79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
26 березня 2012 р. № 2а-80/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого- судді Шинкар Т.І.,
за участю секретаря - Дасюк О.С.,
за участю представника прокуратури Цинайко Н.І, представника відповідача Поліщук О.С., представників третьої особи Ломаги Ю.Т., Різника О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора м.Львова до Львівської міської ради, третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Західний інвестиційний союз»про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 01.06.2011р. №541,-
Перший заступник прокурора м.Львова звернувся з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Львівської міської ради (далі-Рада), третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Західний інвестиційний союз»(далі-Товариство), просить визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 01.06.2011р. №541 «Про користування Товариством з обмеженою відповідальністю «Західний інвестиційний союз»земельними ділянками на вулиці Княгині Ольги,110». Позов обґрунтовує тим, що за наслідком проведеної Прокуратурою перевірки встановлено, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог земельного законодавства, оскільки земельна ділянка, яка є предметом спору, згідно інформації управління Держкомзему у м.Львові знаходиться у фактичному користуванні Будинку культури ЛАЗ без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування та вилучена з фактичного користування останнього без нотаріально посвідченої згоди на вилучення правонаступника Будинку культури ЛАЗ та без встановлення меж земельної ділянки в натурі. Оскільки внесений протест на оскаржуване рішення Радою був відхилений, а відтак вважає, що є всі підстави для скасування рішення від 01.06.2011р. №541.
В судовому засіданні представник заступника прокурора позов підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у запереченнях на позов та пояснив, що в позовній заяві не зазначено, які саме порушення здійсненні Радою при прийнятті оскаржуваної ухвали. Відповідно до позовної заяви земельна ділянка по вул. Кн.Ольги, 110 знаходилась у фактичному користування Будинку культури ЛАЗ без належно оформлених документів на землекористування згідно інформації управління Держкомзему, проте відповідно до чинного законодавства поняття «фактичного землекористування»законодавчо невизначено. Оскільки такої юридичної особи як Будинок культури ЛАЗ в ЄДР не зареєстровано у жодній організаційно-правовій формі господарських товариств, а відтак вилучити земельну ділянку з її фактичного користування неможливо. Зміна цільового призначення спірної земельної ділянки не відбувалась, оскільки згідно договору купівлі-продажу був придбаний Товариством об'єкт незавершеного будівництва та зареєстрований в ОКП «БТІ та ЕО», а відтак підстав для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки не було. Просив в позові відмовити.
Представники третьої особи позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях та зазначили, що 14.06.2010р. Товариство придбало будинок громадського призначення 42% готовності, що знаходиться у м.Львові по вул. Княгині Ольги,110. Договір був зареєстрований в БТІ 10.01.2011р. Для завершення будівництва будинку громадського призначення та його обслуговування Товариство звернулось з заявою до Ради про передачу земельних ділянок в оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання -землі житлової забудови та подало технічну документацію на землекористування, про що було винесено ухвалу, яка є предметом оскарження, та на підставі якої було укладено договори оренди, що зареєстровані у відповідності до вимог чинного законодавства. Земельні ділянки використовуються за призначенням, за них Товариством вноситься орендна плата. Просили в позові відмовити.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 березня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про прокуратуру»вимоги прокурора які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про прокуратуру»протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.
На виконання наданих Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру»повноважень заступником прокурора Львівської області прокурором міста Львова принесено протест 02.08.2011 року на ухвалу сесії Львівської міської ради від 01.06.2011р. №541 «Про користування Товариством з обмеженою відповідальністю «Західний інвестиційний союз»земельними ділянками на вулиці Княгині Ольги,110».
Протест прокурора сам по собі не скасовує опротестований акт, а лише зобов'язує відповідний орган, до компетенції якого віднесено законом розгляд протесту розглянути такий протест, надавши оцінку доводам, що у ньому викладені, та задовольнити протест прокурора або відхилити його.
Ухвалою Ради від 24.11.2011р. №953 протест прокурора відхилено.
Не погоджуючись з рішенням Ради, прокурор звернувся з позовом до суду. При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно із ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Як вбачається з матеріалів справи, 14.06.2010р. Товариство (Покупець) з ТзОВ «Укрометал-Ресурс»(Продавець) уклало договір купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва -будинок громадського призначення 42% готовності, що знаходиться у м.Львові по вул. Княгині Ольги,110; земельна ділянка, на якій розташована відчужувана нерухомість, має присвоєний кадастровий номер 4610136900:08:002:0127, що підтверджується дослідженим в судовому засіданні Договором купівлі-продажу.
Згідно Наказу Мінюсту від 07.02.2002 року № 7/5 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»договір, за яким відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, зокрема купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання, лізингу та свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом, є правовстановлювальними документами на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно.
Право власності ТзОВ «Західний інвестиційний союз»на об'єкт незавершеного будівництва - будинок громадського призначення готовністю - 42% пройшло державну реєстрацію, про що свідчать витяг про державну реєстрацію прав, видані ОКП «БТІ та ЕО»№28623475.
Згідно довідки ОКП «БТІ та ЕО»від 11.04.2011р. №3619 вбачається, що згідно архівних даних за адресою вул.Кн.Ольги,110 у м.Львові зареєстровано об'єкт незавершеного будівництва за ТзОВ «Західний інвестиційний союз». Будь-яка інша реєстрація прав власності на нерухоме майно за цією адресою відсутня.
У відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України яка кореспондується з п. 34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності віднесено до компетенції, в тому числі, міських рад.
Львівська міська рада у відповідності до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м.Львова та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами України.
Статтею 38 Земельного кодексу України встановлено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
У відповідності до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Як вбачається з письмових доказів долучених до матеріалів справи, рішенням міськвиконкому від 06.02.1998р. №51 затверджено Список землекористувачів і землевласників Франківського району м.Львова в якому в тому числі зазначено землекористувача -Будинок Культури ЛАЗ по вул.В.Великого.
Проте згідно до витягів з ЄДР юридичної особи - Будинок культури ЛАЗ в єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не міститься у жодній організаційно-правовій формі господарюючого суб'єкта, а відтак суд погоджується з представником відповідача, що факт відсутності такої юридичної особи як Будинок культури ЛАЗ та реєстрації за нею у встановленому законом порядку прав на спірну земельну ділянку, виключає можливість вилучення останньої з її фактичного користування.
У відповідності до ст.50 Законом України «Про землеустрій»від 22.05.2003р. №858-ІV з наступними змінами (далі-Закон №858), проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України - Постанова від 26.05.2004 року №677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок».
Згідно п.2 цієї Постанови, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів). Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.
В ст.56 Законом №858 зазначено, що технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, включає: пояснювальну записку; технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку; копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб; матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки; рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди; акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути.
Встановлення (відновлення) меж земельних ділянок на місцевості супроводжується погодженням меж земельної ділянки з власниками землі та землекористувачами суміжних із нею земельних ділянок. Результат погодження меж оформляється протоколом, до якого додається кадастровий план земельної ділянки з нанесеними погодженими межами. Закріплення на місцевості меж здійснюється за наявності протоколу погодження меж.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Як вбачається з технічного завдання на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку таке видано Товариству як замовнику робіт на виготовлення вищезгаданої технічної документації на об'єкт, що розташований у м.Львові по вул.Княгині Ольги,110; орієнтовна площа земельної ділянки 1,0772 га, яка призначена для обслуговування об'єкту незавершеного будівництва - будинку громадського призначення, яке складене районним інженером землевпорядником, погоджене заступником начальника управління Держкомзему у м.Львові та зареєстроване головним спеціалістом відділу землеустрою 16.03.2011р.
На підставі технічного завдання, довідки про правовий статус земельної ділянки, згідно якої за категорією земель дана земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови, клопотання Товариства про виготовлення технічної документації із землеустрою та інших документів, ПП «Гео-Топо-Кадастр»виготовило технічну документацію.
На виконання вищезазначених повноважень Львівською міською радою за зверненням Товариства, врахувавши подану технічну документацію на землекористування та лист Франківської районної адміністрації від 27.04.2011р. №4-35-943 01.06.2011 року було прийнято ухвалу №541 «Про користування Товариством з обмеженою відповідальністю «Західний інвестиційний союз»земельними ділянками на вулиці Княгині Ольги,110».
Згідно ухвали, Рада ухвалила передати Товариству земельні ділянки на вул. Княгині Ольги,110 в оренду для завершення будівництва будинку громадського призначення та його обслуговування за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання -землі житлової забудови: площею 0,9167 га -на 10 років, площею 0,1605 га -на 5 років з обмеженнями без права огородження, капітального будівництва та посадки багаторічних насаджень.
Окрім того в ухвалі зазначено, що Товариству слід укласти з Львівською міською радою Договори оренди землі та зареєструвати їх у встановленому порядку та укласти договори про відшкодування недоотриманих коштів за користування земельними ділянками. Департаменту містобудування внести відповідні зміни у земельно-кадастрові дані.
Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
Згідно ст.126 ЗК України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
На виконання ухвали від 01.06.2011р. №541 ТзОВ «Західний інвестиційний союз» укладено договір №6897 від 24.06.2011р. про відшкодування втрат від недоотриманих коштів Львівською міською радою за фактичне землекористування ТЗОВ «Західний інвестиційний союз»та Договори оренди землі:
від 24 червня 2011р. кадастровий номер земельної ділянки 4610136900:08:002:0136, загальною площею 0,9167га, та який зареєстровані 25.06.2011р. управлінням Деркомзему у м.Львові за №461010004000244;
від 24 червня 2011р.. кадастровий номер земельної ділянки 4610136900:08:002:0137. загальною площею 0,0780 га, та зареєстровані 25.06.2011р. за №461010004000245;
від 24 червня 2011р. кадастровий номер земельної ділянки 4610136900:08:002:0138. загальною площею 0,0825 га. та зареєстровані 25.06.2011р. за № 461010004000246;
Оскільки межі спірних земельних ділянок були визначені в натурі (на місцевості), що підтверджується долученими до матеріалів справи актами встановлення та узгодження зовнішніх меж землекористування ТзОВ «Західний інвестиційний союз», зміни цільового призначення ділянок згідно поданої Товариством технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку не було, а відтак з врахуванням вимог чинного законодавства відсутні підстави для розробки проекту відведення земельної ділянки, з чим погоджується суд.
У відповідності до Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Як пояснили представники третьої особи, з моменту реєстрації Договорів в управління Держкомзему у м.Львові Товариство вносить орендну плату за користування земельними ділянками та сплачує земельний податок.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно. Матеріали справи свідчать, що відповідачем було дотримано зазначені вимоги.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені обставини у справі суд приходить до переконання, що ухвала сесії Львівської міської ради від 01.06.2011р. №541 прийнята з дотриманням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України та передбачених ст. 2 КАС України принципів.
З врахуванням вищевикладеного суд прийшов до висновку, що позовні вимоги прокурора не підтверджені матеріалами справи, не доведені в судовому засіданні та такі, що не підлягають до задоволення.
У відповідності до вимог ст.94 КАС України судові витрати у формі судового збору не належить стягувати зі сторін спору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративний позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст Постанови виготовлено 31.03.2012 року.
Суддя Шинкар Т.І.