Постанова від 16.03.2012 по справі 2518/440/12

Справа № 2518/440/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2012 року

суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Сташків В.Б.,

розглянувши в смт.Ріпки в приміщенні суду, в порядку скороченого провадження, адмін.справу

за позовомОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - УПСЗН Ріпкинської РДА)

провизнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Ріпкинської РДА, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, а тому йому повинна виплачуватись щорічна допомога на оздоровлення передбачена ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. У зв'язку з цим, просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача по виплаті йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ої категорії, щорічної допомоги на оздоровлення за 2010, та за 2011 р. в меншому розмірі ніж це передбачено ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,

- зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити йому суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2010, та за 2011 р., як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ої категорії у відповідності до ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

14 березня 2012 р. від УПСЗН Ріпкинської РДА надійшло заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в позові, посилаючись на те, що розмір щомісячної допомоги на оздоровлення за 2010 р. та за 2011 р. передбаченої абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в сумі 100 грн. 00 коп. обрахований ними та виплачено позивачу ці кошти 25.02.2011 р. та 17.01.2012 р. у повній відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.96 р. № 836, із змінами внесеними Постановою КМУ № 562 від 12 липня 2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому вважають, що їх дії є правомірними, а вимоги за 2010 р. подані з пропуском строків, передбачених ст.. 99 КАС України.

Оцінивши повідомлені позивачем, та відповідачем обставини, приходжу до висновку, що достатні підстави для прийняття законної і обґрунтованої постанови, в порядку скороченого провадження, про задоволення позовних вимог за 2011 р. та про залишення без розгляду вимог за 2010 р., виходячи з таких мотивів.

По справі установлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії виплачується у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

По справі встановлено, що позивачу УПСЗН Ріпкинської РДА виплачено щомісячну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, передбачену абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 100 грн. відповідно до вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та від 12.07.2005 р. № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”, в межах 6-місячного строку звернення до суд.

В той же час, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, приходжу до висновку, що при визначенні розміру допомоги на оздоровлення, застосуванню підлягає абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з якої вбачається, що під час визначення розміру допомоги передбаченої цією статтею за основу їх нарахування береться мінімальна заробітна плата, а не розмір 100 грн., передбачений Постановами Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та від 12.07.2005 р. № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”. які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивачки.

Таким чином, дії УПСЗН Ріпкинської РДА щодо обрахування розмірів та виплати у занижених розмірах позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2011 рік, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат слід визнати протиправними, тобто такими, що не відповідають ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.. 19 ч. 2 Конституції України, ст.. 2 КАС України.

Враховуючи наведене, права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення, передбачену абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2011 рік, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Враховуючи те, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення має одноразовий характер, і за 2010 р. була профінансована 25.02.2011 року, позивач доказів на підтвердження конкретної дати її отримання не надав, знаходжу, що саме з цієї дати необхідно обчислювати строк звернення до суду.

Оскільки позивач звернувся з адміністративним позовом до суду 25.02.2012 року, що підтверджується поштовим штемпелем на конверті, то знаходжу, що він пропустив 6 місячний строк звернення до суду щодо вимог за 2010 р., передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України.

З урахуванням викладеного, знаходжу, що позивачем пропущений строк звернення до суду з вимогами по щорічний допомозі на оздоровлення за 2012 р., без поважних причин, підстав для поновлення цього строку не має, у зв'язку з чим позовна заява в цій частині підлягає залишенню без розгляду відповідно до вимог статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч.1 ст.46, ст. 50 Конституції України, ст.. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ст. 2 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», ст.ст. 6, 8 - 11, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області в частині щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік - залишити без розгляду, на підставі ст. 100 КАС України, роз'яснивши про можливість повторного звернення до суду з позовом, та з обґрунтованим і побудованим на доказах клопотанні про поновлення пропущеного строку звернення до суду.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області в частині щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік -задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо обрахування розмірів та виплати у занижених розмірах ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2011 рік, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат -протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення, передбачену абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2011 рік, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, який визначається виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, передбаченої на момент виплати в ст.. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.Б.Сташків