Машівський районний суд Полтавської області
Справа № 1619/252/12
27 квітня 2012 року. Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого -судді Косик С.М.,
за участю: секретаря Ткач Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Машівському районі Полтавської області про визнання нечинним рішення, визнання права на пенсію зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку,
відповідно до ст. 160 КАС України в судовому засіданні 27 квітня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частину,
В березні 2012 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. На виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він був призваний через військомат та брав участь у вказаних роботах з 23.06.1986 року по 28.07.1986 року. Рішенням № 18 колегіальний орган з призначення пенсії управління пенсійного фонду України Машівського району 10 листопада 2011 року йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свою відмову пенсійний фонд мотивував тим, що надана архівна довідка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України не містить даних про населений пункт, в якому проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС та кількість виїздів в забруднену зону, а також невірно зазначене прізвище заявника, не встановлено факт кратної оплати праці.
У зв'язку з наведеним позивач просить визнати нечинним рішення Колегіального органу з призначення пенсії управління пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області від 18.11.2011 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, визнати за ним право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Машівському районі Полтавської області призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з дня виникнення права на пенсію -12.11.2011 року, та вчинити дії по виплаті нарахованих сум.
В запереченні від 19.03.2012 року (а.с.26,27) управління Пенсійного Фонду України в Машівському районі просить відмовити позивачу ОСОБА_1 в задоволенні позову, посилаючись на те, що розглянувши подані позивачем документи, було виявлено, що архівна довідка, видана Галузевим державним архівом МОУ не містить даних про населений пункт, в якому проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС та кількість виїздів в забруднену зону , а також невірно зазначено прізвище заявника. Оскільки довідка №30 від 09.06.1993 року видана КСП «Червона Зірка» не являється первинним документом а тому було проведено перевірку факту кратної оплати праці і не встановлено такого факту.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволення, вказуючи на те, що ОСОБА_1 в червні 1986 року був призваний військоматом на виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що є запис у військовому квитку, брав участь в ліквідації з 23.06 по 28.07.1986 року, документи на той час велися російською мовою і тому в архівній довідці прізвище позивача вказано Колесник. Основним документом для призначення пенсії є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка, яка підтверджує кратність оплати під час вказаних робіт, важлива при визначенні розміру пенсії, а позивач не заперечує проти призначення мінімального розміру пенсії.
Представник відповідача ОСОБА_3 проти задоволення позову заперечує з підстав, викладених в письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, прийшов до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Судом установлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 2 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №099443 від 08.07.1993 року ( а.с.5 ).
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про пенсійний фонд України»та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створенні в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно-забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28 лютого 1991 року.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно зі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС -які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року -не менше 5 календарних днів пенсійний вік скорочується на 10 років.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»право на призначення пенсії за віком мають чоловіки після досягнення 60 років, за умови наявності у них страхового стажу не менше п'яти років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катстрофи та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Згідно з вимогами зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про періоди перебування в зоні відчуження за ф. 122.
Відповідно до п.п. «ґ»п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що в період з 24.06.1986 року по 28.07.1986 року ОСОБА_1 виконував завдання Уряду по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , на виконання вказаних робіт був призваний через військомат (а.с.11), що убачається з копії військового квитка серії НУ №7717225 та підтверджується довідкою №51/1/12375 від 27.09.2000 року, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України (а.с.12).
Дані факти підтверджуються показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які, кожен окремо, показали, що вони приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС разом з позивачем ОСОБА_1, служили в одній частині, виїзджали на реактор. Місце дисклокації частини було в с.Оране Іваньківського району. Вони виконували будівельні роботи -будували казарми для солдат та виконували іншу роботу, виїзджали в м.Прип'ять. Представник УПФ ОСОБА_3 підтвердила, що свідок ОСОБА_5 перебуває в пенсійному фонді на обліку як пенсіонер, який отримує пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З наданої позивачем копії паспорта серії КН № 377493, копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та (а.с.5,7) вбачається, що прізвище, ім'я та по-батькові позивача -ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується також копією екзаменаційною карткою водія (а.с.24).
Однак Рішенням №18 від 10.11.2011 року колегіального органу з призначення пенсії управління пенсійного фонду України в Машівському районі ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Відмова мотивована відсутністю даних про населений пункт, в якому проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС та кількість виїздів у забруднену зону. Довідка №30 від 09.06.1993 року видана КСП «Червона Зірка»не являється первинним документом, а так як КСП ліквідовано і документи передано на зберігання до архівної установи, то була проведена перевірка, яка не встановила факт кратної оплати праці за період з 23.06.1986 року по 28.07.1986 року (а.с.8-10). З вказаного рішення також убачається, що ОСОБА_1 звернувся в УПФ з заявою про призначення пенсії з дня виникнення права на пенсію - 31.10.2011 року.
Аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач ОСОБА_1 набув права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подані ним документи не викликають сумнівів його перебування у зоні відчуження, а тому рішення управління Пенсійного фонду України у Машівському районі полтавської області про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на десять років - було необґрунтованим.
Суд критично ставиться до доводів відповідача щодо відсутності даних про населений пункт, в якому проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС та кількість виїздів в забруднену зону, оскільки в тій же довідці міститься вказівка про те, що дана інформація відсутня в зв'язку зі знищенням по причині великої дози зараженості радіацією.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується правомірно виданим посвідченням.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, ст. ст. 6-14, 17, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Машівському районі Полтавської області про визнання нечинним рішення, визнання права на пенсію зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку -задовольнити.
Рішення Колегіального органу з призначення пенсії управління пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області від 18.11.2011 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років -визнати нечинним.
Визнати за ОСОБА_1 право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Машівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з дня виникнення права на пенсію -12.11.2011 року, та вчинити дії по виплаті нарахованих сум.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Машівський районний суд Полтавської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя: ( підпис )
Згідно з оригіналом
Суддя Машівського районного суду С.М. Косик
Повний текст рішення виготовлено 03.05.2012 року