Постанова від 14.02.2012 по справі 2а-5342/11/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2012 року 2а-5342/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Терлецької О.О., при секретарі судового засідання: Корінному С.О.,

за участю представників сторін:

від прокурора -Одуденко А.В.,

від позивача -Дроботун О.О.,

від відповідача -Козіна Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетича компанія “Укренерго”

до садівницького товариства “Енергетик”

про стягнення штрафу у розмірі

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»з позовом до садівницького товариства «Енергетик» про стягнення штрафу до Державного бюджету України у розмірі 1 700 гривень.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що у відповідача утворилась заборгованість по сплаті штрафу у розмірі 1 700 гривень за порушення Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року було відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

14 лютого 2011 року в судове засідання з'явились прокурор, представник позивача та представник відповідача.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення.

В обґрунтування заперечень представник відповідача зазначив, що за актом від 03.06.2011 №08/26-33-048 вже було накладено штраф на голову правління СТ «Енергетик»ОСОБА_3, а тому повторне накладення штрафу на відповідача за тим самим актом і за те саме правопорушення суперечить Конституції України. Крім того, представник відповідача зазначив, що інший припис № 08/26-33-0024, яким встановлено новий термін для усунення порушень, не можливо виконати, оскільки торгівельний кіоск належить «Великодмитрівському споживчому товариству», також відповідач зазначив, що не є суб'єктом господарської діяльності а тому до нього не може бути застосовано штраф.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача, розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Садівницьке товариство «Енергетик»зареєстроване як юридична особа 23.11.1994 року.

У квітні 2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області (Обухівське відділення) проведено перевірку Садівницького товариства «Енергетик».

За результатами перевірки складено акт від 27.04.2011 № 08/26-33-0020.

В ході перевірки встановлено, що експлуатація електроустановок проводиться з порушенням вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 28 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України від 25.10.2006 за № 1143/13017, Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за № 417/1442, а саме: відсутня особа відповідальна за електрогосподарство, договірні відносини не приведені до вимог Правил користування електричною енергією, не надано документ підтверджуючий право власності СТ «Енергетик»та електроустановки встановлені на території товариства та акт приймання електроустановок СТ «Енергетик»в експлуатацію; не переоформлений акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін; відсутня однолінійна схема електропостачання СТ «Енергетик»; відсутні постійні знаки безпеки, установлені на опорах згідно з проектом ПЛ і вимогами НД; відсутній графік періодичних оглядів ПЛ; не на всіх опорах ПЛ-10 кВ СТ «Енергетик»виконане подвійне кріплення проводів; територія охоронної зони СТ «Енергетик»не очищена від дерев та порослі; привід ЛР не закритий на замок; привід роз'єднувача, підрамник, тяга не пофарбовані; не нанесено написи положення ручки привода роз'єднувача «Увімкнуто», «Вимкнено»; не проведені випробовування та вимірювання защемлюваних пристроїв; не проводиться перевірка наявності кола між заземленими (зануленими) установками й елементами заземленої (зануленої) установки та інші порушення відповідно до акта від 27.04.2011 № 08/26-33-0020.

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області (Обухівське відділення) винесено припис від 27.04.2011 №08/26-33-0020 (надалі -Припис) щодо усунення відповідачем порушень визначених актом від 27.04.2011 № 08/26-33-0020, кінцевий термін виконання було встановлено до 01.06.2011.

3 червня 2011 року була проведена перевірка виконання вимог припису від 27.04.2011 та складено акт перевірки № 08/26-33-048 від 03.06.2011.

В даному акті встановлено невиконання відповідачем п. 2 Припису, а саме: не надано договір про спільне використання технологічних електричних мереж основаного споживача Союз (Масив) «Безрадичі»та субспоживача СТ «Енергетик», не надано договір про спільне використання технологічних мереж споживача СТ «Енергетик»та субспоживачів Трахман, Рафська та інші, а також п. 19 Припису, а саме: не винесено торгівельний кіоск та вагончик адміністрації СТ «Енергетик», влаштовані в охоронній зоні ПЛ-10 кВ СТ «Енергетик»за межі охоронної зони цієї лінії.

На підставі акта перевірки (протокол) від 03.06.2011 № 08/26-33-048 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області прийнято постанову від 14.07.2011 № 60 про накладення штрафу на СТ «Енергетик»у розмірі 1 700 гривень за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Враховуючи те, що відповідачем не було усунено п. 2 та п. 19 Припису Державною інспекціє з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області прийнято припис від 06.06.2011 № 08/26-33-0024 про усунення відповідачем порушень визначених в акті від 03.06.2011 № 08/26-33-048 та встановлено строк для усунення порушень до 01.07.2011.

Крім того, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 03.06.2011 № 08/26-33-0008 прийнято постанову про визнання ОСОБА_3 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 51, 00 грн. Вказана постанова вручена особисто ОСОБА_3 03.06.2011, про що свідчить підпис одержувача.

На день розгляду даної справи сума штрафних санкцій у розмірі 1 700 гривень відповідачем до Державного бюджету не сплачена.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР (надалі -Закон України від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР).

Згідно з статтею 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду. Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року N 1312 «Про затвердження Положення про Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання». (наділі - Постанова КМУ від 21 липня 1999 року N 1312).

Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 21 липня 1999 року N 1312, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи і споживання енергії; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців СТ «Енергетик»зареєстроване Обухівською районною адміністрацією Київської області як юридична особа.

Відповідно до статті 19 Господарського кодексу України, СТ «Енергетик»зареєстровано в установленому законом порядку, повинно вести первинний облік результатів своєї роботи, складати та подавати фінансову звітність, а отже СТ «Енергетик»є суб'єктом господарювання у розумінні Господарського кодексу України.

В ході судового розгляду суд прийшов дло висновку, що постанова № 08/26-33-008 щодо притягнення ОСОБА_3, як посадової особи СТ «Електрик»до адміністративної відповідальності не виключає можливість стягнення штрафу з відповідача за даним позовом у зв'язку з наступним.

Відповідно до статті 188-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання приписів посадових осіб центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду чи розпоряджень його органів щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів та нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, попередження або накладення штрафу на працівників від одного до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, накладення штрафу на посадових осіб від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, штраф накладений на відповідача у розмірі 1 700 гривень за невиконання припису є правомірним і не є тотожним з штрафом накладеним у порядку статті 188-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення на посадову особу СТ «Енергетик»- ОСОБА_3

На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату штрафу у сумі 1 700 гривень відповідачем не надано.

Предметом даного адміністративного позову є відносини по стягненню штрафу на підставі постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області №60 від 14 липня 2011 року. Відповідно, предмет позову складають відносини по визначенню правомірності вимоги позивача по стягненню суми штрафу виключно на підставі зазначеної постанови №60 від 14.07.2011 року. В ході розгляду справи судом було встановлено, що така постанова була прийнята в межах повноважень, наданих Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області. Враховуючи ж, що зазначена постанова не була окремо оскаржена відповідачем в строки передбачені законодавством ні в порядку адміністративного провадження, ні судового провадження -ця постанова є належною та достатньою підставою для задоволення позову та стягнення з відповідача суми штрафу в розмірі 1700 гривень.

Пояснення відповідача щодо відсутності з його боку фактичних порушень, у зв'язку з якими було прийнято постанову №60 від 14 липня 2011 року, суд не може врахувати оскільки таке врахування означало б вихід за межі позовних вимог. З метою оскарження дій чи рішень відповідача, зокрема, і щодо прийняття постанови №60 від 14 липня 2011 року, відповідач має право звернутись до суду, а у випадку такого звернення в межах процесуальних строків та доведення порушення зі сторони суб'єкта владних повноважень -на задоволення свого позову. Таким правом відповідач не скористався. Однак, пропуск відповідачем строків на звернення до суду з окремим позовом щодо оскарження постанови №60 від 14 липня 2011 року не є підставою для суду для виходу за межі позову в даній судовій справі.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, беручи до уваги те, що доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з садівницького товариства «Електрик» на користь Державного бюджету України штраф у сумі 1 700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні -протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Терлецька О.О.

Повний текст постанови складено - 17 лютого 2012 р.