Постанова від 18.12.2007 по справі 6/90

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.12.2007 р. № 6/90

Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:

головуючого - судді Добрянської Я.І.,

секретаря судового засідання Голубенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариство з обмеженою відповідальністю "Савватс"

до Державна податкова інспекція у Солом"янському районі міста Києва

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

Представники:

від позивача: Бауман Ю.Т..(довіреність від 27.11.2007 р. б/н);

від відповідача: Іваненко П.П. (довіреність № 134 від 17.10.2007 р.); Загоруйко Р.Г. (довіреність від 12.09.2007 р. № 126)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.12.2007 р.. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю “Савватс” звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій від 19.07.2007 р. № 0005262305/0 прийняте ДПІ у Солом'янському районі м. Києва на суму 487500,00 грн..

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем помилково застосовані штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95-ВР за порушення позивачем пунктів 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. № 40/10320.

На думку позивача, перевіряючими не взято до уваги ту обставину, що виявлена готівка не може вважатися оприбуткованою, оскільки вказана готівка була видана з каси підприємства на заробітну плату, що підтверджено платіжними відомостями з відповідними відмітками про одержання коштів кожним працівником особисто, а тому штрафні санкції до позивача застосовані безпідставно.

Відповідач проти задоволення позову заперечує та в обгрунтування зазначає, що на території складу -магазину велася оптово -роздрібна торгівля металом та металовиробами за готівкові кошти та по безготівковому розрахунку, чим порушено п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 637 (далі -Положення № 637). За вказане порушення до товариства були застововані штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією м. Києва 05.07.2007 року було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу складу - магазину, який знаходиться за адресою: м. Київ, провул. Охтирський, 1, та належить позивачу. За результатами перевірки складений акт від 05.07.2007 р. № 2658-8398/23-0516305477 та прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0005262305/0 від 19.07.2007 р., яким до позивача,за порушення п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 637, застововані штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Позивач зазначає, що перевірка проводилася з порушенням ст.. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та без дотримання «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 р. № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. № 925/11205..

Відповідач не погоджується з твердженням позивача виходячи з наступного.

Як встановлює частина 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Вказана перевірка була здійснена податковим органом в межах повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509, а саме:

відповідно до ст.. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», згідно з якою, плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

Спірне рішення прийняте на підставі висновків акта перевірки від 05.07.2007 р., яким встановлено, що на момент перевірки на території складу -магазину, який знаходиться за адресою м. Київ, провул. Охтирський, 1, що належить ТОВ «Савватс», велась оптово-роздрібна торгівля металом та металовиробами за готівкові кошти та по безготівковому розрахунку. Вибірковою перевіркою первинних бухгалтерських документів виявлено факт не оприбуткування готівкових коштів у сумі 97 500,00 грн. по касі, що надійшли до каси підприємства 02.07.2007 р. на підставі прибуткового касового ордера № 693. Облік зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження в касовій книзі підприємства на момент перевірки не було здійснено, що підтверджується копіями відповідних аркушів касової книги засвідчених у встановленому порядку та свідчить про не оприбуткування готівки.

Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог ТОВ «Савватс», зважаючи на наступне.

Позивач, в обґрунтування позовних вимог, посилається на той факт, що співробітниками податкової адміністрації не було взято до уваги ту обставину, що виявлена готівка не може вважатися оприбуткованою, оскільки вказана готівка була видана з каси підприємства на заробітну плату, що підтверджено платіжними відомостями з відповідними відмітками про одержання коштів кожним працівником особисто, а тому штрафні санкції до позивача застосовані безпідставно.

З зазначеним твердженням суд погодитися не може з наступних підстав.

Відповідно до п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України»№ 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з п. 4.2.Положення № 637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.

Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством - юридичною особою, до складу якого вони входять.

Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.

Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Кількість аркушів у касовій книзі засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства (юридичної особи).

Записи в касовій книзі здійснюються у двох примірниках (через копіювальний папір) чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою. Перші примірники, що є невідривною частиною аркуша касової книги - "Вкладні аркуші касової книги", залишаються в касовій книзі. Другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги - "Звіт касира", є документом, за яким касири звітують щодо руху грошей у касі. Перші і другі примірники мають однакові номери.

Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, в періоді, який перевірявся, встановлено не оприбуткування готівкових коштів у сумі 97500,00 грн. в касі підприємства, що надійшли 02.07.2007 р. згідно прибуткового касового ордера № 693. Облік вказаних коштів у повній сумі їх фактичного надходження в касовій книзі підприємства не здійснено.

Факт не оприбуткування готівки в сумі 97500,00 грн. в касі підприємства підтверджується аркушами касової книги ТОВ «Савватс». Посилання позивача, на ту обставину, що підприємство з 02.07.2007 р. веде електронну касову книгу, а отже, не повинно вести касову книгу підприємства, суд не приймає до уваги. Як вбачається з матеріалів справи, перевірка проводилася 05.07.2007 р., готівка до каси підприємства надійшла 02.07.2007 р., однак, в наданій до перевірки касовій книзі ТОВ «Савватс»на 2007 рік, завіреної головним бухгалтером підприємства Ковальової В.П. 05.07.2007 р., про що свідчить її підпис,

Відповідно до ст.. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, до підприємства правомірно застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 487500,00 грн. (97500,00 х 5).

Щодо неправомірності проведення перевірки

Відповідно до ст.. 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.

У разі, коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.

Як встановлює норма частини 2 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби в межах компетенції та у порядку встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Спеціальним законом в сфері проведення готівкових розрахунків є Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95.

Відповідно до п. 9 та 13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно здійснена перевірка ТОВ «Савватс».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. Позивач не надав суду належних доказів, які б свідчили про правомірність заявлених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя Добрянська Я.І.