Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/3530/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І.В.
при секретарі Телешові В.О.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 (дов.)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення заборгованості
Єнакіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (надалі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі - відповідач, ОСОБА_2) про стягнення заборгованості з штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 1 705,18 грн.
Позов мотивовано несплатою відповідачем штрафних санкцій, застосованих позивачем за порушення вимог Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Представник позивача у судовому засіданні від 26.04.2012р. позовні вимоги підтримав надав суду відповідні пояснення та просив позов задовольнити повністю.
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав.
У судове засідання від 26.04.2012р. відповідач не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, не повідомив суд про причини неявки.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_2 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця, місце проживання відповідача - АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, про що зазначено у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Єнакіївською об'єднаною державною податковою інспекцією, правонаступником якої є позивач, документальну планову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р., за наслідками якої складений відповідний акт перевірки від 11.10.2011р. №2334/17-3/НОМЕР_1, який підписаний відповідачем без зауважень.
Відповідно висновків акту перевіркою встановлені порушення, у тому числі:
- п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» - не оприбуткування готівки у повній сумі її надходження 291,50 грн. в КОРО;
- ч.1 ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» - здійсненя торговельної діяльності з продажу товарів за готівкови кошти без придбання торгового патенту 01-07, 09-25 серпня 2010р.
На підставі акту перевірки від 11.10.2011р. №2334/17-3/НОМЕР_1 Єнакіївською об'єднаною державною податковою інспекцією прийняті:
- податкове повідомлення-рішення від 21.10.2011р. №0000412343, яким, за порушення п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 457,50 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 21.10.2011р. №0000422343, яким, за порушення п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 457,50 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 21.10.2011р., про що зазначено на корінцях цих рішень.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податків - відповідача, ОСОБА_2 має заборгованість за вказаними рішеннями у заявленому розмірі позовних вимог.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначені Положенням «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320.
Пунктом 2.6 вказаного Положення встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
За порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до юридичних осіб всіх форм власності на підставі Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема: відповідно до абзацу третього ст. 1 Указу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Згідно ст. 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.
Пунктом 4 статті 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», встановлено, що Державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», який діяв на момент проведення перевірки, встановлено, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням; (ч. 1 ст. 8 Зазначеного Закону).
Штрафи, передбачені ст.8 азначеною статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства (ч. 3 ст. 8 зазначеного Закону).
У відповідності до ч. 3 ст. 9 зазначеного Закону, контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
Частиною 4 ст. 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачено, що суми штрафів, що стягуються державним податковим органом, підлягають перерахуванню до бюджету місцевого самоврядування (місцевого бюджету) за місцем плати за торговий патент.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 11. ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У відповідності до 20.1.28. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, відповідач має заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям у загальному розмірі 1 705,18 грн., що підлягає примусовому стягненню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості та наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (місце проживання відповідача - АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) штрафні санкції за порушення пункту 2.6 Положенням «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, в сумі 1 457 (одна тисяча чотириста п'ятдесят сім) гривень 50 (п'ятдесят) копійок (на рахунок № 31117104700043, одержувач державний бюджет м. Єнакієве, ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686594, МФО 834016) за порушення частини 1 статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» в сумі 247 (двісті сорок сім) гривень 68 (шістдесят вісім) копійок (на рахунок № 31413541700043, одержувач місцевий бюджет м. Єнакієве, ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686594, МФО 834016).
2. Постанова набирає законної сили порядку передбаченому ст. 254 КАС України
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 26 квітня 2012 року, повний текст виготовлено 28 квітня 2012 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду
Суддя Буряк І. В.