28 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/1172/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В.
при секретаріГрачовій В.М.
за участю:
прокурора представника позивача представника відповідача Кутузова В.О. Козлюк М.В. Плохий О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Новомоськовського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства "Титан" смт. Меліоративне про стягнення заборгованості
Новомосковський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Комунального підприємства «ТИТАН» смт.Меліоративне податковий борг в розмірі 104363,87 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не сплатив самостійно задекларовані податкові зобов'язання по податку на додану вартість, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 104363,87 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача позов визнав, заявив клопотання, яким просив відстрочити та розстрочити виконання судового рішення.
Прокурор та представник позивача заперечували проти відстрочення та розстрочення виконання судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.
Комунальне підприємство «ТИТАН» смт. Меліоративне (далі відповідач) зареєстроване 11.06.08 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію видане Новомосковською Райдержадміністрацією, довідка Облстатуправління №006551 від 19.06.08р., код ЄДРПОУ 35601805, юридична адреса: 51217, Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт. Меліоративне, вул. Молодіжна, буд. 13.
Згідно довідки Новомосковської ОДПІ від 21.12.2010р. №26527/10/24-108 відповідач зареєстрований в Новомосковській ОДПІ, як платник податків.
Відповідачем самостійно подано до Новомосковської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість, в тому числі декларація №16626 від 21.03.11р. на суму 12015,0грн.; декларація №9003677207 від 20.05.11р. на суму 9198,0 грн. ; декларація №9004322675 від 20.06.11р. на суму 9985,0 грн. ; декларація №9004945657 від 19.07.11р. на суму 18717,0 грн.; декларація №9007103149 від 20.08.11р. на суму 10499,0 грн.; декларація №9007547294 від 15.09.11р. на суму 12500,0 грн.; декларація №9009301457 від 20.10.11р. на суму 6871,0 грн.; уточнююча декларація №9011777374 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011781380 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011785888 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011787405 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011788035 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн.; уточнююча декларація №9011788876 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн.: уточнююча декларація №9011788899 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №90117903753 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011790916 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011791989 від 21.11.11р. на суму 1,0грн..; уточнююча декларація №9011795454 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011796634 від 21.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011796690 від 21.11.11р. на суму 131,0 грн.; уточнююча декларація №9011796680 від 21.11.11р. на суму 25,0 грн.; уточнююча декларація №9011834404 від 23.11.11р. на суму 1770,0 грн.; уточнююча декларація №9011834540 від 23.11.11р. на суму 834грн. 00коп.; уточнююча декларація №9011834749 від 23.11.11р. на суму 4368,0 грн.; уточнююча декларація №9011826086 від 23.11.11р. на суму 15,0 грн. уточнююча декларація №9011828054 від 23.11.11р. на суму 5,0 грн.; уточнююча декларація №9011828562 від 23.11.11р. на суму 14,0 грн.; уточнююча декларація №9011828748 від 23.11.11р. на суму 4,0грн..; уточнююча декларація №9011829286 від 23.11.11р. на суму 8,0 грн.; уточнююча декларація №9011829643 від 23.11.11р. на суму 5,0 грн.; уточнююча декларація №9011829817 від 23.11.11р. на суму 37,0 грн.; уточнююча декларація №9011830121 від 23.11.11р. на суму 6,0 грн.; уточнююча декларація №9011830931 від 23.11.11р. на суму 1262,0 грн.; уточнююча декларація №9011831697 від 23.11.11р. на суму 9,0 грн..; уточнююча декларація №9011833711 від 23.11.11р. на суму 9,0 грн.. уточнююча декларація №9011826086 від 23.11.11р. на суму 1грн. 00коп.; уточнююча декларація №9011828054 від 23.11.11р. на суму 1грн. 00коп.; уточнююча декларація №9011828562 від 23.11.11р. на суму 1,0 грн.; уточнююча декларація №9011828748 віл 23.11.11р. на суму 1,0 грн.; уточнююча декларація №9011829286 від 23.11.11 р. на суму 1,0 грн.; уточнююча декларація №9011829643 від 23.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011829817 від 23.11.11р. на суму 1,0 грн.; уточнююча декларація №9011830931 від 23.11.11р. на суму 38,0 грн.; уточнююча декларація №9011831697 від 23.11.11р. на суму 1,0 грн.; уточнююча декларація №9011833711 від 23.11.11р. на суму 1,0 грн..; уточнююча декларація №9011834404 від 23.11.11р. на суму 53,0 грн.; уточнююча декларація №9011834540 від 23.11.11р. на суму 25,0 грн.; уточнююча декларація №9011834749 від 23.11.11р. на суму 131,0 грн. та декларація №9011051802 від 20.10.11р. на суму 13069,0 грн..
У зв'язку з несплатою податкових зобов'язань на суму податкового боргу нараховано пеню в загальному розмірі 2648,87грн..
Таким чином, податкова заборгованість відповідача з податку на додану вартість складає 104363,87грн.
У відповідності до п.п. 6.2.3 "а" п.п. 6.2 ст.6 Закону Україну "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у зв'язку з несплатою до бюджету податкового боргу в повному обсязі податковим органом виставлена перша податкова вимога №1/454 від 04.12.2009 року, яка отримана 29.12.2009 року.
У відповідності до п.п. 6.2.3 "б" п. 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у зв'язку з несплатою до бюджету податкового боргу податковим органом виставлена друга податкова вимога №2/38 від 01.02.2010 року, яка отримана 02.02.2010 року.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача складає 104363,87 грн.
Крім того, заступником начальника Північної міжрайонної державної податкової інспекції прийнято рішення про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів від 04.02.2002 року №4.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 61.1 ст.61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктами 36.1-36.3 ст. 36 Податкового кодексу України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Пунктом 57.1 ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно 57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п, 54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язати протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження контролюючого органу.
Згідно пп.14.1.1 п.14.1 ст.14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.
Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі виключно за рішенням суду.
Відповідно до пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд доходить висновку, що позивачем надані належні докази, які свідчать про заборгованість відповідача перед бюджетом, а тому позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Крім цього, відповідач заявив клопотання, яким просив відстрочити виконання судового рішення на 2 роки з подальшим розстроченням виконання судового рішення на 4 роки шляхом здійснення щомісячних платежів в розмірі 2174,25 грн. Обгрунтував зазначене клопотання представник відповідача тим, що Внаслідок неплатежів населення та юридичних осіб за спожиті послуги, відповідач знаходиться у край важкому фінансовому стані, що не дає можливості повною мірою проводити сплату податку на додану вартість.
Вже тривалий час майно Комунальне підприємство «ТИТАН» знаходиться в податковій заставі. Але цього майна явно не достатньо для задоволення майнових вимог позивача. Основні засоби підприємства знаходяться в оперативній оренді, тому не можуть бути об'єктом стягнення заборгованості.
У відповідності до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно зі ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Відповідач не навів причин відстрочення та розстрочення платежів на такий тривалий термін, проте суд погоджується з наведеними фактами важкого фінансового становища, які призвели до порушення справи про банкрутство.
З урахуванням зазначених обставин, суд вбачає необхідність часткового задоволення заяви представника відповідача.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «ТИТАН» смт.Меліоративне (код ЄДРПОУ 35601805) на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 104363,87 грн.
Відстрочити виконання судового рішення до 31.12.2012 року.
Розстрочити виконання судового рішення починаючи з 01.01.2013 року сроком на 48 місяців.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 05 березня 2012 року
Суддя О.В. Єфанова