ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
17.07.2008 р. № 6/218
Товариство з обмеженою відповідальністю "Хілті (Україна) Лтд"
до Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва
про визнання нечинним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,
Представники:
від позивача Сатир Л.В. (довіреність від 09.04.2008 р.)
від відповідача Островський В.В. (довіреність від 13.05.2008р. № 1932/9/10-017)
Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 17.07.2008 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2008 р. № 0008652308. Позивач подав доповнення до позовної заяви від 17.04.2008 р. та просив залучити до участі в справі № 6/218 в якості відповідача 2 Управління Державного казначейства України в Голосіївському районі м. Києва, стягнути з Державного бюджету України надміру сплачену суму в розмірі 38 888,93 грн. та стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 406,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.05.2008 р. по справі № 6/218 було залучено Управління Державного казначейства України в Голосіївському районі м. Києва в якості відповідача 2.
Позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято рішення № 0008652308 від 09.10.2007 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 38 888,93 грн. за порушення вимог п. 2.11. п. 2.12 ст. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004р. за №637 із змінами та доповненнями.
Відповідач проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає, що позивач здійснював видачу готівкових коштів фізичним особам під звіт без повного звітування даних осіб щодо раніше виданих коштів на загальну суму 155 555,72 грн. Тому, в порушення вимог п.п. 2.11, п.п.2.12 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України»та ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання готівки», відповідач прийняв рішення про застосування штрафних санкцій, яке вважає правомірними .
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю „Хілті (Україна) Лтд” вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2005 р. по 31.03.2007 р.
За результатами вказаної перевірки відповідачем було складено акт № 537/1-23-04-23162194 від 27.09.2007р., а на його підставі, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2007р. №0008652305 у якому на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХІІ від 04.12.1990 р. (із змінами та доповненнями) та згідно п. 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкції у розмірі -38 888,93 грн.
В акті перевірки від 27.09.2007р. встановлено порушення позивачем п. 2.11. п. 2.12 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004р. за №637 із змінами та доповненнями, а саме: підприємство здійснювало видачу готівкових коштів фізичним особам під звіт без повного звітування даних осіб щодо раніше виданих коштів на загальну суму 155 555,72 грн.
В акті перевірки зазначено, що довірені особи підприємства одержували готівку з карткового рахунку із застосуванням платіжної картки, але при поданні до бухгалтерії звіт про використання витрачених коштів не були подані документи про одержання готівки з карткового рахунку. Так, згідно наданих авансових звітів, банківським випискам та даних журналу проводок рах. №372 гр.
гр.. ОСОБА_1 отримав кошти на загальну суму 1970,52 грн., гр.. ОСОБА_2 -1921,06 грн., гр. ОСОБА_3 -1138,22 грн., гр. ОСОБА_4 -2021,81 грн., гр. ОСОБА_5 -1357,43 грн., гр. ОСОБА_6 -5472,59 грн., гр. ОСОБА_7 -14178,56 грн., гр. ОСОБА_8 -4536,00 грн., гр. ОСОБА_9 -36753,28 грн., гр. ОСОБА_10 -15923,38 грн., гр. ОСОБА_11 -21265,78 грн., гр. ОСОБА_12 -1649,19 грн., гр. ОСОБА_13 -3550,30 грн., гр. ОСОБА_14 -2672,60 грн., гр. ОСОБА_15 -901,45 грн., гр. ОСОБА_16 -2740,00 грн., гр. ОСОБА_17 -4821,21 грн., гр. ОСОБА_18 -4414,66 грн., ОСОБА_19 -6059,95 грн., гр. ОСОБА_20 -1627,35 грн., гр.. ОСОБА_21 -1735,94 грн., ОСОБА_22 -8582,83 грн., гр.. ОСОБА_23 -8900,95 грн., гр. ОСОБА_24 -1360,66 грн. -звітували не в повному обсязі.
Відповідно до п. 2.11 Положення № 637, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України, видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської та закупівлю вторинної сировини. крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські ) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань(у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини). то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання. може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Пунктом 2.12 Положення № 637, фізичні особи -довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з карткового рахунку із застосуванням корпоративної платіжної картки або особистої платіжної картки, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з карткового рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торгівельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки.
Абзацом 5 статті1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм і регулювання обігу готівки від 12.06.1995р. №436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами -громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність , норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів -у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум. Так ДПІ у Голосіївському районі м. Києва визначено ТОВ „Хілті (України) Лтд” суму штрафних санкцій за зазначене порушення 38888,93 грн. (155555,72 х 25%).
ТОВ „Хілті (Україна) Лтд” не погоджуючись з застосованими штрафними санкціями звернулось із скаргою до вищестоящого податкового органу щодо скасування в адміністративному порядку рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 09.10.2007р. №008652308. Рішення залишено без змін, скарга -без задоволення.
Не погодившись з висновками податкової служби, ТОВ „Хілті (Україна) Лтд” звернулось з позовними вимогами, мотиви обґрунтувань яких мають право на увагу з огляду на наступне.
Відповідно до статті 121 Кодексу законів про працю України працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються : добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, об'єднання, установи, організації (далі - підприємство) на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.
Згідно з пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.1999р. № 663 „Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон”, підприємства, установи та організації, що направляють працівників у відрядження в межах України та за кордон, зобов'язані забезпечити їх коштами (у разі відрядження за кордон -у національній валюті країни, куди відряджається працівник, або у вільно конвертованій валюті) як аванс на поточні витрати у розмірах згідно з установленими нормами. Аванс відрядженому працівникові може видаватися готівкою або перераховуватися у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток.
Порядок оформлення відрядження працівнику підприємства та забезпечення його грошовим авансом визначено «Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998р. № 59. Зокрема, вимогами цієї Інструкції передбачений обов'язок підприємства, що виряджає працівника, забезпечити його грошовими коштами (авансом) у межах суми, визначеної на оплату проїзду, наймання жилого приміщення і добові.
Пунктом 1.15 статті 1 зазначеної Інструкції передбачено, що після повернення з відрядження працівник зобов'язаний протягом трьох робочих днів подати авансовий звіт про витрачені у відрядженні кошти. Залишок коштів понад суму, використану згідно з авансовим звітом, підлягає поверненню працівником до каси підприємства в грошових одиницях, у яких було видано аванс, але не пізніше трьох робочих днів після повернення з відрядження; в разі застосування корпоративних пластикових карток міжнародних платіжних систем - не пізніше 10, а з дозволу керівника (за наявності поважних причин) - 20 робочих днів. Разом з авансовим звітом подаються документи (в оригіналі), що підтверджують вартість оплачених витрат, із зазначенням форми їх оплати (готівкою, чеком, кредитною карткою, безготівковим перерахунком).
Відповідно до п. 1.27 ст. 1 Закону України „Про платіжні системи та перекази коштів в Україні” від 05.04.2001р. № 2346-ІІІ визначено, що платіжна картка -спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій передбачених відповідним договором.
У відповідності до п. 2.3 «Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.04.2005 N 137, фізичним особам, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, емітент надає особисті платіжні картки , а юридичним і фізичним особам - підприємцям - корпоративні платіжні картки. Держателем корпоративної платіжної картки є довірена особа клієнта , яка на законних підставах використовує платіжну картку для переказу коштів. Якщо довірені особи юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців не мають корпоративних карток, то грошові аванси на відрядження їм можуть видаватися через особисті платіжні картки . При цьому кошти, які зараховані на особистий картрахунок працівника, вважаються виданими йому під звіт . Використання коштів має бути підтверджене відповідними звітними документами (у т. ч. документами за операціями із застосуванням платіжних карток).
Згідно пункту 1.2 Постанови Правління Національного банку України „Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” від 15.12.2004р. №637, готівка (готівкові кошти) -це грошові знаки національної валюти України -банкноти і монети, у тому числі обігові, пам'ятні та ювілейні монети, які є дійсними платіжними засобами.
Працівниками ТОВ „Хілті (Україна) Лтд”, яким здійснювався перерахунок коштів, вчасно подано авансові звіти за формою встановленою Наказом ДПА України №440 з підтверджуючими звітними документами про витрачання коштів, що не заперечується актом перевірки.
Судом було встановлено, що витрати працівниками здійснювались без отримання готівки з карткового рахунку.
Інших заперечень проти позову, ніж ті, що наведені в акті перевірки та у запереченнях на позовну заяву, відповідач не надав
Таким чином, висновки податкового органу про те, що ТОВ „Хілті (Україна) Лтд” здійснювало видачу готівкових коштів фізичним особам під звіт без повного звітування даних осіб щодо раніше виданих коштів є безпідставним та таким що суперечить фактичним обставинам справи.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 09.10.2007р. №0008652305 про застосування до ТОВ „Хілті (Україна) Лтд” штрафних (фінансових) санкції у розмірі -38 888,93 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, тобто -3,40 грн.
У зв'язку з тим, що судом позов немайнового характеру задовольняється повністю, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню йому з Державного бюджету в розмірі від максимальної ставки судового збору.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.71, 94, 97, ст. ст. 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 09.10.2007р. №0008652305.
3. Стягнути з Державного бюджету України надміру сплачену суму 38 888,93 грн. (тридцять вісім тисяч вісімсот вісімдесят вісім грн.. 93 коп.), які були сплачені позивачем на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2007 р.
№ 0008652308 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) Лтд».
4. Судові витрати 406,00 грн. судового збору, присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) Лтд»за рахунок Державного бюджету України. Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.