01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
18.04.2012 № 07/5026/2759/2011
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Авдеєва П.В.
суддів: Куксова В.В.
Коршун Н.М.
за участю представників:
від прокуратури: представник не з'явився,
від позивача: представник не з'явився,
від відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу апеляційну скаргу прокурора Черкаського району Черкаської області
на рішення Господарського суду Черкаської області від 03.02.2012 року
у справі №07/5026/2759/2011 ( суддя Дорошенко М.В.)
за позовом прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Червонослобідської сільської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Імпрес"
про внесення змін до договору,
В грудні 2011 року прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Червонослобідської сільської ради звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Імпрес" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.01.2005р., який зареєстрований у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 21.01.2005р. за №040579600001 та посвідчений нотаріально, реєстраційний №721, а саме встановити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
У процесі розгляду даної справи прокурором неодноразово уточнювались позовні вимоги з останніх вбачається, що він просив внести зміни до п.3 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2005р., який зареєстрований у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 21.01.2005р. за №040579600001 та посвідчений нотаріально, реєстраційний №721, а саме встановити нормативно-грошову оцінку в розмірі 250 962,32 грн., та внести зміни до п.5 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2005р., який зареєстрований у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 21.01.2005р. за №040579600001 та посвідчений нотаріально, реєстраційний №721, а саме встановити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (а.с.110-111).
Позовні вимоги обґрунтовані необхідністю приведення договору оренди земельної ділянки від 20.01.2005р. у відповідність з прийнятими Червонослобідською сільською радою у відповідності з вимогами чинного законодавства України рішення від 05.02.2009р. №35-20 та від 25.03.2010р. №50-31, якими були затверджені нові розміри орендної плати за землю та нова нормативна грошова оцінка землі у с. Червона Слобода, і ухиленням відповідача від внесення запропонованих позивачем змін до цього договору.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 03.02.2012р. у справі №07/5026/2759/2011 в позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, прокурор Черкаського району Черкаської області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, керуючись ст.ст.20, 30 Закону України „Про оренду землі", ст.18 Закону України „Про оцінку земель", ст.ст.652-654 Цивільного кодексу України, ст.ст.91, 92, 94, 103, 104 ГПК України просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неправильне застосування господарським судом норм матеріального права.
Відповідачем не надано відзиву на апеляційну скаргу.
Учасники процесу були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання (про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення ухвали суду). Однак, прокурор Черкаського району Черкаської області та Червонослобідська сільська рада наданим їм процесуальним правом не скористалися та в судове засідання не з'явилися, своїх повноважних представників не направили, про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи те, що матеріали справи містять докази повідомлення учасників судового процесу про дату, час та місце судового засідання з розгляду апеляційної скарги, судова колегія вважає за можливе розглянути подану апеляційну скаргу за відсутності представника прокурора Черкаського району Черкаської області та Червонослобідської сільської ради.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представника відповідача, судова колегія встановила наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 20.01.2005р. між Червонослобідською сільською радою, як орендодавцем, та ТОВ „Імпрез", як орендарем, був укладений договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідного до умов якого орендодавець надав орендарю, а орендар - прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,7016 га під розміщення промислових приміщень друкарні в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, в межах населеного пункту с. Червона Слобода.
Того ж дня Договір був посвідчений приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу ОСОБА_3 і зареєстрований у реєстрі нотаріальних дій за №721.
21.01..2005р. Договір був зареєстрований у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600001.
Відповідно до п.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель с. Червона Слобода від "27" грудня 2004 р. №1857/01-09, розробленим Черкаським районним відділом земельних ресурсів з урахуванням коефіцієнту індексації 2,465 на час укладання Договору становить: 131437,74 грн.
Згідно із п. 5 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від грошової оцінки що становить: 3943,13 грн. в рік.
Пунктом 8 Договору сторони погодили, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.27 Договору).
13.08.2008р. голова Черкаської районної державної адміністрації видав розпорядження №206 "Про встановлення орендної плати", яким затвердив Порядок встановлення річної орендної плати за землю і встановив розміри орендної плати по категоріям земель в залежності від функціонального використання землі.
05.02.2009р. 35-та сесія 5-го скликання Червонослобідської сільської ради прийняла рішення №35-20 "Про встановлення орендної плати за землю". Цим рішенням Червонослобідська сільська рада вирішила вважати таким, що втратило чинність попереднє рішення сесії Червонослобідської сільської ради від 27.02.2007р. за №10-13 "Про встановлення орендної плати за землю" і встановила нові розміри річної орендної плати на земельні ділянки при укладанні договорів оренди землі залежно від грошової оцінки згідно з додатком.
Крім того, 25.04.2010р. 50-та сесія 5-го скликання Червонослобідської сільської ради прийняла рішення №50-31 "Про затвердження нормативної грошової оцінки". Цим рішенням Червонослобідська сільська рада затвердила нормативну грошову оцінку земельних ділянок, розташованих в межах села Червона Слобода.
З наданого міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Черкаси та Черкаському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,7016 га під виробничим приміщенням друкарні ТОВ "Імпрес" у с. Червона Слобода від 09.04.2010р. №437/01-07 вбачається, що нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 250962,32 грн.
02.09.2010р. 55-та сесія 5-го скликання Червонослобідської сільської ради прийняла рішення №55-7 "Про внесення змін в договори оренди земельних ділянок". Цим рішенням Червонослобідська сільська рада вирішила внести до укладеного з ТОВ "Імпрес" Договору від 20.01.2005р. зміни, а саме: річну орендну плату встановити в розмірі 7% від грошової оцінки земельної ділянки, як становить 250962,32 грн.; земельну ділянку віднести до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, за функціональним призначенням - до земель промисловості.
Цим же рішенням Червонослобідська сільська рада зобов'язала ТОВ "Імпрес" в місячний термін з дня прийняття рішення внести зміни до Договору від 20.01.2005р., провести їх державну реєстрацію та передати один примірник на зберігання в Червонослобідську сільську раду.
Прокурором та позивачем відповідно до вимог ст.ст.33,34 ГПК України не надано належних та допустимих доказів надіслання чи вручення рішень Червонослобідської сільської ради від 05.02.2009р. №35-20, від 25.03.2010р. №50-31 та від 02.09.2010р. №55-7 відповідачу.
24.02.2011р. сільський голова с. Червона Слобода надіслав ТОВ "Імпрес" рекомендований лис від 23.02.2011р. №256/01-14, у якому, посилаючись на зміни у чинному законодавстві України, на розпорядження голови Черкаської районної державної адміністрації від 13.08.2008р. №206 і на рішення Червонослобідської сільської ради від 02.09.2010р. №55-7, повідомлялося про надання ТОВ "Імпрес" Червонослобідською сільською радою дозволу на внесення змін до договору оренди для подальшого укладання додаткової угоди до договору оренди і наголошувалось на тому, що не укладення додаткової угоди призводить до зменшення надходжень в бюджет, і що у випадку не надання додаткової угоди до договору оренди в 30-ти денний термін з моменту отримання даного листа, сільська рада змушена буде звернутися до відповідних контролюючих органів. Цей лист ТОВ "Імпрес" одержало 28.02.2011р. і залишило його без відповіді.
Судова колегія погоджується з оцінкою суду першої інстанції, що лист сільського голови с. Червона Слобода від 23.02.2011р. №256/01-14 не є письмовою пропозицією позивача відповідачу про внесення до Договору від 20.01.2005р. вказаних у позові прокурора змін, оскільки у ньому ці конкретні зміни не вказані. Крім того, прокурором та позивачем не доведено належними доказами дотримання позивача порядку внесення змін до Договору щодо надсилання до відповідача проекту додаткової угоди про внесення змін до Договору.
На підтвердження звернення відповідача до позивача з пропозицією внести зміни до Договору позивач надав клопотання від 29.07.2010р., підписане від імені ОСОБА_5, такого змісту: "Прошу Вас внести зміни в договір оренди земельної ділянки в зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земель Червонослобідської ради. Необхідні документи додаються".
Директор ТОВ "Імпрес" ОСОБА_5 у наданому на вимогу суду першої інстанції письмовому поясненні, зазначив, що вищевказане клопотання від 29.07.2010р. він не підписував, має інший підпис, усю ділову кореспонденцію ТОВ "Імпрес" веде на своїх фірмових бланка. Товариство ніколи не зверталося до Червонослобідської сільської ради з проханням про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки.
З огляду на не зазначення у клопотанні від 29.07.2010р. посадового становища особи, яка його підписала, очевидну несхожість її підпису і підпису директора ТОВ "Імпрес" ОСОБА_5, відсутність будь-яких інших ознак приналежності цього клопотання до відповідача, а також враховуючи вказане вище пояснення директора ТОВ "Імпрес" ОСОБА_5 та неподання позивачем документів, які додавалися до вказаного клопотання від 29.07.2010р., судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що останнє не є достовірним і переконливим доказом звернення відповідача до позивача з пропозицією про внесення змін до Договору від 20.01.2005р. Крім того, з цього клопотання не вбачається які саме конкретні зміни пропонувалося внести в договір.
Згідно із ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
На день укладення Договору ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.
З 01.01.2008р. ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007р. №107-VI була викладена в такій редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007р. №107-VI в ст. 21 Закону України "Про оренду землі", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Законом України від 03.06.2008р. №309-VI, який набрав чинності з 04.06.2008р., четверта частина ст. 21 Закону України "Про оренду землі" знову була викладена у такій же редакції як і підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007р. №107-УІ.
З 1 січня 2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України і втратив чинність Закон України "Про плату за землю". У зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України Законом України від 02.12.2010 р. №2756-УІ із ст. 21 Закону України "Про оренду землі" частина 4 була виключена.
Відповідно до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно із ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати за землю встановлюються за згодою Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Стаття 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачає, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно із ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
У п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначається, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Оскільки відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу України. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
З викладеного випливає, що положенням Цивільного кодексу України і Закону України "Про оренду землі" передбачена можливість внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Так, пунктом 8 Договору передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а значить і збільшення її розміру у випадках підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, прийняття позивачем рішень про зміну ставок орендної плати за землю і про затвердження нової нормативної грошової оцінки землі є підставами для внесення відповідних змін до договору оренди землі.
При цьому, в силу ст. 30 Закону України "Про оренду землі" і ст. 188 Господарського кодексу України зміна умов договору оренди землі за рішенням суду допускається лише у разі недосягнення сторонами договору згоди щодо зміни його умов у порядку, встановленому вказаною статтею Господарського кодексу України.
Прокурор і позивач відповідно до вимог ст.33,34 ГПК України не надано належних та допустимих доказів того, що сторонами проводилося узгодження вказаних у позові змін до Договору у порядку, встановленому ст.188 Господарського кодексу України шляхом надсилання однією стороною іншій стороні пропозицій про такі зміни договору.
Крім того, згідно із ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що і сам договір, тобто у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.
Отже, зміни у договір мають вноситься шляхом укладення додаткової угоди у письмовій формі. Проте, в матеріалах справи відсутні докази надсилання чи відмови від підписання сторонами проекту додаткової угоди про внесення змін до Договору.
Згідно з положеннями ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно із ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Доказів, які б спростовували вище встановлені та зазначені судом обставини, сторонами не надано.
Доводи, наведені прокурором Черкаського району Черкаської області в апеляційній скарзі, судовою колегією до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог, відповідає чинному законодавству та матеріалам справи. Судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Судом першої інстанції дотримані вимоги ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 99, 103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
1. Апеляційну скаргу прокурора Черкаського району Черкаської області на рішення Господарського суду Черкаської області від 03.02.2012 року залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 03.02.2012 року у справі №07/5026/2759/2011 залишити без змін.
3. Матеріали справи №07/5026/2759/2011 повернути до Господарського суду Черкаської області.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Авдеєв П.В.
Судді Куксов В.В.
Коршун Н.М.