ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
19 квітня 2012 р. № 2а-366/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
Головуючого -судді Карп'як О.О.
при секретарі Голуб О.Є.,
За участю представників:
від позивача -Мельник Ю.П., Кулак І.О.
від відповідача -Чабан О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом
ТзОВ "ТБ САД"
до Державна податкова інспекція у Франківському районі м.Львова
про про скасування податкового повідомлення-рішення ,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТБ САД» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення № 0000012340 від 03.01.2012 року.
Ухвалою від 23 січня 2012 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 06.12.2011 року по 14.12.2011 року ДПА к Львівській області була проведена документальна виїзна перевірка ТзОВ «ТБ САД»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за жовтень 2011 року. За результатами вказаної перевірки 21.12.2011 року був складений акт № 274/07-2/37122702. На підставі вказаного акта перевірки ДПІ у Франківському районі м. Львова винесено податкове повідомлення -рішення № 0000012340 від 03.01.2012 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ на 269 100, 00 грн. Позивач вважає, що володіє достатніми засобами та трудовими ресурсами, щоб здійснювати господарську діяльність, в тому числі вирощувати та реалізовувати продукцію власного виробництва, а отже висновки викладені в акті № 274/07-2/37122702 від 21 грудня 2011 року суперечать дійсним обставинам справи, є помилковими та не підтверджуються відповідними доказами, отже у відповідача не було жодних підстав виносити податкове повідомлення -рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування та знімати з позивача суму бюджетного відшкодування в розмірі 269 100, 00 грн., а тому таке рішення підлягає скасуванню, як протиправне.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просить позов задоволити з підстав, вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив, просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у запереченнях на позов.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 квітня 2012 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо та об'єктивно дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, давши їм оцінку, суд встановив наступне.
Державною податковою адміністрацією у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТБ САД»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податків у банку за жовтень 2011 року. За результатами перевірки складено акт від 21.12.2011 року № 274/07-2/37122702.
Даною перевіркою було встановлено, що ТОВ «ТБ САД» порушено п. 200.4, 200.5 ст.200 Податкового кодексу України, ТзОВ «ТБ САД»не має права на отримання бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2011 року у сумі 269 100 грн.
На підставі акта перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення -рішення від 03.01.2012 року № 0000012340, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 269 100 грн.
В акті перевірки зазначено, що згідно з поданою ТзОВ «ТБ Сад»до ДПІ у Франківському районі податковою декларацією з ПДВ за жовтень 2011 року, за який час заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ 2011 року (вх. Від 19.11.2011 року № 9011580269) та розрахунком суми бюджетного відшкодування ПДВ сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 269100 грн. Перевірка правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування відшкодуванню ПДВ ТОВ «ТБ САД» охоплює декларації починаючи з серпня 2010 року до жовтня 2011 року за, який задекларовано бюджетне відшкодування ПДВ, включно. ТзОВ «ТБ САД»з 01.01.11 року перебуває на спеціальному податковому режимі оподаткування -сплачує фіксований сільськогосподарський податок. Згідно поданого ТзОВ «ТБ САД»до ДПІ у Франківському районі розрахунку питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу підприємства за 2010 рік, доходи, отримані від реалізації продукції рослинництва і тваринництва, що вироблена (вирощена) на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому у користування складають 263100 грн. При визначенні загального обсягу оподатковуваних операцій встановлено, що ТзОВ ««ТБ САД» в податковій декларації з податку на додану вартість в листопаді 2010 року задекларовано обсяг поставки 263 100 грн. (колонка А), сума ПДВ 52620 грн. (колонка Б). Враховуючи поданий ТзОВ «ТБ САД»розрахунок питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, який подається для набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку встановлено те, що задекларований обсяг поставки 263 100 грн. є продукцією рослинництва власного виробництва. Проведеним аналізом податкової звітності ТзОВ «ТБ САД»встановлено, що згідно поданого розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів за 9 місяців 2010 року балансова вартість основних фондів складає 0 грн., придбання (виготовлення, будівництво, спорудження) з податком на додану вартість на митній території України товарів (послуг) та основних фондів за серпень, вересень, жовтень 2010 року (рядок 10.1 декларації з податку на додану вартість) складає всього 1450 грн., сума ПДВ 290 грн. в тому числі: серпень -497 грн., сума ПДВ 99 грн., вересень -953 грн., сума ПДВ 191 грн., жовтень 0 грн. У зв'язку з викладеним та з урахуванням того, що задекларований обсяг поставки за листопад 2010 року 263 100 грн., є продукцією рослинництва власного виробництва, але враховуючи те, що станом на 01.11.2010 року у ТзОВ «ТБ САД» відсутні основні засоби, необоротні матеріальні активи, виробничі запаси, можливостей виростити сільськогосподарську продукцію власного виробництва на угіддях, які належать товаровиробнику на праві власності або наданні йому у користування не було. Крім цього на порушення п.200.4 ст. 200 ТзОВ «ТБ САД»включено до розрахунку суми бюджетного відшкодування за жовтень 2011 року оплачений податок на додану вартість в вересні 2011 року в сумі 102500 грн. Фермерському господарству з відокремленою садибою «Едельвейс -2»по даті списання коштів з банківського рахунку на оплату товарів. Згідно оборотно -сальдової відомості по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»кінцевий дебетовий залишок з постачальниками ФК «Едельвейс -2»станом на 30.09.11 складає 1 415 000 грн.
Згідно п. 301. ст. 300 Податкового кодексу України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Пунктом 200.5 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Позивачем 19.11.2011 року до органу державної податкової служби подана податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2011 року, довідку про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 269100 грн.
Відповідно до додатку 2 "Довідка щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоді" зазначена сума бюджетного відшкодування сформована із сум від'ємного значення, які виникли в серпні 2010 року до жовтня 2011 року у розмірі 454546 грн.
Відповідно до податкової декларації з ПДВ за листопад 2011 року позивачем задекларовано обсяг поставки у розмірі 263100 грн. (колонка А), сума ПДВ 52620 грн. (колонка Б).
Отже задекларований обсяг поставки за листопад 2010 року у розмірі 263 100 грн., є продукцією рослинництва власного виробництва, але враховуючи те, що станом на 01.11.2010 року у позивача відсутні основні засоби, необоротні матеріальні активи, виробничі запаси, можливостей виростити сільськогосподарську продукцію власного виробництва на угіддях, які належить товаровиробнику на праві власності або надані йому у користування не було.
Фермерським господарством з відокремленою садибою «Едельвейс -2»виписані позивачу податкові накладні від 16.09.2011 року № 41/2, від 15.09.2011 року № 40/2, від 13.09.2011 року № 37/2, від 28.09.2011 року № 47/2, видаткові накладні від 17.11.2011 року № РН-0000480, від 13.10.2011 року № РН - 0000465. В матеріалах справи наявні копії платіжні доручень ТзОВ «ТБ САД»з призначення платежу оплата за садженці суниці ФГ «Едельвейс-2» № 215 від 13.09.2011 року, від 15.09.2011року № 216, від 15.09.2011 року № 217, від 16.09.2011 року № 218, від 28.09.2011 року № 223 .
Представники позивача в судовому засіданні вказували що на те, що підприємством заявлена сума з податку на додану вартість до бюджетного відшкодування була належним чином оформлена відповідно до податкових накладних. Вказували на те, що підприємством не тільки оплатило саженці суниці, але і отримало їх, а відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно довідки ТзОВ «ТБ САД»від 18.04.2012 року № 72/04 по рахунку 6312 по контрагенту ФГ «Едельвейс -2»за період серпень 2010 р. по грудень 2011 року вбачається, що саженці суниці були отримані 17.11.2011 року.
Згідно п. 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку»затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Згідно п. 2.16 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку»затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88 забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать нормативно-правовим актам, встановленому порядку приймання, зберігання і витрачання грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та іншого майна, порушують договірну і фінансову дисципліну, завдають шкоди державі, власникам, іншим юридичним і фізичним особам. Такі документи повинні бути передані керівнику підприємства, установи для прийняття рішення.
Відповідно до п. 200.1., 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. . При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого Наказом МФ України від 27.04.2000 року №92 із змінами і доповненнями, положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" (далі - Положення (стандарт) 7) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи (далі - основні засоби), а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності. Положення (стандарт) 7 не поширюється на: операції з біологічними активами, які пов'язані із сільськогосподарською діяльністю та оцінені за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, особливості обліку яких визначаються іншими положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Об'єкт основних засобів - це: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а
комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.
Відповідно до п.10 Наказу МФ України від 27.12.2011 року №175327.12.2011 № 1753 «Про затвердження Змін до Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість», у тексті Інструкції слово «фондів»у всіх відмінках замінити словом «засобів»у відповідних відмінках.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 "Біологічні активи", затвердженого Наказом МФ України від 18.11.2005 року №790 із змінами і доповненнями, це Положення (стандарт) 30 визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про біологічні активи і про одержані в процесі їх біологічних перетворень додаткові біологічні активи й сільськогосподарську продукцію та розкриття інформації про них у фінансовій звітності. Норми Положення (стандарту) 30 застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) усіх форм власності (крім банків, бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) щодо сільськогосподарської діяльності. Біологічний актив - тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Докази, надані позивачем, не підтвердили підставність позовних вимог. Позивач не надав доказів та не спростував висновків податкового органу, наведених в акті перевірки.
Таким чином, суд, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, вважає, що правових підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 03.01.2012 року № 0000012340 - немає.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог і вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна