вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
27 квітня 2012 р. Справа №2а-2893/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Криму складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., прокурора Костюченко Р.С. посвідчення № 11355, представника позивача ОСОБА_1 довіреність № 01 від 06.04.2012 року, представника відповідача ОСОБА_2 довіреність б/н від 16.04.2012 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Совєтського району АР Крим в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства "Совєтський райсількомунгосп"
про стягнення
Прокурор Совєтського району АР Крим в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Совєтський райсількомунгосп" про стягнення штрафних санкцій у сумі 85 000 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що уповноваженою особою Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим у відношенні ВАТ "Совєтський райсількомунгосп" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 134-АР від 16.09.2011 року, відповідно до якого відповідач не виконав розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 20.01.2011 року № 25-АР, згідно з яким йому необхідно було в термін до 01.03.2011 року опублікувати в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та подати до територіального управління річну інформацію за 2009 рік. Зазначені порушення відповідачем у встановлений строк усунуті не були, у зв'язку з чим позивачем було винесено розпорядження про усунення порушень № 27-АР від 31.08.2010 року із строком виконання 30.09.2010 року. За невиконання цього розпорядження на Товариство постановою № 186-АР від 26.10.2010 року було накладено штрафні санкції у розмірі 17 000 грн. Оскільки вказані розпорядження Товариством усунуті так і не були, позивачем було винесено розпорядження про усунення порушень № 35-АР від 26.10.2010 року із строком виконання 20.12.2010 року, однак дане розпорядження також виконано не було, у зв'язку з чим постановою № 134-АР від 16.09.2011 року до відповідача, за правопорушення на ринку цінних паперів, яке виразилося в ухиленні від виконання розпорядження № 25-АР від 20.01.2011 року була застосована фінансова санкція у вигляді штрафу на суму 85000 грн. Оскільки у добровільному порядку штрафні санкції відповідачем сплачені не були, прокурор звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав.
Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим визнав.
Вислухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України від 30.10.1996 року N448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Пунктом 15 частини другої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
У відповідності до положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку затвердженому рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012 року Управління входить до системи комісії, є підпорядкованим та підзвітним Комісії, реалізує а АРК завдання, покладені на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку (а.с. 56-60).
Відповідно до п.10 ст. 8 Закону Комісія має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Розпорядженням Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 20.01.2011 року № 25-АР ВАТ "Совєтський райсількомунгосп" було зобов'язано в термін до 01.03.2011 року усунути порушення законодавства про цінні папери, розкрити регулярну річну інформацію за 2009 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, опублікування в одному з офіційних друкованих видань ВРУ, КМУ або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, подання до Територіального управління паперової форми регулярної річної інформації відповідно до вимог Положення та електронної форми регулярної річної інформації та письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження в строк до 09.03.2011 року (а.с. 37).
08.09.2011 року посадовою особою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відносно ВАТ "Совєтський райсількомунгосп" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 133-АР, з якого слідує, що Товариство не виконало розпорядження № 25-АР від 20.01.2011 року (а.с. 33). У зв'язку з цим, позивачем було винесено розпорядження про усунення порушень № 27-АР від 31.08.2010 року із строком виконання цього розпорядження до 30.09.2010 року.
За невиконання цього розпорядження на Товариство постановою № 186-АР від 26.10.2010 року було накладено штрафні санкції у розмірі 17 000 грн.
Оскільки порушення, зазначені у розпорядженнях позивача № 25-АР та № 27-АР, Товариством усунуті так і не були, Управлінням було винесено розпорядження про усунення зазначених порушень № 35-АР від 26.10.2010 року із строком виконання 20.12.2010 року. Однак, дане розпорядження також виконано не було, у зв'язку з чим постановою № 134-АР від 16.09.2011 року про накладення санкції на відповідача, за правопорушення на ринку цінних паперів, яке виразилося в ухиленні від виконання розпорядження № 25-АР від 20.01.2011 року, на ВАТ "Совєтський райсількомунгосп"було накладено санкції у вигляді штрафу на суму 85000 грн. (а.с. 36).
Відповідно до ч. 1 глави 7 розділу 5 Рішення/Положення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591 "Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Тобто ВАТ "Совєтський райсількомунгосп" було повинно опублікувати регулярну річну інформацію за 2009 рік не пізніше 30 квітня 2010 року та подати її до Територіального управління не пізніше 01 червня 2010 року, чого відповідачем зроблено не булою
За невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Суд зауважує, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не надав суду доказів оскарження постанови від 16.09.2011 року № 134-АР, отже зазначена постанова недійсною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 85000,00 грн., доказів сплати якої в добровільному порядку також не надано.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
У судовому засіданні 27.04.2012 року було оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови складено 28.04.2012 року.
Керуючись статтями 94, 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Совєтський райсількомунгосп" (97200, Совєтський район, смт. Совєтський, вул. 50 років СРСР, б. 2, код ЄДРПОУ 00274795) в дохід Державного бюджету України р/р 31117106700290 в УДК у Совєтському районі АРК, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740431, код платежу 21081100) штрафні санкції у сумі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова