Справа № 2а/1570/8532/2011
17 квітня 2012 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Руденко І.В.
За участю сторін:
Представника позивача: Поляруш Т.М.
Відповідач: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 1 616, 40 грн.,-
Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси (далі УПФУ у Київському районі м. Одеси) звернулось до Одеського окружного адміністративного суду адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі ФОП ОСОБА_2.) про стягнення (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.04.2012 року) заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період липень-грудень 2010 року в сумі 1 616, 40 грн.
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування, викладені у позовній заяві, підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином та своєчасно у відповідності до вимог ст.ст. 33, 35 КАС України, а тому на підставі положень ст. 128 КАС України справа розглядалась за його відсутності за наявними в справі доказами.
Заслухавши представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України; здійснення в межах своєї компетенції контрольних функцій (п. 3 Положення).
Відповідно до покладених на нього завдань Пенсійний фонд України планує доходи та видатки Пенсійного фонду України; прогнозує і моделює надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду України та ефективний розподіл фінансових ресурсів Пенсійного фонду України для забезпечення соціальних виплат; організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум страхових внесків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець 25.05.2009 року виконавчим комітетом Одеської міської ради, ідентифікаційний код НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 (а.с. 6).
Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_2 знаходиться на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку.
Згідно із п. 3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення боргу) фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тобто, вони є застрахованими особами. Згідно із п. 5 ст. 14 одночасно вони є і страхувальниками, а в силу положень ст. 15 зазначеного Закону -платниками страхових внесків.
Пунктом 2 Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують 42 відсотка суми єдиного податку до Пенсійного фонду України. Тобто, визначена частина суми єдиного податку перераховується до Пенсійного фонду як страховий внесок, що сплачується фізичною особою підприємцем, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування.
ФОП ОСОБА_2, будучи платником єдиного податку, перебував на обліку в УПФУ у Київському районі м. Одеси як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 року (далі Закон України № 400/97-ВР).
Відповідно до п.п. 4 п. 8 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 08.07.2010року №2461-VI, який набрав чинності 17.07.2010 року) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Отже, оскільки розмір страхових внесків, який включається до суми єдиного податку та перераховується в подальшому до Пенсійного фонду, є меншим від встановленого законом розміру обов'язкового до сплати мінімального страхового внеску, законодавець встановив обов'язок для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з урахуванням сплаченої суми страхового внеску у складі єдиного податку здійснювати доплату страхових внесків, внаслідок чого загальна сума страхового внеску, сплачена таким суб'єктом підприємницької діяльності, дорівнюватиме сумі мінімального страхового внеску, встановленого Законом.
Згідно ст. 1 Закону України № 1058-IV мінімальний страховий внесок - це сума коштів, що визначається розрахунком як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Відповідно до ст. 4 Закону України № 400/97-ВР на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена ставка збору в розмірі 33,2%.
Статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010 року № 2154-VI встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 липня 2010 року - 888,00 грн., з 1 жовтня 2010 року -907,00 грн., з 1 грудня 2010 року - 922 грн.
Отже, щомісячний мінімальний страховий внесок за липень-вересень 2010 року становив 294, 82 грн. (888,00 х 33,2% = 294,82), за жовтень-листопад 2010 року -301,12 грн. (907,00 х 33,2% = 301,12), за грудень -306,10 грн. ( 922,00 х 33,2% = 306,10).
Згідно ч. 4 та ч. 6 ст. 20 Закону України № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для відповідача є квартал.
Відповідно до п. 2 ст. 106 цього ж Закону суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.
31.03.2011 року ФОП ОСОБА_2 було надано до УПФУ у Київському районі м. Одеси звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік, в якому ним самостійно зазначено, що встановлений розмір страхових внесків за 2010 рік складає 1969, 20 грн., зокрема у січні-червні 2010 року -по 29, 40 грн., у липні-вересні 2010 року -по 294, 82 грн., у жовтні-листопаді 2010 року -по 301,12 грн. та у грудні 2010 року -306,10 грн. При цьому, відповідачем фактично нараховано та сплачено до УПФУ в Київському районі м. Одеси страхові внески в загальному розмірі 352, 80 грн., по 29, 40 грн. за кожен місяць 2010 року (а.с. 9).
Таким чином, у відповідача виникла заборгованість по сплаті страхових внесків згідно зазначеного звітом за період липень-грудень 2010 року у сумі 1 616,40 грн. Зазначена заборгованість відповідачем самостійно не сплачена, що підтверджується карткою особового рахунку станом на 20.03.2012 року.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з ч. 12 ст. 20 Закону України №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно п.п.7 п.5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України №121/2001від 01.03.2001 року, Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Згідно абз. 5 ст.7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»який набув чинності з 01.01.2011 року - стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Враховуючи викладене, а також те, що позивачем доведено наявність у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованості перед управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси в сумі 1 616, 40 грн., суд вважає, що позовні вимоги є законними і обґрунтованими, заснованими на діючому законодавстві, підтвердженими доданими до позову документами, та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7-14, 122, 158-163, 254 КАС України, суд,-
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 1 616, 40 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, заборгованість в сумі 1 616, 40 грн. (одна тисяча шістсот шістнадцять гривень сорок копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в у Київському районі м. Одеси, код ЄДРПОУ 20990714, на р/р 256013013695 в Одеському обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України, МФО 328845.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 19 квітня 2012 року.
Суддядпис/ Білостоцький О.В.
19 квітня 2012 року.