вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
23 березня 2012 р. Справа №2а-2606/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., представника позивача ОСОБА_1 довіреність б/н від 27.12.2011 року, представника відповідача ОСОБА_2 довіреність № 8 від 20.03.2012 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства " Красноперекопський завод залізобетонних виробів"
до Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК
про визнання неправомірним та скасування рішення
ВАТ "Красноперекопський завод залізобетонних виробів" звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК № 46 від 17.02.2012 року про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску. Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваним рішенням до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5559,89 грн. та нарахована пеня у сумі 500,39 грн. за прострочення платежу єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на 8 днів. Позивач не погоджується з даним рішення, оскільки причиною затримки стало важке матеріальне становище Товариства, що підтверджується порушенням відносно позивача процедури банкрутства. Позивач вважає, що застосування пені та штрафу до підприємств не може відбуватися у період порушення справи про банкрутство у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Крім того, ніяких негативних наслідків для пенсіонерів вказана затримка платежу не мала.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечував з тих підстав, що Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлено заборони на застосування пені та штрафних санкцій. Відповідно до положень Закону, що стосуються зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), оскільки до визнання боржника банкрутом він не є таким, що завершив підприємницьку діяльність. Крім того, згідно положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Вважає що Рішення № 46 від 17.02.2012 року прийнято у відповідності з діючим законодавством. Тому просив суд у позові відмовити.
Вислухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що у позовних вимогах слід відмовити, виходячи з наступного.
Відкрите акціонерне товариство "Красноперекопський завод залізобетонних виробів" зареєстровано у якості юридичної особи 23.09.1996 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 439892 (а.с. 13).
Відповідно до ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску, до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Згідно ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.2 ст. 11 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Рішенням № 46 від 17.02.2012 року за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2011 року до позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 % від суми простроченого платежу на суму 5559,89 грн. та розрахована пеня у розмірі 0,1 % від суми недоїмки у розмірі 500,39 грн. (а.с. 5). Рішення було отримано уповноваженою особою відповідача 28.02.2012 року під розпис (а.с. 5).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України № 2464-VI рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Суд вважає необґрунтованими та безпідставними посилання позивача на неможливість застосування до нього штрафних санкцій, у зв'язку з перебуванням Товариства у процедурі банкрутства відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з огляду на наступне.
Законом, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів є Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-XII.
Відповідно до статті 1 Закону № 2343-XII мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Положення статті 12 Закону № 2343-XII, яка встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф, пеню), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), стосуються вимог, зобов'язань, які охоплюються поняттям мораторію. Таким чином, ці положення слід застосовувати з урахуванням визначення мораторію, наведеного у статті 1 Закону № 2343-XII.
Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку із чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.
З огляду на наведене можна дійти висновку про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з ухвалою Господарського суду АР Крим від 20.06.2011 року було порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Красноперекопський завод залізобетонних виробів" (а.с. 8).
Отже суд зазначає, що порушення провадження про банкрутство не зупиняє нарахування штрафних санкцій та пені які застосовані до позивача по зобов'язаннях, які виникли після порушення справи про банкрутство та введення мораторію.
Таким чином, суд дійшов висновку, що штрафні санкції і пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків відносно ВАТ "Красноперекопського заводу залізобетонних виробів" були застосовані відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства.
За такими обставинами, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні 23.03.2012 року були проголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України, повний текст постанови складений 28.03.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства " Красноперекопський завод залізобетонних виробів" до Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК про визнання неправомірним та скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова