Ухвала від 13.03.2012 по справі 2а-5419/11/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5419/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

УХВАЛА

Іменем України

"13" березня 2012 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.,

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Гончар Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Представництва "Сікофін Лімітед" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року у справі за поданням Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва до Представництва "Сікофін Лімітед" про зупинення видаткових операцій платника податків, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2011 року заявник -Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з поданням до Представництва "Сікофін Лімітед" про зупинення видаткових операцій платника податків, в якому просив зупинити видаткові операції на рахунку Представництва "Сікофін Лімітед" (код ЄДРПОУ 26601843, адреса: м.Київ, вул.. Скляренка 5) № 26004201400128 ЗАТ «ОТП БАНК», МФО 300528 та зобов'язати такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу по підприємству.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.04.2011 року відмовлено у прийнятті подання Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва в частині вимог про зобов'язання платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року вказане подання було задоволено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні податкового подання Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва щодо зупинення видаткових операцій на рахунках Представництва «Сікофін Лімітед», та винести ухвалу про забезпечення позову шляхом призупинення дії постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року на час розгляду апеляційної скарги. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що Представництво «Сікофін Лімідет»реєстроване у ДПІ Оболонського району м.Києва як платник податків, станом на час розгляду справи за відповідачем рахується несплачений податковий борг, а враховуючи наявність загрози переведення коштів з рахунку представництва, що в свою чергу унеможливить стягнення податкового боргу, зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податку є необхідною мірою.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено в суді першої інстанції, Представництво «Сікофін Лімітед»зареєстроване в Міністерстві економіки України про що свідчить свідоцтво про реєстрацію від 12.09.2006 р. № ПІ-3753, яке здійснює свої функції як нерезидента в Україні як платника податків та місцезнаходження вказаного Представництва: м.Київ.

14.12.2006 року представництво «Сікофін Лімітед»подало заяву до ДПІ у Оболонському районі м. Києва про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податків на прибуток (заява форми 1-РПП) та необхідні документи для взяття на облік, зокрема копію довіреності, виданої фірмою-нерезидентом „Сікофін Лімітед" на ОСОБА_1, відповідно до якої останній уповноважений представляти інтереси Представництва в Україні та сплачувати податки та будь-які інші обов'язкові платежі, копію Довідки з ЄДРПОУ №20684/06 від 08.11.2006 р., відповідно до якої місцезнаходження Представництва «Сікофін Лімітед»: 04073 м. Київ, вул.. Скляренка, 5, керівником є ОСОБА_1.

Представництво на підставі поданих документів було взято на податковий облік ДПІ у Оболонському районі м. Києва, про що видана довідка форми 4-ОПП від 09.01.07 року № 2/29-106.

31.08.2007 р. до ДПІ у Оболонському р-ні м. Києва Представництвом було подано заяву форми 1-ОПП (зміна директора) та копію довідки з ЄДРПОУ № 18096/07 від 29.08.07, відповідно до якої місцезнаходження «Представництва «Сікофін Лімітед»: 04073 м. Київ, Оболонський район, вул. Скляренка, 5, керівником є ОСОБА_3.

Відповідно ДПІ проведено реєстрацію змін, що підтверджується Довідкою ДПІ форми 4-ОПП від 31.08.07 року № 2118/29-106.

08.02.2011 року ДПІ у Оболонському районі м. Києва прийнято рішення № 3282/10/24-104 про опис майна у податкову заставу Представництва «Сікофін Лімітед»(код ЄДРПОУ 26601843) з підстав наявності у останнього боргу в розмірі 250026,42 грн., який виник за результатами проведеної перевірки за період з 09.01.2007 р. по 30.09.2009 р.

Наявність податкового боргу підтверджується також копією постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2010 року, відповідно до якої Представництву відмовлено у задоволенні позову до ДПІ у Оболонському районі м.Києва про визнання недійсною першої податкової вимоги від 13.07.2010 року № 1/1797 та податкових повідомлень -рішень від 24.03.2010 року № 0000172200/0 та від 02.06.2010 року № 0000172200/1.

Відповідно до ч.5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.

Враховуючи те, що сума податкового боргу відповідачем сплачена не була, останній звернувся до суду про зупинення видаткових операцій на рахунку платника податків.

Окрім того, посадовими особами ДПІ у Оболонському районі м.Києва було направлено рекомендований лист № 179 від 07.02.2011 року з вимогою про надання документів для складання акту опису майна у податкову заставу, однак, 29.03.2011 року у зв'язку з ненаданням вищевказаних документів, ДПІ у Оболонському районі м.Києва складено акт № 12 про відмову платника податків від опису майна.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2011 рік" податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно з п. 89.2 ст. 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку та у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 91.3 ст. 91 ПК України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Відповідно до абз. 1 п. 89.4 ст. 89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Відповідно до абз.абз. 2-3 п. 89.4 ст. 89 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Згідно з пп. 20.1.16. п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду, у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.

Враховуючи вищевказане, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо того, що посадовими особами ДПІ у Оболонському районі м.Києва було вчинено усіх дій, передбачених нормами чинного законодавства, а враховуючи існування загрози переведення коштів з рахунку представництва, рішення про зупинення видаткових операцій на рахунку платника податків є обґрунтованим та таким, що ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Колегія суддів не бере до уваги твердження апелянта щодо того, що не можуть бути зупинені його видаткові операції так як Представництво не є юридичною особою з огляду на наступне.

Як зазначалося раніше, Представництво зареєстроване в Міністерстві економіки України та взято на облік в ДПІ у Оболонському районі м.Києва як платник податків.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що Представництво «Сікофін Лімітед»виступало в якості позивача при оскарженні податкової вимоги та податкових повідомлень - рішень.

Згідно п.1.21 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.1997 р. зі змінами та доповненнями, доходи з джерелом їх походження з України - будь-які доходи, отримані резидентами або нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, сплачених резидентами України, доходи від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до портів, розташованих в Україні, доходи від продажу нерухомого майна, розташованого в Україні, доходи, отримані у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України, а також доходи страховиків-резидентів від страхування ризиків страхувальників-резидентів за межами України, інші доходи від господарської діяльності на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем митних служб України (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо).

Згідно з п. 1.32 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 283/97-ВР від 22.05.1997р. зі змінами та доповненнями, господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Відповідно до пп. 2.1.4. п.2.1 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.1997р. зі змінами та доповненнями, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників -є платниками податку на прибуток.

Окрім того, згідно з положеннями ч.1 п.1 ст. 183 -3 КАС України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків, - отже для зупинення видаткових операцій на рахунках, підприємство, установа, організація зобов'язані бути саме платниками податків, вимог щодо обов'язку мати статус юридичної особи чинними нормами КАС не передбачено.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Представництва "Сікофін Лімітед" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року - без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 183-3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Представництва "Сікофін Лімітед" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2011 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б. Шелест С.Б.