Ухвала від 05.10.2011 по справі 2а-1363/11/0107

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1363/11/0107

05.10.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кучерука О.В.,

суддів Іщенко Г.М. ,

Горошко Н.П.

секретар судового засідання Бражникова Ю.В.

за участю сторін:

представник позивача, ОСОБА_1- ОСОБА_2, посвідчення № НОМЕР_1, від 18.06.2008 р., довіреність № б/н від 09.12.10

представник позивача, ОСОБА_3- ОСОБА_2, посвідчення № НОМЕР_1, від 18.06.2008 р., довіреність № б/н від 09.12.10

представник позивача, ОСОБА_4- ОСОБА_2, посвідчення № НОМЕР_1, від 18.06.2008 р., довіреність № б/н від 09.12.10

представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим на постанову Залізничного районного суду м. Сімферополь (суддя Корогодіна О.Е. ) від 20.04.11 по справі № 2а-1363/11/0107

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) ОСОБА_4 (АДРЕСА_2)

до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (вул. Долгоруковська, 3,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)

про перерахунок пенсії

ВСТАНОВИВ:

Постановою Залізничного районного суду м. Сімферополь (суддя Корогодина О.Е.) від 20.04.2011 року у справі № 2а-1363/11/0170 позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіки Крим про спонукання до проведення перерахунку пенсійного забезпечення задоволені у повному обсязі.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим провести перерахунок пенсійного забезпечення позивачів з 01 жовтня 2007 року з наступного грошового забезпечення, а саме: - позивачу ОСОБА_4 з грошового забезпечення - 5374 грн. 69 коп., в тому числі розмір посадового окладу - 676 грн., окладу за військове звання -65 грн., процентної надбавки за вислугу років (40 % окладів грошового утримання) - 296 грн. 40 коп., 100% надбавки військовослужбовцям ЗСУ (окладів грошового утримання) -1037 грн. 40 коп., надбавки за класну кваліфікацію («майстер», 7% посадового окладу) - 47 грн. 32 коп., надбавки за безперервну службу (90% вище перелічених видів грошового забезпечення) - 1909 грн. 91 коп., премії (33,3% від суми грошового забезпечення) -1342 грн. 67 коп.;

- позивачу ОСОБА_1 з грошового забезпечення - 7 494 грн. 31 коп., в тому числі: розмір посадового окладу - 1017 грн., окладу за військове звання -125 грн., процентної надбавки за вислугу років (35 % окладів грошового утримання) -399 грн. 70 коп., 100% надбавки військовослужбовцям ЗСУ (окладів грошового утримання) -1541 грн. 70 коп., надбавки за класну кваліфікацію («майстер», 7% посадового окладу) - 71 грн. 19 коп., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (секретність, 15% посадового окладу) - 152 грн. 55 коп., надбавки за безперервну службу (70% вище перелічених видів грошового забезпечення) - 2315 грн. 00 коп., премії (33,3% від суми грошового забезпечення) - 1872 грн. 17 коп.;

- позивачу ОСОБА_3 з грошового забезпечення - 2 913 грн. 70 коп., в тому числі розмір посадового окладу - 630 грн., окладу за військове звання - 35 грн., процентної надбавки за вислугу років (25 % окладів грошового утримання) - 166 грн. 25 коп., 100% надбавки військовослужбовцям ЗСУ (окладів грошового утримання) - 831 грн. 25 коп., надбавки за класну кваліфікацію («майстер», 3% посадового окладу) - 18 грн. 90 коп., надбавки за безперервну службу (30% вище перелічених видів грошового забезпечення) - 504 грн. 42 коп., премії (33,3% від суми грошового забезпечення) - 727 грн. 00 коп.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судові витрати у розмірі 3 гривні 40 копійок. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 гривні 40 копійок. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 3 гривні 40 копійок.

Не погодившись з постановою суду, Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове судове рішення, в якому в задоволенні позовних вимог відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи. Зокрема, заявник скарги посилається на те, що перерахунок пенсійного забезпечення проводиться тільки у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та вказує, що підставі для перерахунку пенсії виникли у позивачів тільки з 01.01.2008 року на підставі відповідної постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294, не врахування судом вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, порушення позивачами строків на звернення до суду, у зв'язку з чим у відповідача відсутні зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивачам з 01 жовтня 2007 року.

У судовому засіданні представник позивачів заперечував проти задоволення апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідач явку уповноважених представників не забезпечив, про дату. час та місце апеляційного розгляду повідомлений своєчасно відповідно чинного законодавства, причини неявки суду не відомі.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню через наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачі проходили військову службу у Збройних Силах України на різних посадах Національного Центру управління та випробувань космічних засобів(далі- НЦУВКЗ) Національного космічного агентства України (далі- НКАУ), куди були відряджені відповідно до Постанови КМУ №1540 "Про заходи щодо підвищення ефективності космічної діяльності" від 23.12.1996.

Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України (далі - ЗСУ) за посадою начальника зміни 2-го окремого науково-випробувального комплексу Національного центру управління та випробувань космічних засобів (далі НЦУВКЗ) Національного космічного агентства України (далі НКАУ), куди був відряджений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №1540 від 23.12.1996 і наказу Міністра Оборони України від 31.12.1996 №0585 з залишенням на військової службі. Позивач наказом начальника Генерального штабу ЗСУ від 23.03.1998 № 67 за п.65 пп.«б»(за віком) був звільнений в запас та наказом НКАУ від 19.05.1998 № 96 виключений із списків особового складу НЦУВКЗ.

Позивач ОСОБА_3 проходила військову службу у Збройних Силах України за посадою техніка станції обробки інформації „Буфер-М„ ЦККП Національного центру управління та випробувань космічних засобів (далі НЦУВКЗ) Національного космічного агентства України (далі НКАУ), куди була відряджена відповідно до постанови КМ України № 1540 від 23.12.1996 і наказу Міністра Оборони України від 31.12.1996 № 0585 з залишенням на військової службі.

Наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 29 березня 2006 року № 2-к за пунктом 85 підпункт «б»(за віком) була звільнена в відставку та наказом начальника ЦККП НЦУВКЗ №16-ос з 10.04. 2006 виключена із списків особового складу названого центру.

Позивач ОСОБА_4 проходив військову службу у Збройних Силах України за посадою техніка Національного центру управління та випробувань космічних заходів (далі НЦУВКЗ). Національного космічного агентства України (далі НКАУ), куди був відряджений відповідно до постанови КМ України № 1540 від 23.12.1996 і наказу Міністра Оборони України від 31.12.1996 р. № 0585 з залишенням на військової службі.

Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 14 грудня 2004 року № 4-пм за пунктом 63 підпункт «в»(за станом здоров'я) був звільнений в запас та наказом НКАУ від 22 грудня 2004 року виключений із списків особового складу НЦУВКЗ.

Станом на 01 січня 2006 року кожний із позивачів отримував пенсійне забезпечення із розрахунку посадового окладу, які визначені законодавством для військовослужбовців. З 01 січня 2007 року відповідно до ст. 99 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 „Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" пенсійні справи позивачів передані до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі - ГУ ПФУ в АРК). ГУ ПФУ в АРК зробило перерахунок пенсій позивачам тільки один раз з 01.05.2008 згідно довідок НЦУВКЗ за посадою, яку вони займали на день звільнення.

Таким чином з 01.05.2008 ГУ ПФУ в АРК зробило перерахунок пенсійного забезпечення згідно вимог ч.3 ст.63 Закону України „ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ", постанови КМУ від 07.02.2001 №104 та постанови КМУ від 13.02.2008 № 45, де визначений порядок проведення перерахунку пенсій. Перерахунок зроблений згідно наданих довідок НЦУВКЗ щодо розміру грошового забезпечення військовослужбовця по вказаної посаді.

Однак, 01.10.2007 відбулися обставини, що тягнуть за собою перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням усіх надбавок, доплат та щомісячних премій, які були визначені законодавством для відряджених військовослужбовців. А саме, посадовий оклад та відповідно і розмір грошового забезпечення за посадою у НЦУВКЗ, з якої позивачі були звільнені, збільшився згідно ст. 76 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»і постанови КМУ від 04.04.2007 № 602.

У зв'язку з цім НКАУ листом від 20.07.2007 №3720/9-2 повідомив Пенсійній фонд України про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, звільненим з посад в НЦУВКЗ, за підписом заступника Генерального директора НКАУ.

Додатково, листом від 24.06.2010 № 320279, Генеральний директор НКАУ знов повідомив ПФУ та Міністра оборони України, як уповноважений органпідстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, звільненим з посад в НЦУВКЗ, в тому числі з 01.10.2007.

У відповідь на це Міністерство оборони України в особі Директора Департаменту фінансів листом від 07.07.2010 №248/6/С/672, повідомило ПФУ та всі обласні військові комісаріати про порядок проведення перерахунку пенсій у вказані терміни. Крім того, ПФУ в листі від 23.03.2010 №4722/02-60, дає вказівки відповідним Головним управлінням ПФУ зокрема: - за пунктом 1. До 12.04.2008 посадові оклади для обчислення пенсії відрядженім військовослужбовцям враховуються у розмірах, встановлених за відповідними посадами згідно з постановами від 07.02.2001 №134 та від 30.08.2002 №1298 як для цивільних працівників, а оклади за військовими званнями та інші види грошового забезпечення, встановлені у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців; - та за пунктом 4. Пенсійні справи, обчислення пенсій за якими не відповідає зазначеним вище вимогам, необхідно привести у відповідність до чинного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що позивачі керуючись вимогами норм ч. 4 ст. 99 КАС України використовували шляхи досудового вирішення спору. Враховуючи викладене та противоправну бездіяльність ГУ ПФУ в АРК по перерахунку пенсії з 01.10. 2007 позивачі вирішили звернутися до суду, відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Правовою підставою для перерахунку пенсії є Закон України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ", є вимоги ч. 3 ст. 63 вказаного Закону згідно з якою пенсія підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Посадовий оклад є одним з видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія та якій змінився після у позивачів після 01.10. 2007 у військовослужбовців, з посад яких вони звільнялися у колишньому.

На підставі ст. 76 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»і постанови КМУ від 04.04.2007 № 602 розмір відповідного посадового окладу був збільшений з 01.10.2007 - на приклад на посаді позивача ОСОБА_1 до 1017 грн. Це підтверджується довідкою НЦУВКЗ від 26.05.2010 № 103 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Крім того, частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інші осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції що позивачі мають право на перерахунок пенсії, з огляду на те, що їх посадові оклади підвищувались.

Також, суд першої інстанції правомірно встановив, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсії, відповідно до статті 63 Закону, міністерства та інші органи зобов'язані в п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців списки за відповідною формою та подають їх уповноваженим органам. Відповідно до пункту 3 уповноважений орган готує для перерахунку пенсії довідку відповідної форми. Абз 2 п. З передбачено, що для осіб, які були відряджені для виконання службових обов'язків до інших установ, організацій, довідки за відповідною формою видають саме органи, установи, організації, до яких військовослужбовці відряджалися.

Так, Національне космічне агентство України листом від 20.07.2007 року № 3720/9-2 повідомило Пенсійний Фонд України про збільшення посадових окладів військовослужбовців, відряджених до НКАУ, проте, Пенсійний фонд України в порушення вимог чинного законодавства не прийняв до уваги даний лист і неправомірно не провів перерахунок пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Частиною 2 даної статті встановлено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.

Постанову Залізничного районного суду м. Сімферополь від 20.04.2011 у справі № 2а-1363/11/0107 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 жовтня 2011 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук

Судді підпис Г.М. Іщенко

підпис Н.П.Горошко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук