Постанова від 06.12.2007 по справі 12/126

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06.12.2007 р. № 12/126

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Цвіркуна Ю.І.,

при секретарі Гончаренко С.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва до Виробничого об'єднання по видобутку бурого вугілля, його переробці та здійсненню робіт по ліквідації вугільних підприємств «Бурвуглекомплекс»про стягнення коштів,

встановив:

Позивач звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва із позовом до відповідача про стягнення заборгованості у розмірі 97911 грн.12 коп.

Представник позивача та представник Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на те, що відповідачем не виконані обов'язки по сплаті заборгованості на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 97911 грн.12 коп.

Відповідач в судові засідання не з'являвся, явку своїх представників не забезпечив, хоча про час та місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином, причини неявки не сповістив.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва, дослідивши наявні письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

За результатами перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва було складено акт від 20.08.2007 року, відповідно до якого сума простроченої заборгованості із сплати страхових внесків (зборів) за платником становить 97911 грн.11 коп.

Прокуратурою Святошинського району міста Києва була виявлена заборгованість відповідача перед Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва.

Відповідно до ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

Відповідач - Виробниче об'єднання по видобутку бурого вугілля, його переробці та здійсненню робіт по ліквідації вугільних підприємств «Бурвуглекомплекс»перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва.

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року №400/97 - ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 вище зазначеного Закону передбачено, що страхувальники -це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті даного Закону страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частиною 3 цієї статті Закону встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь.

У відповідності до ч. 3 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 6 ст. 20 Закону передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частина 12 вище наведеної статті даного Закону передбачає, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно ч.1 ст. 106 вище наведеного Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частина 3 цієї ж статті Закону зазначає, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом із застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Згідно ч.1 ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру»встановлює, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України. Станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість по страхових внесках до Пенсійного фонду України у розмірі 97911 грн.12 коп. Розрахунок суми, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, відповідачем не оскаржувався.

З урахуванням положень вище зазначених законодавчих актів, позивач та Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва, у даному випадку діяли правомірно.

В силу норм закону прокурор уповноважений звертатись із позовом до суду.

Вимоги позивача за цим позовом суд вважає такими, які ґрунтуються на законі.

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову.

На основі встановленого, керуючись ст.ст.86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва задовольнити.

Стягнути з Виробничого об'єднання по видобутку бурого вугілля, його переробці та здійсненню робіт по ліквідації вугільних підприємств «Бурвуглекомплекс»на користь управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва заборгованість у розмірі 97911 грн. 12 коп. (дев'яносто сім тисяч дев'ятсот одинадцять) грн. 18 коп.

Стягнути з Виробничого об'єднання по видобутку бурого вугілля, його переробці та здійсненню робіт по ліквідації вугільних підприємств «Бурвуглекомплекс»на користь держави судовий збір (державне мито) в розмірі 3 грн. 40 коп.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява і скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції у порядку, що передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя Цвіркун Ю.І.