28 лютого 2012 року 2а-5413/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р. при секретарях судового засідання -Наталенко Ю.О., Роздобудько Я.В. за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Успот ЛТД»
до Київської регіональної митниці
про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Київської регіональної митниці форми «Р»№517 від 28.10.2011 р. та №518 від 28.10.2011 р. -
ТОВ «Успот ЛТД»звернулось до суду з позовом до Київської регіональної митниці та просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Київської регіональної митниці форми «Р»№517 від 28.10.2011 р. та №518 від 28.10.2011 р.
У обґрунтування свої вимог вказує, що Київською регіональною митницею проведено камеральну перевірку дотримання ТОВ «Успот ЛТД»законодавства України з питань митної справи та складено Акт №к/23/9/100000000/20072763 камеральної перевірки дотримання ТОВ «Успот ЛТД»законодавства України з питань митної справи (далі -Акт перевірки).
Вказує, що на підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення форми «Р»від 21.01.2010 р. №8, яким донараховано мита на суму 104058,36 грн. та штрафних санкцій на суму 5202,92 грн. та податкове повідомлення форми «Р»від 21.01.2010 р. №9, яким донараховано податок на додану вартість на суму 20811,67 грн. та штрафні санкції на суму 1040,58 грн. Дані вимоги митного органу були оплачені позивачем.
Вказує, що 04.11.2011 р. на адресу позивача надійшов супровідний лист від 28.10.2011 р., яким було направлено ТОВ «Успот ЛТД»:
- податкове повідомлення-рішення форми «Р»від 28.10.2011 р. №517, яким нараховано мито на товари, що ввозяться на територію України у розмірі 208116,72 грн.;
- податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 28.10.2011 р. №518, яким нараховано податок на додану вартість в розмірі 41623,34 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення позивач вважає незаконними, оскільки за вказане порушення позивач вже притягувався до відповідальності відповідачем на підставі податкових повідомлень від 21.01.2010 р. №8 та від 21.01.2010 р. №9. Крім того, на час вчинення позивачем вказаних порушень підпункт 17.1.61 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181 (далі -Закон №2181) не набрав чинності.
У судових засіданнях представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, свої вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач - Київська регіональна митниця проти позову заперечував повністю, просив відмовити у його задоволенні.
У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що відповідно до ст.69 Митного кодексу України, п.п. «в»п.п.4.2.2 п.4.2 ст.42 Закону №2181 та наказів Київської регіональної митниці від 17.08.2009 р., та від 03.09.2009 р. №792 була проведена камеральна перевірка дотримання ТОВ «Успот ЛТД»вимог законодавства України з питань митної справи. За результатами вказаної перевірки були винесені податкові повідомлення-рішення від 21.01.2010 р. №8, №9 на загальну суму 131113,53 грн., в т.ч. штрафні санкції 6243,50 грн., які були передбачені п.п.17.1.4 ст.17 Закону №2181.
Вказує, згідно платіжних доручень від 14.07.2010 р. №486512 та від 15.07.2010 р. №486553 ТОВ «Успот ЛТД»сплатило суму податкових зобов'язань до державного бюджету у повному обсязі.
Зазначає, що у жовтні 2011 р. була проведена перевірка правильності застосування контролюючим органом штрафних санкцій до платників податків та відповідно до норм законодавства, що діяло на дату порушення, а саме п.п. 17.1.61 ст.17 Закону №2181 платники податку (посадові особи платника податку), які використовують податкову пільгу не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із Законом з питань відповідного податку, збору (обов'язкового платежу), а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено, вважаються такими, що умисно ухиляються від оподаткування. У цьому випадку такі особи додатково до штрафів, визначених у підпунктах 17.1.1 - 17.1.5 цього пункту, за наявності підстав для їх накладення, сплачують суму податків, що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги, а також штраф у розмірі двохсот відсотків від такої суми. Сплата штрафу не звільняє таких осіб від юридичної відповідальності за умисне ухилення від оподаткування.
Пояснює, що за результатами зазначеної перевірки на адресу ТОВ «Успот ЛТД»були надіслані податкові повідомлення від 28.10.2011 р. №517, №518 для сплати штрафу на загальну суму 249740,06 грн. тобто, сума податкових зобов'язань за основним платежем, була визначена у податкових повідомленнях від 21.01.2010 р. №8, №9.
У судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Київською регіональною митницею проведено камеральну перевірку дотримання ТОВ «Успот ЛТД»законодавства України з питань митної справи та складено Акт перевірки, у якому були зафіксовані виявлені порушення.
Перевіркою було встановлено, що через методологічну помилку -невірне декларування підприємством країни походження товару та, відповідно, пільг по сплаті мита при ввезенні товарів, а саме - цукрових сиропів «Макдональдс», підприємством були порушені вимоги Митного кодексу України щодо визначення країни походження товарів, що призвело до порушення вимог законів України «Про Митний тариф України»від 05.04.2001 р., «Про ратифікацію Рішення Ради глав урядів Співдружності Незалежних Держав про Правила визначення країни походження товарів»від 20.09.2001 р. №2371-ІІІ та заниження суми податкового зобов'язання по сплаті мита на суму 104058,36 грн. в т.ч. в 2007 р. -1160,40 грн., у 2008 р. -89867,73 грн., у 2009 р. 2009 - 13030,23 грн.
Крім цього, відповідач вважає, що ТОВ «Успот ЛТД»також було порушено вимоги Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. №168/97-ВР у частині визначення бази оподаткування ПДВ для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію Україну, що розраховуються відповідно до вимог п.4.3 та п.2.1. Порядку справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 27.09.2006 р. №821. Це спричинило заниження податкового зобов'язання підприємства по сплаті ПДВ на суму 20811,67 грн. в т.ч. 2007 р. -232,08 грн., у 2008 р. -17973,55 грн., у 2009 р. -2606,05 грн.
На підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення форми «Р»від 21.01.2010 р. №8, яким донараховано мита на суму 104058,36 грн. та штрафних санкцій на суму 5202,92 грн. та податкове повідомлення форми «Р»від 21.01.2010 р. №9, яким донараховано податок на додану вартість на суму 20811,67 грн. та штрафні санкції на суму 1040,58 грн.
Дані вимоги митного органу були оплачені позивачем, про що свідчать копії платіжних доручень №486512 від 14.07.2010 р. та №486553 від 15.07.2010 р.
За фактом порушення позивачем граничних термінів сплати митним органом було прийнято податкове повідомлення форми «Ш»від 16.07.2010 р. №138, яким нараховано 50% штрафу за несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання з митних платежів у розмірі 54630,64 грн. та податкове повідомлення форми «Ш»від 16.07.2010 р. №139, яким нараховано 50% штрафу за несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ в розмірі 10926,13 грн. Дані вимоги митного органу були оплачені позивачем, про що свідчать копії платіжних доручень №486901 від 29.07.2010 р. та №486902 від 29.07.2010 р.
Однак у подальшому відповідачем було винесено податкове повідомлення форми «Р»від 28.10.2011 р. №517, яким позивачу, згідно з підпунктом «в»п.п. 4.2.2 ст. 4 Закону №2181 та згідно з підпунктом 17.1.61 цього Закону на підставі акта перевірки №к/23/9/100000000/20072763, нараховано мито на товари, що ввозяться на територію України у розмірі 208116,72 грн. та податкове повідомлення форми «Р»від 28.10.2011 р. №518, яким нараховано позивачу, згідно з підпунктом «в»п.п. 4.2.2 ст. 4 Закону №2181 та згідно з п.п. 17.1.61 цього Закону на підставі акта перевірки №к/23/9/100000000/20072763, податок на додану вартість в розмірі 41623,34 грн.
Надаючи правову оцінку вказаним податковим повідомленням суд вважає за необхідне вказати наступне.
Судом встановлено, що порушення вимог митного та податкового законодавства, про які зазначено у Акті перевірки позивачем вчинено у період 2007-2009 рр.
У вказаний період відповідальність за ці правопорушення була передбачена п.п.17.1.4 п.17. ст.17 Закону №2181. Тому відповідачем ТОВ «Успот ЛТД»було притягнуто до відповідальності згідно податкових повідомлень-рішень форми «Р»від 21.01.2010 р. №8 (донараховано мита на суму 104058,36 грн. та застосовані штрафні санкції на суму 5202,92 грн.) та податковим повідомленням-рішенням форми «Р»від 21.01.2010 р. №9 (донараховано податок на додану вартість на суму 20811,67 грн. та застосовано штрафні санкції на суму 1040,58 грн.).
Дані вимоги митного органу були сплачені позивачем, про що свідчать копії платіжних доручень №486512 від 14.07.2010 р. та №486553 від 15.07.2010 р.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань космічної діяльності»від 19.05.2009 р., який набрав чинності з 01.01.2010 р. Пункт 17.1 статті 17 Закону №2181 доповнено підпунктом 17.1.61 такого змісту: платники податку (посадові особи платника податку), які використовують податкову пільгу не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору (обов'язкового платежу), а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено, вважаються такими, що умисно ухиляються від оподаткування. У цьому випадку такі особи додатково до штрафів, визначених у підпунктах 17.1.1 - 17.1.5 цього пункту, за наявності підстав для їх накладення, сплачують суму податків, що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги, а також штраф у розмірі двохсот відсотків від такої суми. Сплата штрафу не звільняє таких осіб від юридичної відповідальності за умисне ухилення від оподаткування".
Отже, вказана норма набрала чинності вже після вчинення позивачем порушень описаних у Акті перевірки.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Зважаючи на те що, податкові повідомлення-рішення Київської регіональної митниці форми «Р»№517 від 28.10.2011 р. та №518 від 28.10.2011 р., яким на позивача було накладено штраф на підставі підпунктом 17.1.61 Закону №2181, який не був чинний на час вчинення правопорушення, то вказані податкові повідомлення є протиправними, а тому підлягають скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 69, 70, 71, 72, 158-163, 167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Київської регіональної митниці форми «Р» №517 від 28.10.2011 р. та №518 від 28.10.2011 р. -
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В. Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 05 березня 2012 р.