбачено, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. п. 36.1-36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), на користь держави в рахунок погашення податкового боргу, а саме:
у сумі 2128,79 грн. по податку на додану вартість;
у сумі 2578,13 грн. по податку з доходів фізичних осіб.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова