Постанова від 05.05.2012 по справі 2-а-362/12

05.05.2012

Справа № 2-а-362/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2012 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Волчка А.Я.

за участю секретаря Безпалюк Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Київ адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про оскарження рішення та спонукання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про оскарження рішення та спонукання до вчинення дій.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що 26 квітня 2012 року вона як кандидат на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови подала відповідачеві заяву з доданими до неї документами згідно з вимогами ст. 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»: заявою про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського голови та згоду на оприлюднення біографічних відомостей; автобіографією; довідкою ДПІ про подання декларації про майновий стан та доходи; чотирма фотографіями розміром 4х6 см. Подаючи відповідачеві перелічені документи, вона пред'явила паспорт громадянина України. На підтвердження отримання документів голова відповідача видала позивачу довідку від 26 квітня 2012 року № 14.

30 квітня 2012 року позивач отримала постанову Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 29 квітня 2012 року № 8/1 про залишення заяви про реєстрацію позивача кандидатом на посаду сільського голови без розгляду. Свою відмову відповідач мотивував тим, що заява позивача була подана невстановленою особою, яка не пред'явила документ, визначений ч. 2 ст. 3 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Зважаючи на викладене та посилаючись на норми закону, позивач просила: визнати протиправними дії відповідача щодо залишення без розгляду заяви про реєстрацію її кандидатом на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови Києво-Святошинського району Київської області на позачергових виборах, які відбудуться 27 травня 2012 року; скасувати постанову Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 29 квітня 2012 року № 8/1; зобов'язати Софіївсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області повторно розглянути подані нею 26 квітня 2012 року заяву з доданими до неї документами про реєстрацію її на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови та зареєструвати її кандидатом на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови (Софіївсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області) на позачергових виборах, які відбудуться 27 травня 2012 року.

Позивач в судове засідання з'явилась, позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що 23 лютого 2012 року Верховною Радою України призначила позачергові вибори Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

25 квітня 2012 року у Софіївсько-Борщагівській сільській виборчій комісії Києво-Святошинського району Київської області розпочалося подання документів для реєстрації кандидатів на посаду сільського голови та кандидатів у депутати Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

26 квітня 2012 року позивач як кандидат на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови подала відповідачеві 1 шт. заяви про самовисування кандидатом на голову Софіївсько-Борщагівської сільської ради, 1 шт. автобіографії. 1 шт. довідки ДПІ та 4 фотографії, що підтверджується довідкою від 26 квітня 2012 року № 14, виданою позивачу відповідачем.

Також позивачем при подачі документів було пред'явлено паспорт громадянина України, що підтверджується підписом голови відповідача та його печаткою на копії паспорта позивача.

Постановою Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 29 квітня 2012 року № 8/1 було залишено заяву позивача про реєстрацію позивача кандидатом на посаду сільського голови без розгляду.

Рішення про залишення без розгляду заяви позивача відповідач мотивував тим, що заява позивача була подана невстановленою особою, яка не пред'явила документ, визначений ч. 2 ст. 3 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», що є порушенням ч. 2 ст. 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Вказаний факт був зафіксований актом, складеним головою відповідача та членом комісії 26 квітня 2012 року о 15 год. 25 хв.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є: 1) паспорт громадянина України; 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Згідно зі ст. 39 вказаного Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що подається за попередній календарний рік за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції; 7) чотири фотографії кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів. Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного голови, висунутого шляхом самовисування, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, передбачених пунктами 5-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного голови та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Статтею 42 цього ж Закону передбачено, що кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови починається за 32 дні і закінчується за 24 дні до дня виборів. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови або його довіреній особі. У разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови або його довіреній особі посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі включення особи за її письмовою згодою до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висування такої особи за її письмовою згодою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від місцевої організації іншої політичної партії відповідна територіальна виборча комісія виключає таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовує її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, про що повідомляє відповідні місцеві організації партій. Відмова у реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, другою статті 39 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів. Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.

Виходячи з вимог ст. 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі; 2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів; 3) припинення громадянства України кандидата; 4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону. Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону. У разі якщо жоден з кандидатів у депутати, висунутих місцевою організацією партії у багатомандатному виборчому окрузі, не зареєстрований територіальною виборчою комісією в установлений цим Законом строк, місцева організація партії втрачає статус суб'єкта виборчого процесу по виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради в разі якщо від такої організації партії не зареєстровано жодного кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі до цієї ж ради.

Відповідно до ст. 85 згаданого Закону суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Тобто, законодавством не передбачена можливість виборчої комісії вимагати у осіб, які подають документи для реєстрації кандидатом на посаду сільського голови, копії паспорта, а також залишати без розгляду заяви кандидатів.

Навпаки, в матеріалах справи міститься неспростований доказ того, що позивач пред'явила відповідачу документ, що посвідчує її особу -копія паспорта, засвідчена печаткою відповідача та підписом голови відповідача.

Також, вирішуючи даний спір, суд бере до уваги положення частини 2 статті 71 КАС України, відповідно до яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність його рішення, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 162 КАС України, адміністративний суд має право у разі задоволення адміністративного позову прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, а також про зобов'язання відповідача вчинити певні дії або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

А отже, суд приходить до висновку про повне задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене вище та керуючись ст.ст. 19, 38 Конституції України, ст.ст. 3, 39, 42, 44, 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ст.ст. 6, 9-12, 17, 18, 69, 71, 86, 94, 160, 162, 163, 167, 172, 177 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії відповідача щодо залишення без розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови Києво-Святошинського району Київської області на позачергових виборах, які відбудуться 27 травня 2012 року.

Скасувати постанову Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 29 квітня 2012 року № 8/1.

Зобов'язати Софіївсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області повторно розглянути подані ОСОБА_1 26 квітня 2012 року заяву з доданими до неї документами про реєстрацію її на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови та зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Софіївсько-Борщагівського сільського голови (Софіївсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області) на позачергових виборах, які відбудуться 27 травня 2012 року.

Судові витрати віднести на рахунок державного бюджету.

Постанова може бути оскаржена протягом 2 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київській області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ А.Я.Волчко