"23" лютого 2012 р. м. Київ К/9991/25652/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді
суддів:Тракало В.В.,
Головчук С.В.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2011 року у справі за позовом Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Сихівського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов'язання до вчинення дій,
У жовтні 2010 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача. Просив визнати протиправними дії державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 21853913, скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 12 жовтня 2010 року.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 19 листопада 2010 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії державного виконавця Сихівського ВДВС Львівського МУЮ Ромашко Ю.О. щодо відкриття та здійснення виконавчого провадження № 21853913 та скасовано постанову державного виконавця Сихівського ВДВС Львівського МУЮ Ромашко Ю.О. про відкриття виконавчого провадження від 12 жовтня 2010 року (ВП № 21853913). В задоволенні решти позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2011 року скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове рішення, яким відмовлено в задоволені позову.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2011 року та залишити в силі постанову Сихівського районного суду м. Львова від 19 листопада 2010 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що боржником за виконавчим листом зазначений Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, який є структурним підрозділом Львівської міської ради, тому відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 20-1 Закону України «Про виконавче провадження»виконання повинно бути покладене на підрозділ примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Львівській області, а не на Сихівський відділ державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції.
Статтями 3, 18 Закону України «Про виконавче провадження»визначено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в статті 3 цього Закону.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ i відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання i цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Статтею 11 вказаного закону визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є фізична або юридична особа, яка зобов'язана за рішенням вчинити певні дії (передати майно, виконати інші обов'язки, передбачені рішенням) або утриматися від їх вчинення.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 11 жовтня 2010 року державним виконавцем була винесена постанова ВП № 21853913 про відкриття виконавчого провадження з виконання рішення Сихівського районного суду м. Львова, яким зобов'язано Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_5 недоплаченої суми щорічної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку за період з 9 липня 2007 року 31 грудня 2007 року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням виплачених сум.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що боржником у виконавчому документі зазначено не Львівську міську раду, а Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, який відповідно до Положення про управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та його структури, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 27 жовтня 2006 року № 1219, є не лише структурним підрозділом Львівської міської ради, але й юридичною особою, яка наділена цивільною дієздатністю і правоздатністю та знаходиться по вул. Зубрівській, 9 в м. Львові, що відноситься до території Сихівського району м. Львова; дана територія підвідомча Сихівському відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції.
Статтею 20 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено, що у випадку, коли боржник є юридичною особою, виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна.
Враховуючи те, що Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради є юридичною особою та знаходиться на території, що підвідомча Сихівському відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції, постанова про відкриття виконавчого провадження винесена Сихівським відділом державної виконавчої служби Львівського міського управління у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи касаційної скарги про неможливість виконати судове рішення в зв'язку з відсутністю коштів не ґрунтуються на законі, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Доводи касаційної скарги про порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права безпідставні, спростовуються матеріалами справи та не ґрунтуються на законі. Оскаржуване судове рішення постановлене з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: В.В. Тракало
С.В. Головчук
Д.В. Ліпський
Суддя В.В. Тракало