Постанова від 01.03.2012 по справі 2а-16591/10/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-16591/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В.

Суддя-доповідач: Земляна Г.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"01" березня 2012 р. м. Київ

колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого -судді Земляної Г.В.

суддів Аліменка В.О., Петрика І.Й.

за участю секретаря Рижкової Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" до Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" звернулось до суду з позовом до Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 09.11.10 р. №0000982301/0.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 травня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на її думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.

Згідно зі п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 29.10.2010 року за результатами планової виїзної перевірки відокремленого структурного підрозділу Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»Моторвагонне депо Фастів-1, Фастівською об'єднаною державною податковою адміністрацією було складено Акт № 519/42/2301-01059805, яким, зокрема, встановлено порушення пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.94 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»у редакції Закону України від 22.05.97 №283/97-ВР, та, як наслідок, заниження позивачем податку на прибуток на суму 88984,46 грн.

09.11.2010 року на підставі Акту перевірки відповідно до пп.пп. «а», «б»пп..4.2.2, п. 4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зі змінами та доповненнями (далі -Закон 2181) та згідно з пп.пп. 17.1.1, 17.1.2 п. 17.1 ст. 17 Закону 2181 було винесено податкове повідомлення-рішення №0000982301/0, яким у зв'язку з порушенням пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону №334 Позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 133325,49грн., з них 88984,46грн. за основним платежем та 44341,03грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Як вбачається з Акту перевірки, підставою для висновку Фастівської об'єднаної державної податкової адміністрації Київської області про порушення Моторвагонним депо Фастів-1 пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" стало не декларування та несплата ним податкових зобов'язань з доходу, отриманого від надання послуг по розміщенню реклами в транспорті .

Суд першої інстанції, відмовляючи з задоволенні позову, прийшов до висновку, що відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення № 0000982301/0 від 09.11.2010 року в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для скасування вказаного рішень Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування»(діючого на момент виникнення спору) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

П. 16.4 ст. 16 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Положеннями ст. 29 Бюджетного кодексу України визначено, що доходи отримані відповідно до законодавства про податки, збори і обов'язкові платежі включаються до доходів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків, тому включається до доходів Державного бюджету України.

Згідно з п. 3. ст. 9 «Про систему оподаткування»обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу).

З матеріалів справи вбачається, що Моторвагонне депо Фастів-1 є відокремленим підрозділом залізниці без права юридичної особи.

Скоригований валовий дохід моторвагонне депо Фастів-1 передає до Галузевої служби приміських пасажирських перевезень, який у складі зведеного валового доходу служби надається до управління залізниці та включається до Декларації з податку на прибуток Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».

В деклараціях з податку на прибуток відокремленого підрозділу Моторвагонне депо Фастів-1 Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», які подані до Галузевої служби приміських пасажирських перевезень Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західної залізниці», задекларовано дохід від продажу товарів (робіт та послуг) рядок 01.1 за 2009 рік в сумі 451 409 666 грн. та за 1 півріччя 2010 року в сумі 218 529 046 грн., за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року у загальній сумі 669 938 712 грн.

На формування цих показників мало вплив здійснення операцій із надання рекламних послуг за 2009 рік в сумі 278 тис. грн. та за 1 півріччя 2010 року в сумі 78 тис. грн.

Суд першої інстанції помилково зазначає, що моторвагонне депо Фастів-1 перебуває на обліку у Фастівській об'єднаній державній податковій інспекції Київської області з 07.04.1996 та є платником податку на прибуток, оскільки з матеріалів справи вбачається, що моторвагонне депо Фастів-1 не має статусу юридичної особи (довідка ЄДРПОУ №171270) та не перебуває на обліку як платник податку на прибуток.

Частиною п'ятою ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом -Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.

П.п. 1.1, 3.1 Положення про відокремлений підрозділ моторвагонне депо Фастів-1 Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», затверджене наказом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»№298-Н від 15.09.2008 року, передбачено, що моторвагонне депо Фастів-1 підпорядковується Галузевій службі приміських пасажирських перевезень.

Відповідно до п.п. 2.2, 2.4 Положення про відокремлений підрозділ галузеву службу приміських пасажирських перевезень Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»до структури служби відноситься підрозділ - Моторвагонне депо Фастів-1.

Підсобно-допоміжна діяльність моторвагонного депо Фастів-1 включає в себе надання рекламних послуг.

Доходи і витрати від підсобно-допоміжної діяльності разом з доходами і витратами від експлуатаційної діяльності складають валові доходи і витрати моторвагонного депо Фастів-1 і враховані в декларації на прибуток депо, яка подається до управління Південно-Західної залізниці.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що доходи отримані від розміщення реклами в транспорті є не основною діяльністю залізничного транспорту згідно Переліку робіт та послуг, що належать до основної діяльності залізничного транспорту та порядку розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту, що затверджений Постановою КМУ від 16.02.1998 року №173.

Згідно п. 2.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств " (далі Закон) платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України, платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Постанова КМУ від 16.02.1998 року №173 “Про перелік робіт та послуг, що належать до основної діяльності залізничного транспорту та порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту”, визначає види основної та неосновної діяльності залізничного транспорту, а не господарської чи не господарської. Крім того, приміткою до цього переліку визначено, що основна діяльність залізничного транспорту є лише складовою частиною загальної господарської діяльності, про що зазначав в своїх поясненнях представник позивача.

Жодним пунктом Закону не передбачено сплату податку на прибуток управліннями залізниць від основної діяльності.

Суд першої інстанції ототожнює використане у постанові КМУ № 173 визначення “основна діяльність залізничного транспорту”з визначенням “господарська діяльність залізничного транспорту”, не взявши до уваги примітку в постанові КМУ від 16.02.1998 року №173.

Постановою визначено, що основна діяльність залізниць - діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність пов'язана з обслуговуванням -експлуатаційної діяльності; підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництв, продукція (послуги) яких використовуються переважно для експлуатаційної діяльності залізниць.

Підсобно-допоміжна діяльність моторвагонного депо Фастів-1 включає в себе надання рекламних послуг.

Виходячи з системного аналізу вказаних норм права, платником податку на прибуток є управління залізниці - Державне територіально-галузеве об'єднання “Південно-Західна залізниця”.

Крім того, надання послуг по розміщенню реклами на транспорті є господарською діяльністю залізничного транспорту, якою займається Державне територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця".

П. 1.32 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств " визначено, що господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Тому залізниця надає послуги по розміщенню реклами на транспорті через відокремлений підрозділ - моторвагонне депо Фастів-1.

Розповсюдженням та виробництвом реклами залізниця займається відповідно до статуту Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця", тому ця діяльність є господарською діяльністю залізниці.

Як вбачається з матеріалів справи договори по наданню рекламних послуг укладалися на Південно-Західній залізниці. Дані договори по наданню рекламних послуг укладались не керівництвом моторвагонного депо Фастів-1, а керівництвом залізниці.

Отже, стороною по зазначеним договорам про надання рекламних послуг є ДТГО “Південно-Західна залізниця”, а не моторвагонне депо Фастів-1. Послуги на розміщення реклами на транспорті надавались Південно-Західною залізницею, депо виконує лише технічну сторону.

А тому, прибуток, отриманий від надання рекламних послуг повинен бути включений у декларацію того суб'єкту, який є стороною договору, що і було зроблено залізницею.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що позивачем надано довідку від 24.12.2010 року 34649/23-08/35333150 «Про результати планової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу підрозділу Галузевої служби приміських пасажирських перевезень Державного територіально-галузевого об'єднання “Південно-Західна залізниця” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2009 року по 30 червня 2010 року валютого та іншого законодавства за період з 01 січня 2009 року по 30 червня 2010 року»відповідно до якої Галузевою службою приміських пасажирських перевезень Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західної залізниці», задекларовано дохід від продажу товарів (робіт та послуг) рядок 01.1 за 2009 рік в сумі 451 409 666 грн. та за 1 півріччя 2010 року в сумі 218 529 046 грн., за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року у загальній сумі 669 938 712 грн.

Аналогічна позиція була висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24 листопада 2011 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»до Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень.

Враховуючи зазначене, судова колегія прийшла до висновку що платником податку на прибуток від надання послуг з розміщення реклами в транспорті має бути головне підприємство, а не Мотовагонне депо Фастів-1, яке не є юридичною особою та знято з обліку депо як платника податку на прибуток, а тому незаконними та необґрунтованими є прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення від 09.11.10 р. №0000982301/0, в зв'яку з чим підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з системного аналізу вказаних норм права, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 25035230 від 30.06.2011 року прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 159 КАС України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про задоволення позову.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду, якою задовольнити позов.

Таким чином вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 травня 2011 року - скасувати.

Позовні вимоги Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" до Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування повідомлення-рішення -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 09 листопада 2010 року №0000982301/0 про донарахування податку на прибуток.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі, тобто з 06 березня 2012 року шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Земляна Г.В.

Судді: Аліменко В.О.

Петрик І.Й.