Ухвала від 21.02.2012 по справі 0426/1939/2012

Справа № 0426/1939/2012

Провадження № 8-а/0426/195/2012

УХВАЛА

Іменем України

21.02.2012 року м. Нікополь

Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Рибакова В.В., розглянувши заяву Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації про перегляд постанови Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 року за нововиявленими обставинами, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Нікопольського міськрайонного суду знаходилась адміністративна справа № 2а-341/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми.

02.03.2009 року у справі було винесено постанову, якою позовні вимоги було задоволено частково. Згідно ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2010 року вищезазначену постанову залишено без змін.

14.02.2012 року Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації звернулося до суду з заявою про перегляд вищезазначеної постанови Нікопольського міськрайонного суду за нововиявленими обставинами посилаючись на наступне. 26.12.2011 року було винесено рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011, згідно з яким розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України. У рішенні Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Конституційний Суд України виходить із того, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права (стаття 1, частина перша статті 8 Основного Закону України) обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України. У рішеннях від 2 листопада 2004 року N 15-рп/2004, від 24 березня 2005 року N 2-рп/2005, від 20 червня 2007 року N 5-рп/2007 Конституційний Суд України сформулював правові позиції стосовно такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність). Крім того, згідно з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 17 березня 2005 року N 1-рп/2005 у справі про надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, держава зобов'язана відповідним чином регулювати економічні процеси, встановлювати і застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян. Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України. Згідно ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено, що порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.

Відповідно до ст. 247 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами може бути подано протягом одного місяця після того, як особа яка звертається до суду дізналася або могла дізнатися про ці обставини…У разі якщо така заява подана до адміністративного суду після закінчення цього строку, адміністративний суду відмовляє у відкритті провадження за нововиявленими обставинами, незалежно від поважності причини пропуску цього строку.

З поданої заяви про перегляд постанови за нововиявленими обставинами вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації просить суд переглянути постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 року, прийняту до винесення рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року, що не передбачено ст. 245 КАС України, окрім того Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації звернулось до суду із заявою 14.02.2012 року, а вищезазначене Рішення було винесено 26.12.2011 року, тобто Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації пропустило строк звернення до суду з заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 3 ст. 245, ст. 247 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації у відкритті провадження у справі за заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 року.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:В. В. Рибакова