ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
24.09.2008 р. № 10/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Ковзеля П.О. при секретарі судового засідання Сулім А.В. вирішив адміністративну справу за позовом
Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта"
до Прокуратури Кролевецького району Сумської області
про скасувати припис прокурора ,
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати припис прокурора Кролевецького району Сумської області від 25.10.2007 №1559 в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача надав заперечення на позов у якому проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у запереченні, однак у судове засідання явку своїх представників відповідач не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У зв'язку з нез'явленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за наявною у матеріалах справи адресою.
Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 24.09.2008 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 29.09.2008, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
25.10.2007 року прокурором Кролевецького району на адресу начальника Кролевецького районного відділення НАСК «Оранта»Січкар Н.В. був внесений припис №1559 щодо вжиття невідкладних заходів до усунення виявлених порушень чинного законодавства шляхом порушення питання перед керівництвом НАСК «Оранта»щодо невідкладного призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу у Кролевецькому районному відділенні НАСК «Оранта»або покладення таких обов'язків на одного з працівників. Про виконані дії начальник мала повідомити прокуратуру Кролевецького району або оскаржити припис.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом»суб'єктами первинного фінансового моніторингу є серед інших і страхові установи.
На виконання зазначеного вище Закону був виданий наказ Державного департаменту фінансового моніторингу №40 від 24.04.2003 «Про затвердження Вимог до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму» згідно з яким вимоги є обов'язковими для виконання суб'єктами первинного фінансового моніторингу та їх відокремленими підрозділами.
Кролевецьке районне відділення рішенням Загальних зборів акціонерів Компанії від 16 квітня 2004 року №15 «Про створення, реорганізацію, ліквідацію відособлених структурних підрозділів НАСК «Оранта»та затвердження положень про них»виходячи з виробничої необхідності, прибутковості та економічної доцільності було реорганізовано у Кролевецьке районне відділення НАСК «Оранта»Сумської обласної дирекції НАСК «Оранта», як без балансове у складі балансової дирекції та одночасно було затверджено положення про структурні підрозділи дирекції.
Відповідно до затвердженого положення про структурний підрозділ дирекції Кролевецьке районне відділення є відособленим структурним підрозділом яке безпосередньо підпорядковано Сумській обласній дирекції НАСК «Оранта»у якому визначено, що зазначене відділення є платником податків, зборів та обов'язкових платежів, що передбачені Законом України «Про систему оподаткування». Сплату податків, зборів та обов'язкових платежів у зв'язку з діяльністю відділення проводить дирекція відповідно до законодавства України. Дане відділення веде внутрішньогосподарський (управлінський) облік, систему обробки та підготовки інформації про свою діяльність для внутрішніх користувачів у процесі управління відділенням. Усі господарські операції, що здійснюються відділенням відображаються в балансі Дирекції. Роботодавцем у відношеннях із працівниками цього відділення виступає Сумська обласна дирекція НАСК «Оранта»в особі її директора.
11 липня 2007 року Кролевецьке районне відділення було зняте з статистичного обліку у Печерській районній в м. Києві державній адміністрації, реєстраційний №10701040036000314, як відокремлений підрозділ страховика.
Статтею 1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
Згідно п.п. 2, 3 ч.1, ч.2 ст. 19 Закону України «Про прокуратуру»предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є: відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам; додержання законів про недоторканність особи, соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав. Перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.
Відповідно до п. 4 ч.2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру»при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право, зокрема, давати приписи про усунення очевидних порушень закону.
Згідно змісту ст. 22 Закону України «Про прокуратуру»письмовий припис про усунення порушень закону вноситься прокурором, його заступником органу чи посадовій особі, які допустили порушення, або вищестоящому у порядку підпорядкованості органу чи посадовій особі, які правомочні усунути порушення. Письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Припис підлягає негайному виконанню, про що повідомляється прокурору.
Статтею 25 Закону України «Про прокуратуру»передбачено, що у протесті, поданні, приписі або постанові прокурора обов'язково зазначається, ким і яке положення закону порушено, в чому полягає порушення та що і в який строк посадова особа або орган мають вжити до його усунення.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як видно з матеріалів справи, на час підписання припису про усунення порушень вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» Кролевецьке районне відділення НАСК «Оранта», мало статус структурного підрозділу Сумської обласної дирекції НАСК «Оранта»і не являлось відокремленим підрозділом НАСК «Оранта», а НАСК «Оранта»в свою чергу не має законних підстав для невідкладного призначення працівника, відповідального за проведення фінансового моніторингу у Кролевецькому районному відділенні НАСК «Оранта».
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що доводи відповідача безпідставні та не грунтються на вищезазначих правових нормах, а отже позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України
1.Позов задовольнити повністю.
2.Скасувати припис прокурора Кролевецького району Сумської області №72 від 25.10.2007 року.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Ковзель П.О.