Постанова від 18.02.2008 по справі 6/233

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.02.2008 р. № 6/233

Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:

головуючого - судді Добрянської Я.І.,

секретаря судового засідання Зубко Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Повне товариство "Ломбард-Скарбниця"

до Західно-Донбаська об"єднана державна податкова інспекція в Дніпропетровській області

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

Представники:

від позивача Минайлюк С.В. (довіреність від 03.01.2008 р. б/н); Неділько Г.О. (довіреність від 25.10.2007 р. б/н)

від відповідача Краснікова Ю. О. (довіреність від 18.01.2008 р. № 438/9/10)

18.02.2008 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Повне Товариство «Ломбард - Скарбниця»звернулось в суд з позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції в Дніпропетровський області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004432343 від 26.10.2007 р. на суму 867,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог товариство посилається на те, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення ним п. 1, 2 ст. 3-1 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 р. № 98/96-ВР (далі за текстом Закон № 98/96-ВР), оскільки, позивач є фінансовою установою, послуги, які надаються ломбардами не підлягають патентуванню.

Відповідач позов не визнав та надав заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що ПТ «Ломбард - Скарбниця»надає послуги, які відповідно до переліку послуг, затверджених Кабінетом міністрів України «Про затвердження переліку послуг, які відносяться до побутових та підлягають патентуванню»відносяться до побутових , а тому позивач повинен отримувати торговий патент на здійснення діяльності з надання побутових послуг. Відсутність торгового патенту є прямим порушенням п. 1 та 2 ст. 3-1 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». А тому, до позивача правомірно винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Західно -Донбаська об'єднана державна податкова інспекція в Дніпропетровській області здійснила перевірку відокремленого підрозділу «Перша Павлоградська філія Повного Товариства «Ломбард - Скарбниця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 03.07.2006 р. по 30.06.2007 р.». За результатами вказаної перевірки було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.10.2007 р. № 0004432343 на суму 867,10 грн.

Відповідач стверджує, що перевіркою встановлено порушення позивачем п. 1 та 2 ст. З Закону України від 23.03.1996 № 98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", в результаті чого здійснювалась діяльність з надання побутових послуг за період з 19.07.2006 по 31.12.2006 р. без придбання торгового патенту.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності, торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у зазначеному Законі видами підприємницької діяльності.

З цих підстав, а також на підставі статті 8 Закону України від 23.03.1996 № 98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", було прийнято рішення, про застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 867,10 грн. На думку відповідача, застосовані штрафні санкції відповідають чинному законодавству України.

Суд не погоджується з висновками акта перевірки з огляду на наступне.

Згідно положень Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12.07.2001 р. № 2664-ІІІ, «Положення про Державний реєстр фінансових установ», затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 р. № 41, Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг № 387 від 20.04.2004 р. «Про схвалення рішення директора департаменту нагляду за кредитними установами щодо внесення до Державного реєстру фінансових установ інформації про набуття Повним товариством "Ломбард-Скарбниця" Учасники: Товариство з обмеженою відповідальністю "Скарбниця-ЛТД", Товариство з обмеженою відповідальністю "Комісіонер" статусу фінансової установи» було схвалено рішення щодо внесення Повного Товариства "Ломбард-Скарбниця" (код ЄДРПОУ 25277731) до Державного реєстру фінансових установ.

Тобто, з моменту внесення Повного Товариства "Ломбард-Скарбниця" до Державного реєстру фінансових установ на Товариство не розповсюджуються положення Закону України № 98/96-ВР, оскільки, діяльність ломбардів з фінансового кредитування населення врегульовано Законом України «Про фінансові послуги та державне врегулювання ринків фінансових послуг»№ 2664-ІІІ від 12.07.2001 р.

Згідно якого, послуги ломбардів з надання кредитів під заставу майна визначаються як фінансові, а не побутові послуги, а ломбарди, як суб'єкти підприємницької діяльності, які надають такі послуги, є фінансовою установою - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні А фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг (п. 1 ст. 1 Закону № 2664-ІІІ).

Отже, Законом закріплено статус ломбарду як фінансової установи, яка надає фінансові, а не побутові послуги і відповідно діяльність ПТ "Ломбард-Скарбниця" з надання фінансових кредитів, яку Товариство здійснює за місцем розташуванням своїх відокремлених підрозділів Першої Західно-Донбаської філії ПТ "Ломбард-Скарбниця" не підпадає під дію Закону України № 98/96-ВР.

Оскільки Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно пунктів 1 та 2 статті 3-1 Закону № 98/96-ВР, патентуванню підлягає діяльність з надання побутових послуг, яка здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами як в окремих приміщеннях, будівлях, їх частинах, так і за їх межами.

Під побутовими послугами у цьому Законі слід розуміти діяльність, пов'язану з наданням платних послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки.

Перелік послуг, які відносяться до побутових, визначається Кабінетом Міністрів України і не може змінюватися протягом бюджетного року.

Постановою КМ України № 576 від 27.04.1998 р. «Про затвердження переліку послуг, що належать до побутових і підлягають патентуванню», послуги ломбарду були віднесені до побутових. Однак, слід відзначити, що відповідно до частини 2 статті З-1 Закону України № 98/96-ВР, під побутовими послугами у цьому Законі слід розуміти діяльність, пов'язану з наданням платних послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки. При цьому визначення побутових послуг кореспондується до статті 865 Цивільного Кодексу України, у відповідності до якої за договором побутового підряду підрядник, який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується виконати за завданням фізичної особи (замовника) певну роботу, призначену для задоволення побутових та інших особистих потреб, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Тобто, надання побутових послуг є виконанням певних робіт (виготовлення, обробка, переробка, ремонт речі тощо) для задоволення побутових та інших особистих потреб фізичних осіб. З набранням чинності Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», яким врегульовано діяльність з надання фінансових послуг, надання ломбардами коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, не можуть вважатися побутовими (підрядними) послугами, а отже, не підлягають патентуванню.

Як встановлює пункт 5 прикінцевих положень Закону України № 2664-ІП, до приведення законодавства у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому.

Судом встановлено, що Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг ПТ "Ломбард-Скарбниця" надано статус фінансової установи, як установі, що надає виключно фінансові послуги; відокремлений підрозділ «Першу Західно-Донбаську філію ПТ "Ломбард-Скарбниця»внесено до реєстру фінансових установ; відокремлений підрозділ здійснює діяльність виключно з надання фінансових послуг, а саме з надання ломбардом фінансових кредитів під заставу рухомого майна, послуги ломбардів законодавчо визначені як фінансові послуги, а тому до побутових послуг не відносяться, у зв'язку з чим обов'язок щодо отримання та сплати патентів на ломбарди не поширюється.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, тобто -3,40 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст.71, 94, 97, ст. ст. 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004432343 від 26.10.2007 року на суму 867,10 грн.

3. Судові витрати в розмірі 3,40 грн. присудити на користь Повного Товариства «Ломбард - Скарбниця» за рахунок Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя Добрянська Я.І.