ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
12.12.2007 р. № 6/140
Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:
головуючого - судді Добрянської Я.І.,
секретаря судового засідання Коваль А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Закрите акціонерне товариство "Індустріальні та дистрибуційні системи"
до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання нечинним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
за участю представників:
позивача Куцак О.В. (довіреність від 15.10.2007 р. № 37)
відповідача Онисько М.М. (довіреність від 23.10.2007 р. № 1811/9/10-110); Шалінова С.І. (довіреність від 27.09.2007 р. № 1650/9/10-110);
третьої особи Бойко О.П. (довіреність від 15.10.2007 р. № 26562/10/10-1); Драган О.І. (довіреність від 14.05.2007 р. № 10029/10/10-1)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 12.12.2007 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Закрите акціонерне товариство «Індустріальні та дистрибуційні системи»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.05.2007 р. № 0000384020/0 на суму 105543,42 грн.
В ході судового розгляду представником відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків було заявлено клопотання про залучення в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог Лівобережну міжрайонну Державну податкову інспекцію м. Дніпропетровська, оскільки акт перевірки від 15.05.2007 р. № 963/23/24993253, на підставі якого винесено спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було складено співробітниками вищевказаного податкового органу.
На думку позивача, відповідачем зроблений помилковий висновок щодо порушення ЗАТ «Індустріальні та дистрибуційні системи» п. 2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, що призвело до перевищення ліміту готівки в касі підприємства на загальну суму 52771,71 грн.
Відповідач проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає наступне.
В ході перевірки Дніпропетровської філії ЗАТ "ІДС" виявлено порушення п.2.8 "'Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 зі змінами та доповненнями (далі Положення №637).
Перевіркою встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі ЗАТ "ІДС" по наступним датам: за 11.03.2005р. в сумі 7 660,49 грн., за 13.06.2005р. в сумі 3 773,27 грн., за 13.09.2005р. в сумі 6 569,19 грн., за 25.11.2005р. в сумі 22 044,84 грн. та за 26.12.2005р. в сумі 12 723,93 грн. Загальна сума перевищення ліміту залишку готівки в касі ЗАТ "ІДС" склала 52 771,71 грн.
Таким чином, відповідачем правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції згідно зі ст.. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95 із змінами та доповненнями.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська була проведена виїзна позапланова перевірка Дніпропетровської філії Закритого акціонерного товариства «Індустріальні та дистрибуційні системи»за період з 01.10.2003 р. по 31.12.2005 р., за результатами якої складено акт від 15.05.2007 р. № 963/23/24993253 та прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.05.2007 р. № 0000384020/0 на суму 105543,42 грн.
Позивач не погодився з вказаним рішенням та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 20.12.2000 р. № 2181-ІІІ, оскаржив його до Державної податкової адміністрації у м. Києві 08.06.2007 р. № 437/1-07Ц. Рішенням ДПА у м. Києві про результати розгляду скарги від 2307.2007 р. № 2630/10/25-214 скарга товариства залишена без задоволення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій -без змін.
ЗАТ «Індустріальні та дистрибуційні системи»оскаржила вказане рішення ДПА у м. Києві 07.08.2007 р. № 541/1-07Ц до Державної податкової адміністрації України. За результатами розгляду вказаної скарги ДПА України від 18.09.2007 р. № 8994/6/25-0415 скарга товариства залишена без задоволення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій -без змін.
На думку відповідача, кошти, встановлені перевіркою як понадлімітні, позивачем не були здані до установи банку на наступний робочий день, документи, які підтверджують здачу понадлімітних коштів до банку ЗАТ «Індустріальні та дистрибуційні системи»на перевірку надані не були. А тому, до позивача були правомірно застосована штрафна (фінансова) санкція за передбачена абз. 2 ст. 1 Указу президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»за порушення п. 2.8 Положення №637, а саме, перевищення ліміту готівки в касі підприємства.
Суд не погоджується з висновками акта перевірки та твердження відповідача про порушення вищевказаних нормативних актів, виходячи з наступного.
Як передбачено п. 2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Відповідно до пп.5.10 п.5 Положення №637, готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.
Відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ЗАТ «Індустріальні та дистрибуційні системи»ліміт залишку готівки в касі встановлений на рівні 12840,78 грн., строк здачі готівки -щоденно.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи факт здачі готівкових коштів до установи банку підтверджується наступними видатковими касовими ордерами:
- від 14.03.2005 р. № 116 на суму 18930,00 грн.
- від 13.06.2005 р. № 250 на суму 27100,00 грн.
- від 14.06.2005 р. № 253 на суму 200,00 грн.
- від 14.06.2005 р. № 254 на суму 16410,00 грн.
- від 14.06.2005 р. № 255 на суму 87,97 грн.
- від 14.09.2005 р. № 387 на суму 304,66 грн.
- від 14.09.2005 р. № 389 на суму 19105,32 грн.
- від 26.11.2005 р. № 502 на суму 34885,62 грн.
- від 27.12.2005 р. № 546 на суму 25560,00 грн.
- від 27.12.2005 р. № 547 на суму 49,00 грн.
З врахуванням приписів п.п.5.10 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№ 637, ліміт каси ДФ підприємства виглядає наступним чином:
ДатаЗалишок готівки на початок дняНадходженн я готівки до касиВидача готівки з касиЗалишок готівки на кінець дняУтому числі за платіжними відомостями в дні виплат, пов'язаних з оплатою пращЛіміт касиПеревищен ня ліміта Гр.5-гр.7Здано чи використа но на наступний деньПонад ліміт
3
врахуванням п.5.10 і
2.10
Постанови
Правління
НБУ№637
Гр8-Гр6-
Гр9
/2345б78910
10.03.05 20 734,129 438,8612 840,781 893,341 953,77-
11.03.0520 734,1213 113,551 953,7731 893,909 438,8612 840,7819 053,1228 368,86-
11.06.0518 299,6225 522,31-43 821,9316 692,0012 840,7830 981,1527 100,00-
13.06.0543 921,9316 584,1227 100,0033 306,0516 692,0012 840,7820 465,2733 389,97-
11.07.0524 335,871 005,489 340,0016 001,3515 004,6212 840,783 160,5714 98638-
13.09.0516 970,8018 531,55191,4035 310,9515 900,9812 840,7822 470,1735 310,96-
25.11.0526 930,3211267,51-38 197,833 312,2112 840,7825 357,0534 885,62-
26.12.0526 714,646 317,56-33 032,207 467,5012 840,7820191,4225 609,00-
Всього0,00
Як встановлює п. п. 2.10 Положення № 637, підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).
Згідно з абз.2 п.п. 2.10 п.2 Постанови №637, підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси платіжних (розрахунково-платіжних) відомостях (далі - видаткові відомості).
З матеріалів справи вбачається, що на підприємстві встановлений наступний графік виплати заробітної плати відповідно до пункту 5.7 Колективного договору підприємства на 2004-2005 рр.:
Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні двічі на місяць:
- 25 числа - аванс;
- 10 числа - остаточний розрахунок за попередній місяць.
Виплата заробітної плати позивачем підтверджується випискою з банківського рахунку (копії наявні в матеріалах справи) АППБ «Аваль». Тобто чинним податковим законодавством передбачена можливість перевищення ліміту каси протягом трьох робочих днів на суму, що пов'язана з оплатою праці та підтверджується відповідними платіжними відомостями.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність перевищення ліміту готівки в касі підприємства
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст.71, 94, 97, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Спеціалізованої державної про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.05.2007 р. № 000384020/0 на суму 1055433,42 грн.
3. Присудити на користь Закритого акціонерного товариства «Індустріальні та дистрибуцій ні системи» 3,40грн. судового збору з місцевого бюджету.Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Добрянська Я.І.