Постанова від 01.03.2012 по справі 2а-448/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2012 року 2а-448/12/1070

Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання -Роздобудько Я.В., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства „Агріматко-Україна”

до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області

про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2012 року ПАТ „Агріматко-Україна” звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області та просив скасувати податкові повідомлення-рішення №0007131502 від 04.05.2011 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 169,00 грн. та №0012301502 від 05.07.2011 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1019,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем 04.05.2011 р. був складений акт №310 про проведення камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ за лютий 2011 р. Під час перевірки відповідачем встановлений факт порушення позивачем строків подання податкової декларації з ПДВ за лютий 2011 р., тобто, строк подання 21.03.2011 р., декларація подана 13.04.2011 р.

Пояснює, що на підстав акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення №0007131502 від 04.05.2011 р., яким зобов'язано позивача сплатити штрафні (фінансові) санкції в сумі 170,00 грн.

Також, 05.07.2011 р. відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації за травень 2011 р. в ході перевірки встановлено порушення строків подання декларації з ПДВ: строк подання 20.06.2011 р., декларація подана 21.06.2011 р. На підставі акту перевірки №466 від 05.07.2011 р. відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення №0012301502 від 05.07.2011 р., яким зобов'язано позивача сплатити штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020,00 грн.

На думку позивача, за порушення термінів подання податкової звітності з 01.01.2011 р. по 30.06.2011 р., відповідач зобов'язаний був застосовувати штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені п. 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, тобто у розмірі, не більше 1 гривні за кожне порушення. Оскільки при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем невірно застосовано норми закону, позивач вважає такі рішення незаконними.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити повністю.

Відповідач -ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області заперечував проти позовних вимог. В обґрунтування заперечень вказав, що оскаржувані рішення прийняті ним з урахуванням вимог чинного законодавства, оскільки відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.

У судовому засіданні представник відповідача просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

ПАТ „Агріматко-Україна” зареєстроване Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 14.02.2000 р., що підтверджується свідоцтвом серії А01 №733673.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.05.2011 р. посадовими особами ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області було проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача.

У ході перевірки встановлено, зокрема, порушення позивачем положень п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання податкових декларацій з ПДВ за лютий 2011 р. (граничний термін подання звітності -21.03.2011 р., фактично подано декларацію 13.04.2011 р.).

За результатами перевірки складено акт від 04.05.2011 р. № 310 про результати камеральної перевірки податкової звітності. На підставі висновків акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 04.05.2011 р. № 0007131502, яким відповідно до п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, зобов'язано позивача сплатити штрафні (фінансові) санкції в сумі 170,00 грн.

05.07.2011 р. посадовими особами ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області було проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача.

У ході перевірки встановлено, зокрема, порушення позивачем положень п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання податкових декларацій з ПДВ за травень 2011 р. (термін подання звітності -20.06.2011 р., фактично подано декларацію 21.06.2011 р.).

За результатами перевірки складено акт від 05.07.2011 р. № 466 про результати камеральної перевірки податкової звітності. На підставі висновків акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 05.07.2011 р. № 0012301502, яким відповідно до п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, зобов'язано позивача сплатити штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020,00 грн.

У ході судового розгляду справи судом встановлено, що позивач визнає факт порушення строків подання податкової звітності. Отже, позивачем не оспорюється рішення податкового органу у частині наявності вказаних правопорушень.

Згідно з ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

З урахуванням відсутності у суду підстав до сумніву щодо достовірності таких обставин, а також добровільності їх визнання, суд дійшов висновку про те, що позивачем порушено граничні строки подання податкової звітності.

Щодо твердження позивача про неправомірність оскаржуваних рішень відповідача з огляду на безпідставність застосування штрафних санкцій у розмірах, передбачених п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.

Граничні терміни подання податкової звітності по податку на додану вартість передбачені п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнюєкалендарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У ході розгляду справи судом встановлено, що спірні відносини між сторонами виникли внаслідок існуючої неоднозначності у трактуванні порядку застосування штрафних санкцій у розмірі 1 гривня за порушення податкового законодавства з 01.01.2011 р. по 30.06.2011 р.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого, що 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (ст. 1 Податкового кодексу України).

Таким чином, починаючи з 01.01.2011 р. регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належать до сфери дії Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кодексом та іншими законами України.

Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.

Отже, податкові органи здійснюють контроль за дотриманням норм законів з питань оподаткування, а штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм таких законів застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Податковим кодексом України та іншими законами України, чинними на момент застосування таких санкцій.

Як вбачається з матеріалів справи, факт неподання позивачем декларації з ПДВ за лютий 2011 р., травень 2011 р. відбувся у 2011 р., тобто у період дії Податкового кодексу України.

За нормами Податкового кодексу України, неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків) платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, згідно з пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, а за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення - 1020 гривень.

Водночас, відповідно до п. 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Визначення “порушення податкового законодавства” у Податковому кодексі України не наведено, однак є визначення “податкового правопорушення”. Згідно п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Аналізуючи положення глави 11 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що будь-яке порушення норм Кодексу є податковим правопорушенням, яке в свою чергу є синонімом “порушення податкового законодавства”.

Отже, порушуючи терміни подання або не подаючи податкову декларацію, платники податків порушують податкове законодавство і до них повинні бути застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Податковий кодекс не робить будь-яких обмежень, порівнянь та ототожнень стосовно порушень податкового законодавства. Для нього існує лише одне визначення податкового правопорушення.

Таким чином, якщо порушення термінів подання або неподання податкової звітності має місце у період з 1 січня по 30 червня 2011 року, тобто період подання припадає на цей проміжок, то відповідно до норм пункту 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, за кожне неподання звітності до платника податків повинна бути застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 1 гривня за кожен з таких фактів.

У зв'язку з вищевикладеним та враховуючи обставини справи суд вважає, що податкові повідомлення-рішення №0007131502 від 04.05.2011 р. та №0012301502 від 05.07.2011 р., за яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 170, 00 грн. та 1020,00 грн. на підставі п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, підлягає частковому скасуванню у частині 169,00 грн. та 1019,00 грн. оскільки відповідач повинен був застосувати до позивача фінансові санкції за неподання декларації у розмірі 1,00 грн., як то передбачено п. 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження позиції щодо правомірності застосування норм податкового законодавства у частині визначення розміру застосованих штрафних санкцій, а відтак, відповідач не довів суду правомірність прийняття оскаржуваних рішень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інсекції у Києво-Святошинському районі Київської області №0007131502 від 04 травня 2011 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 169 (сто шістдесят) грн. 00 коп.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інсекції у Києво-Святошинському районі Київської області №0012301502 від 05 липня 2011 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1019 (одна тисяча девятнадцять) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 05 березня 2012 р.