"07" листопада 2006 р.
Справа № 11/488/05
За позовом: Миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління екології та природних ресурсів в Миколаївській області
(54029, м.Миколаїв, пр.Леніна, 16)
до відповідача: ДП НАЕК “Енергоатом» Міністерства палива та енергетики України в особі ВП «Атоменергобуд»(м.Южноукраїнськ, вул.Садова,12)
про: відшкодування 201727,0 грн. шкоди за порушення природоохоронного законодавства
Суддя Василяка К.Л.
Від позивача: Єршова Т.А. -дов. №03/6 від 10.01.2006р.,
Від відповідача:
В засіданні приймає участь представник прокуратури Миколаївської області - Біоносенко В.В.
СУТЬ СПОРУ: Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державного управління екології та природних ресурсів в Миколаївській області про відшкодування 201727,0 грн. шкоди за порушення природоохоронного законодавства.
Заявлені позовні вимоги ґрунтуються на тому, що фахівцями Державного управління екології та природних ресурсів в Миколаївській області було встановлено факт порушення з боку ВП «Атоменергобуд»природоохоронного законодавства, що підтверджено актом перевірки від 16-18 жовтня 2005р., рішенням про зупинення робіт по добуванню та вивозу горної маси в районі острова “Клепаний» та території РЛП “Гранітно-степове Побужжя» в межах м.Южноукраїнська винесене заступником головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області, розрахунком шкоди заподіяної РЛП “Гранітно-степове Побужжя», висновком щодо природного стану ділянки урочища “Гард» в межах РЛП “Гранітно-степове Побужжя».
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд,
Відповідно до пункту 1 Положення про Державне управління екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2000р. №108, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.09.2000р. за №602/4823 (надалі Положення) управління є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.
Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за додержанням норм і правил у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання й відтворення природних ресурсів, у тому числі землі, її надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів, інших об'єктів рослинного і тваринного світу, природних ресурсів континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, в межах наданих повноважень, територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, вимог екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки.
Частиною 6 пункту 5 Положення передбачено, що управління мають право виносити в межах своєї компетенції рішення про обмеження чи тимчасову заборону (зупинення) діяльності підприємств і об'єктів усіх форм власності, якщо їх експлуатація ( будівництво, реконструкція, розширення) здійснюються з порушенням норм і правил екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів (ліцензій) на використання природних ресурсів відповідно до Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 28.10.1992р. №2751.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України під справою адміністративної юрисдикції слід розуміти переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Згідно п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, у відповідних правовідносинах державні управління екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі виступають як суб'єкти владних повноважень у галузі охорони навколишнього природного середовища.
Враховуючи викладене, заявлений позивачем позов про відшкодування шкоди за порушення природоохоронного законодавства підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.17 КАС України до компетенції адміністративних судів віднесені спори за зверненнями фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАСУ до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст.12 ГПК України Господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві, крім: спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України, міждержавних договорів та угод віднесено до відання інших органів.
Згідно ч. ст.4 ГПК України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, Закону України “Про господарські суди», цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Отже норми Господарського процесуального кодексу України застосовуються господарським судом тільки при вирішенні господарських спорів, підвідомчих йому, відтак їх застосування для вирішення справи адміністративної юрисдикції є неправомірним.
Враховуючи, що даний спір не підлягає розгляду в господарських судах України, провадження у справі слід припинити в порядку п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.
Керуючись п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, суд -
Провадження у справі припинити.
Суддя
К.Л.Василяка