Головуючий у 1 інстанції - Медінцева Н.М.
Суддя-доповідач - Юрченко В.П.
18 жовтня 2011 року справа №2а-4556/11/0503
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Юрченко В.П.
суддів Старосуда М.І. , Чебанова О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2011 року у справі № 2а-4556/11/0503 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня, -
Позивач звернувся до Артемівського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити нарахування та виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за 2010 рік, як інваліду 3 групи.
Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2011 року позовні вимоги задоволені, визнано дії щодо нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік в заниженому розмірі неправомірними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області здійснити нарахування та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня за 2010 рік в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати і прийняти нову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що Управління здійснювало виплату щорічної допомоги щорічної разової допомоги до 5 травня за 2010 рік, керуючись п.п.2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2010 року №299 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Правовий статус ветеранів війни, визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-12. Розділом ІІІ цього Закону визначені пільги учасникам бойових дій та гарантії їх соціального захисту, стаття 13 якого передбачає пільги таким особам.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (зі змінами та доповненнями станом на час розгляду спірних правовідносин), далі по тексту - Закон № 3551-ХІІ, визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 3551-ХІІ до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Позивач має статус інваліда війни, що підтверджено посвідченням (арк.. спра. 4).
Згідно частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції станом на час здійснення оспорюваних виплат) Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно заперечення відповідача (арк. спр. 5), позивачу була виплачена разова грошова допомога за 2010 рік - у квітні 2010 року в сумі 420 грн.
Вихідним критерієм обрахунку разової грошової допомоги до 5 травня виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
Аналізуючи зміст вищенаведених норм колегія суддів дійшла до висновку, оскільки вихідним критерієм для визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня виступає мінімальна пенсія за віком, тому положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку, що розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2010 році повинен визначатися виходячи з положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Разом з цим, відповідно до частини першої статті 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Статтею 100 цього кодексу передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позивач звернувся з позовом до суду 02.03.2011 року, заяву про поновлення строків звернення до суду не надавав.
Таким чином, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з цим позовом, тому вимоги позивача підлягають залишенню без розгляду.
На підставі викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції при розгляді даної справи порушив норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст.198 ч.1 п.4, ст.205 ч.1 п.3, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2011 року у справі № 2а-4556/11/0503 - задовольнити.
Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2011 року у справі № 2а-4556/11/0503 - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня - залишити без розгляду.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту набрання законної сили.
Колегія суддів: В.П. Юрченко
М.І. Старосуд
О.О. Чебанов