ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
20.12.2007 р. № 6/91
Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:
головуючого - судді Добрянської Я.І.,
секретаря судового засідання Голубенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень
за участю представників
позивача Зубар О.В. (довіреність від 09.01.2007 р. № 2-38Д); Собко О.В. (довіреність від 20.09.2007 р. № 2-119Д)
відповідача Кравчук Т.О. (довіреність від 01.02.2007 р. № 141/9/10-110).
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.12.2007 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в суд з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, винесених Спеціалізованою державною податковою інспекцію у м. Києві по роботі з великим платниками податків № 0000374120/0 від 09.02.2007 р., № 0000374120/1 від 27.04.2007 р., №0000374120/2 від 12.07.2007 р. згідно якими донараховано рентну плату в розмірі 17473239,90 грн., з них основного платежу 8736619,95 грн. та 8736619,95 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В ході судового розгляду представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення:
№ 0000374120/0 від 09.02.2007 р.;
№ 0000374120/1 від 27.04.2007 р.;
№0000374120/2 від 12.07.2007 р.
та № 0000374120/3 від 26.09.2007 р.,
та визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок щодо порушення позивачем ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004 р. № 2285-IV, ст.. 3 «Про Державний бюджет України на 2005 рік»від 30.12.2005 р. № 3235-IV та п. 4, п. 6 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256, в результаті чого занижено податкове зобов'язання зі сплати рентної плати за природний газ на суму 1 473 239,90 грн.
Відповідач проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає наступне.
Позивач в рахунок відпущеного газу природного розраховувався векселями власної емісії з ГПУ «Харківгазвидобування». Станом на 01.07.2006 р. на балансі ГПУ «Харківгазвидобування»обліковуються 56 векселів ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», які були отримані в рахунок погашення дебіторської заборгованості за поставлений природний газ у 1999-2000 р. на загальну суму 49535154,12 грн. Строк погашення векселів 2009 рік. Вказані взаємовідносини здійснювалися на підставі договорів купівлі -продажу. В січні 2006 р. здійснено припинення зобов'язання шляхом збігу боржника та кредитора в одній особі - ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
Тому, в порушення п. 6 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», позивач занизив податкові зобов'язання по рентній платі за газ природний, що видобувається в Україні у січні 2006 р. на загальну суму 6653492,95 грн., в тому числі: за газ природний , відпущений в 1999 р. на суму -1792610,64 грн., у 2000 р. -4860882,31 грн.
Відповідач стверджує, що існують розбіжності між обсягами видобутого природного газу, задекларованими підприємством у розрахунках рентної плати, поданих до податкового органу, та фактичними обсягами видобутого природного газу, зазначеними у балансах фактичного надходження та реалізації природного газу, в результаті чого підприємством в порушення ст. З Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" від 23 грудня 2004 року № 2285-1У (із змінами та доповненнями), ст. З Закону України від 20.12.2005 № 3235-ІУ „Про Державний бюджет України на 2006 рік", ст. 14 Закону України від 12.07.2001 р. №2665-111 «Про нафту і газ», п.2 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України під 22.03.2001р. № 256 (із змінами та доповненнями). Рентна плата за перевірений період з 01.07.2005 р. по 30.06.2006 р. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначена в сумі 916706190,90 грн., за результатами перевірк рентна плата по філіалах складає 918789320,77 грн., тобто позивачем занижено податкові зобов'язання зі сплати рентної плати за природний газ на 2083129,87 грн.
Тому, застосування до позивача штрафних санкцій відповідає вимогам чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Спеціалізована державна податкова інспекція у м. Києві по роботі з великим платниками податків здійснила планову документальну перевірку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" за період з 01.07.2005 р. по 30.06.2006 р. з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт перевірки від 26.01.2007р. № 140/41-20/30019775.
На підставі акту перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцію у м. Києві по роботі з великим платниками податків прийнято податкове повідомлення рішення від 09.02.2007р. №0000374120/0 на загальну суму 17 473 239,90 грн. (8 736 619,95 грн. -основного платежу та 8 736 619,95 грн. - штрафні санкції).
Позивач не погодився з податковим повідомленням - рішенням від 09.02.2007р. № 0000374120/0 та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 20.12.2000 р. № 2181-ІІІ, подав скаргу до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП.
На підставі рішення про результати розгляду скарги СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.04.2007р. №0000374120/1 на загальну суму 17 473 239,90 грн., з яких 8 736 619,95 грн. -основного платежу та 8 736 619,95 грн. -штрафних (фінансових) санкцій.
В подальшому ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" подана скарга до Державної податкової адміністрації у м. Києві.
За результатами розгляду скарги ДПА у м. Києві прийнято рішення, яким скарга ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 27.04.2007р. № 0000374120/1 - без змін.
На підставі рішення про результати розгляду скарги ДПА у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.07.2007р. №0000374120/2
Позивач не погодився з рішенням про результати розгляду скарги ДПА у м. Києві, та оскаржив його до Державної податкової адміністрації України. За результатами розгляду скарги ДПА України прийнято рішення, яким скарга ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 12.07.2007р. №0000374120/2 - без змін. Відповідачем, на підставі вищевказаного рішення прийнято податкове повідомлення -рішення від 26.09.2007 р. № 0000374120/3 на загальну суму 17 473 239,90 грн.
В акті перевірки зазначено, що позивачем занижено податкові зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні у січні 2006 р. на загальну суму 6653492,95 грн., в тому числі за газ природний, відпущений в 1999 р. -на суму 1792610,64 грн., у 2000 р. на суму 4860882,31 грн. Також, рентна плата за перевірений період з 01.07.2005 р. по 30.06.2006 р. ДК "Укргазвидобування" НАК «Нафтогаз України»визначена сума 916706190,90 грн., за результатами перевірки рентна плата по всіх філіалах складає 918789320,77 грн., тобто, позивачем рентну плату занижено на 2083129,87 грн.
Суд погоджується з висновками відповідача в частині донарахування податкового зобов'язання по рентній платі за газ природний, що видобувається в Україні в розмірі 6653492,95 грн., виходячи з наступного.
ГПУ «Харківгазвидобування»протягом 1999 р. та 2000 р. проводило поставку газу природного на адресу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»застосуванням касового методу обчислення податкових зобов'язань по податку на додану вартість.
В рахунок відпущеного газу природного ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»розрахувалось векселями власної емісії.
Станом на 01.07.2006 р. на балансі ГПУ „Харківгазвидабування" обліковуються 56 векселів ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України", які були отримані в рахунок погашення дебіторської заборгованості за поставлений природний газ у 1999 р. - 2000 р. на загальну суму 49535154,21 грн.
Відповідно до ст. 11 Цивільного Кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Взаємовідносини між ГПУ «Харківгазвидобування»та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»щодо постачання газу природного у 1999 р. - 2000 р. відбувались на підставі договорів купівлі - продажу.
Відповідно до ст. 509 Цивільного Кодексу України, зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 606 Цивільного Кодексу України, зобов'язання зупиняється збігом боржника та кредитора в одній особі.
З 01.01.2006 р. ГПУ «Харківгазвидобування» сплачує податки консолідовано у складі податкових зобов'язань головного підприємства - ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
В бухгалтерському обліку фінансово - господарські відносини між ГПУ «Харківгазвидобування»та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»відображаються як операції з внутрішнього переміщення.
У січні 2006 р. здійснено припинення зобов'язання шляхом збігу боржника та кредитора в одній особі - ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
Стаття 4 Закону України «Про вексельний обіг в Україні»від 05.04.2001 р. №2174-III із змінами та доповненнями, передбачає необхідність наявності зобов'язань між векселедавцем та платником по векселю. Враховуючи вимоги вказаної статті, векселездатність ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»втрачена при припиненні зобов'язання шляхом збігу боржника та кредитора в одній особі.
Тобто, ГПУ «Харківгазвидобування»не має можливості пред'явити до сплати вищевказані векселі, емітовані ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»та отримати грошові кошти від ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
Отже, ГПУ «Харківгазвидобування»не отримує компенсації за раніше поставлений у 1999 р. - 2000 р. газ природний.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що поставлений протягом 1999 р. - 2000 р. газ природний, є безоплатно наданим.
Відповідно до п. б «Положення про порядок обчислення і сплати до Державного бюджету України рентної плати за нафту і природний газ», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.02.1998 р. N 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.1998 р. за N 160/2600 сума рентної плати за нафту і природний газ визначається нафтогазовидобувними підприємствами, виходячи з фактично оплачених споживачами обсягів нафти і газу та ставок рентної плати у національній валюті України за офіційним валютним курсом долара США на дату зарахування коштів на рахунок нафтогазовидобувних підприємств (крім підприємств, що здійснюють видобуток на родовищах з важковидобувними та виснаженими запасами).
Згідно Закону України від 31.12.1998 р. №378-ХІУ «Про Державний бюджет України на 1999 рік»із змінами та доповненнями, нафтогазовидобувні підприємства вносять до Державного бюджету України рентну плату за природний газ у розмірі, еквівалентному 5 доларам США за 1000 куб. метрів, та за нафту - у розмірі, еквівалентному 3 доларам США за 1 тонну.
Законом України про «Про Державний бюджет України на 2000 рік»із змінами та доповненнями, встановлені ставки рентної плати за нафту і природний газ у національній валюті, а саме для природного газу у сумі 28,9 грн. за 1000 куб. метрів і для нафти у сумі 17,34 грн. за 1 тонну.
Передача газу природного на ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" здійснювалась у кінці кожного місяця актами приймання - передачі.
У 1999 р. за офіційним курсом Національного Банку України курс за 1 долар США складав: на 30.06.1999 р. 3,9489 грн., на 31.07.1999 р. 4,2676 грн.
Отже, ГПУ „Харківгазвидобування" в порушення п. 6 «Положення про порядок обчислення і сплати до Державного бюджету України рентної плати за нафту і природний газ», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.02.1998 р. N 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.1998 р. за N 160/2600, занизило податкові зобов'язання по рентній платі за газ природний, що видобувається в Україні у січні 2006 р. на загальну суму 6 653 492,95 грн., в тому числі: за газ природний, відпущений у 1999 р. на суму 1 792 610,64 грн., у 2000 р. на суму 4 860 882,31 грн.
Таким чином, відповідач правомірно донарахував суму рентної плати в розмірі 6653492,95 грн. та застосував штрафні санкції на підставі п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Щодо нарахування рентної плати на загальну суму 2083129,87 грн.
Суд вважає, що податковим органам зроблено помилковий висновок про порушення позивачем вимог Закону, виходячи з наступного.
Розбіжність між загальним обсягом видобутку природного газу та обсягом видобутку, за яким нараховано та сплачено рентну плату за 2 півріччя 2005р. та 1 півріччя 2006р., виникла у зв'язку із окремим обліком обсягу природного газу та газового конденсату, видобутого у спільній діяльності між ДК „Укргазвидобування” в особі філії ГПУ „Львівгазвидобування” і ТОВ „Карпатигаз” та між ДК „Укргазвидобування” в особі філії ГПУ „Шебелинкагазвидобування” і ВАТ „Укргазвидобуток”
Нарахування рентної плати та сплата проводилась СД „Львівгазвидобування” та Спільною діяльністю “ГПУ “Шебелинкагазвидобування”, що підтверджується платіжними документами (наявні в матеріалах справи) на підставі розрахунків по рентній платі:
1. Розрахунок з рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, що видобувається на території України за липень 2005 року.
2. Розрахунок з рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, що видобувається на території України за серпень 2005 року.
3. Розрахунок з рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, що видобувається на території України за вересень 2005 року.
4. Розрахунок з рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, що видобувається на території України за жовтень 2005 року.
5. Розрахунок з рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, що видобувається на території України за листопад 2005 року.
6. Розрахунок з рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, що видобувається на території України за грудень 2005 року.
7. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за січень 2006 р.
8. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за лютий 2006 р.
9. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за березень 06 р.
10. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за квітень 2006 р.
11. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за травень 2006р.
12. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за червень 2006р.
13. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 25.08.2005. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 19 443,30 грн. та за газ у сумі 91 868,67 грн. за липень 2005р.
14. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 16.09.2005. сплата рентної плати за газ у сумі 30 000,00 грн. за серпень 2005р.
15. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 22.09.2005. сплата рентної плати за газ у сумі 20 000,00 грн. за серпень 2005р.
16. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 26.09.2005. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 57 621,55 грн. та за газ у сумі 142 743,03 грн. за серпень 2005р.
17. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 28.10.2005. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 24 497,00 грн. та за газ у сумі 87 442,80 грн. за вересень 2005р.
18. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 30.11.2005. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 19 805,50 грн. та за газ у сумі 68 029,34 грн. за жовтень 2005р.
19. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 29.12.2005. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 15 692,60 грн. та за газ у сумі 68 064,50 грн. за листопад 2005р.
20. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 30.01.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 18 585,60 грн. та за газ у сумі 94 953,82 грн. за грудень 2005р.
21. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 02.03.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 36 494,46 грн. та за газ у сумі 87 892,87 грн. за січень 2006р.
22. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 30.03.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 29 217,53 грн. та за газ у сумі 80 417,26 грн. за лютий 2006р.
23. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 28.04.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 45 922,84 грн. та за газ у сумі 86 734,81 грн. за березень 2006р.
24. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 30.05.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 30 548,38 грн. та за газ у сумі 63 019,32 грн. за квітень 2006р.
25. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 30.06.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 61 733,85 грн. та за газ у сумі 62 532,35 грн. за травень 2006р.
26. Виписка банку по рахунку 26003251850011 від 31.07.2006. сплата рентної плати за газовий конденсат у сумі 88 941,74 грн. грн. та за газ у сумі 82 948,06 за червень 2006р.
Всього за видобуток ГПУ „Шебелинкагазвидобування” нараховано та сплачено зобов'язань з рентної плати у сумі 1 515 151,18 грн., у тому числі рентна плата за природний газ -1066 646,83 грн., рентна плата за газовий конденсат - 448 504,35 грн.
Документи ГПУ „Львівгазвидобування”
1. Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за липень 2005 року. на суму 73 711,94 грн.
2. Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за серпень 2005 року. 70 724,06 грн.
3. Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за вересень 2005 року. (переплата 10 287,82 грн.)
4. Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за жовтень 2005 року на суму 82 463,84 грн.
5. Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за листопад 2005 року на суму 87 019,47 грн.
6. Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за грудень 2005 року на суму 27 549,00 грн.
7. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за січень 2006 року (вид розрахунку: звітний) на суму 82 214,24 грн.
8. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за лютий 2006 року (вид розрахунку: уточнюючий) на суму 75 052,31 грн.
9. Податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за березень 2006 року (вид розрахунку: звітний) на суму 84 886,48 грн.
10. Платіжне доручення №83 від 12.08.2005 р. про сплату рентної плати за липень 2005р. у сумі 72 337,00 грн.
11. Платіжне доручення №92 від 20.09.2005 р. про сплату рентної плати за серпень 2005р. у сумі 72 100,00 грн.
12. Платіжне доручення №96 від 28.09.2005 р. про сплату рентної плати за вересень у сумі 13 000,00 грн.
13. Платіжне доручення №112 від 17.11.2005 р. про сплату рентної плати за жовтень у сумі 82 500,00 грн.
14. Платіжне доручення №121 від 15.12.2005 р. про сплату рентної плати за листопад у сумі 87 120,00 грн.
15. Платіжне доручення №122 від 15.12.2005р. про сплату рентної плати за І декаду грудня у сумі 58 000,00 грн.
16. Платіжне доручення №3 від 24.01.2006 р. про сплату рентної плати за ІІІ декаду грудня у сумі у сумі 85 000,00 грн.
17. Платіжне доручення №22 від 10.02.2006 р. про сплату рентної плати за ІІІ декаду січня та І декаду лютого у сумі 50 000,00 грн.
18. Платіжне доручення №20 від 10.03.2006 р. про сплату рентної плати за лютий у сумі 80 000,00 грн.
19. Платіжне доручення №43 від 18.04.2006 р. про сплату рентної плати за березень у сумі 80 000,00 грн.
Всього за видобуток ГПУ „Львівгазвидобування” нараховано та сплачено зобов'язань з рентної плати у сумі 695 598 грн.
Загалом за видобуток обох філій нараховано та сплачено зобов'язань з рентної плати на загальну суму 2 210 749,18 грн.
У відповідності до п. 3 «Порядку ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи», затвердженого наказом ДПА України від 30.09.2004р. № 571, облік результатів спільної діяльності ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника. Уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності.
Отже, облік обсягу природного газу та газового конденсату, видобутого у спільній діяльності окремо від обсягу, видобутого у власній господарській діяльності, а також нарахування та сплата рентної плати з такого обсягу спільною діяльністю відповідає вищевказаному Порядку та є правомірним.
Таким чином, рентна плата ДК “Укргазвидобування” нарахована та сплачена повністю, заниження зобов'язань по рентній платі за природний газ, нафту та газовий конденсат відсутнє.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що відповідач прийняв податкові повідомлення -рішення, які не відповідають в частині чинному законодавству України.
Однак, позивачем не доведено протиправність дій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків щодо прийняття податкових повідомлень -рішень.
Відповідно до 4.11 Наказу Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року N 327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за N 925/11205 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державної податкової адміністрації України від 13.06.2007 року N 354), податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання.
У разі невручення поштою рекомендованого листа з одним примірником акта перевірки (у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання за вказаним місцезнаходженням) податкове повідомлення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається протягом трьох робочих днів від дня повернення листа до органу державної податкової служби.
Згідно з п. 4.12 цього наказу № 327, податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) вручається суб'єкту господарювання у порядку та строки, визначені чинним законодавством.
Податкові повідомлення -рішення були вручені позивачу своєчасно та в порядку передбаченому наказом ДПА України № 327.
Таким чином, дії відповідача щодо винесення податкових повідомлень -рішень відповідають чинному законодавству.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним рішень.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, тобто -3,40 грн.
У зв'язку з тим, що судом позов немайнового характеру задовольняється частково, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню йому з місцевого бюджету в половинному розмірі від максимальної ставки судового збору.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2.Скасувати податкові повідомлення-рішення винесені Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великим платниками податків
№ 0000374120/0 від 09.02.2007 р.;
№ 0000374120/1 від 27.04.2007 р.;
№0000374120/2 від 12.07.2007 р.;
№ 0000374120/3 від 26.09.2007 р. в частині 2083129,87 грн. -основного платежу та 2083129,87 грн. -штрафних санкцій, в іншій частині позову відмовити.
3. Присудити на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати в сумі 1,70 грн. судового збору з місцевого бюджету.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Добрянська Я.І.