Постанова від 06.03.2012 по справі 2а-6136/11/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2012 року 2а-6136/11/1070

Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання -Роздобудько Я.В., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства „Інвестиційна компанія „Декаролайн”

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” звернулося до суду з позовом до ДПІ у Голосіївському районі м. Києві та просив (з урахуванням уточнень до позовних вимог) визнати протиправними дій ДПІ у Голосіївському районі м. Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки за результатами якої було складено акт № 876/3/23-40-36959317 від 02.08.2011 р. “Про результати документальної невиїзної перевірки ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за грудень 2010 р., січень, лютий, квітень 2011 р.”

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що відповідачем проведено перевірку ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” з порушенням вимог чинного податкового законодавства. Зокрема, перед проведенням перевірки позивачу не надсилався та не вручався обов'язковий письмовий запит для надання пояснень та їх документального підтвердження, тому висновки, викладені в акті перевірки є необ'єктивними та базуються виключно на припущеннях посадових осіб ДПІ у Голосіївському районі м. Києва. Крім того, відповідачем в порушення вимог п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, не було направлено на адресу позивача наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки, у зв'язку з чим, ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” було позбавлене можливості вплинути на результати перевірки та надати відповідні пояснення.

Представник позивача в судовому засіданні уточнюючі позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач -ДПІ у Голосіївському районі м. Києва позов не визнав, обґрунтовуючи заперечення тим, що посадові особи ДПІ у Голосіївському районі м. Києва при проведенні перевірки позивача та оформленні її результатів діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Спростовуючи твердження позивача про невиконання органом державної податкової служби обов'язку щодо надіслання наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце її проведення, представник відповідача пояснив, що посадовими особами ДПІ у Голосіївському районі м. Києва здійснено виїзд за податковою адресою ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” за результатами якого встановлено відсутність у позивача необхідних умов для ведення господарської діяльності, відсутність основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, підприємство не знаходиться за юридичною адресою. У такому випадку, на думку представника відповідача, надіслання наказу та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки не вимагається.

У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” зареєстроване як юридичну особу 21.03.2006 р., що підтверджується записом в Єдиному державну реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців №1 068 102 0000 014873.

Станом на дату виникнення спірних правовідносин між сторонами ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” перебувало на податковому обліку в ДПІ у Голосіївському районі м. Києва 22.03.2006 р. за №14155.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.08.2011 р. посадовими особами ДПІ у Голосіївському районі м. Києва на підставі службового посвідчення УКМ №080992, виданого ДПІ у Голосіївському районі м. Києва та згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України та наказу начальника ДПІ у Голосіївському районі м. Києва проведена документальна невиїзна перевірка ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за грудень 2010 р., січень, лютий, квітень 2011 р. Результати перевірки оформлено актом від 02.08.2011 р. № № 876/3/23-40-36959317 (далі -Акт перевірки).

Під час перевірки виявлено, що ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспорті засоби, підприємство не знаходиться за юридичною адресою. Відповідач вважає, що згідно до ч.ч. 1,5 ст. 203, п. 1,2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України, зазначені операції купівлі -продажу мають ознаки „нікчемності”.

Перевіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів, робіт (послуг) ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” за грудень 2010 р., січень, лютий, квітень 2011 р., які підпадають під визначення норм та вимог п.185.1 ст. 185, п. 186.1 ст. 186, п.187.1 ст. 187, п.198.6 ст. 198, 201.1 ст. 200 Податкового кодексу України, правочини визнано „ нікчемними”.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року № 435-IV, Господарським кодексом України від 16.01.2003 року № 436-IV, Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 19.08.1999 року № 996-XIV, Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції відповідно до абзацу 1 пункту 1 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Основним законодавчим актом, який урегульовує відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI.

Відповідно до п.п.62.1.3 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Підпунктом 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

У силу вимог п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Підстави проведення документальної невиїзної перевірки визначені у п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу.

Як зазначено у Акті перевірки, перевірка ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” проведена на підставі п.п. 75.1.2 п.75.1 ст. 75, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п.79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Крім того, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Зазначений припис є однією з гарантій дотримання прав суб'єкта господарювання та спрямований на забезпечення об'єктивності встановлення дійсних обставин справи при проведенні перевірок податковими органами.

Судом встановлено, що в порушення зазначеної норми ДПІ у Голосіївському районі м. Києва не направило на адресу ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” наказу про проведення перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Суду доведено, що на момент здійснення перевірки юридична адреса відповідно до даних Єдиного державного реєстру підприємства була наступна: 08600, Київська область, м. Васильків, вул. Шевченко, буд. 44.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, в порушення вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, не надано суду доказів на підтвердження факту надіслання на адресу позивача чи вручення йому особисто наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

Суд не бере до уваги посилання відповідача про те, що в день проведення невиїзної позапланової документальної перевірки посадовими особами ДПІ у Голосіївському районі м. Києва здійснено виїзд за податковою адресою ПП „Інвестиційна компанія „Декаролайн” за результатами якого не виявлено посадових осіб позивача, як на підставу для звільнення від обов'язку надіслання позивачу наказу та повідомлення про проведення перевірки, оскільки згідно вимог Податкового кодексу України, наказ та повідомлення передане особисто платнику податків або направлене платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Указаних вимог чинного законодавства відповідачем дотримано не було.

Податковий кодекс України не робить виключень із зазначених правил, оскільки встановлення відсутності посадових осіб суб'єкта господарювання в конкретний момент часу не може свідчити про неможливість отримання документів засобами поштового зв'язку чи вказувати на безтоварність операцій.

Згідно вимог п. 42.1, п. 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Отже, позивач всупереч чинного законодавства не був належним чином повідомлений про проведення перевірки.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки за результатами якої було складено Акт № 876/3/23-40-36959317 від 02 серпня 2011 року „Про результати документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства „Інвестиційна компанія „Декаролайн” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за грудень 2010 року, січень, лютий, квітень 2011 року”.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 07 березня 2012 р.