23 лютого 2012 року м. Київ К/9991/90324/11
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіЦвіркуна Ю.І. (доповідач),
суддів -Веденяпіна О.А.,
Кочана В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про перерахунок пенсії,
У 2008 році ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням збільшення на 5% як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 01 січня 2008 року.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року, у задоволенні позову відмовлено повністю.
У касаційній скарзі позивач просить судові рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати і прийняти нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, колегія суддів встановила наступне.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 та знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві і отримує пенсію відповідно до чинних законодавчих актів України як військовий пенсіонер.
З червня 1998 року позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 89% грошового забезпечення, а також збільшено основний розмір пенсії на 5%, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 було упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу. На виконання вказаної постанови, 01 січня 2008 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, але без врахування 5% підвищення до пенсії, як ліквідатору аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі -Закон №2262).
Відповідно до пункту “в” частини першої статті 13 Закону №2262 (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) особам, зазначеним у пунктах “а” і “б” цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 %, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
04 квітня 2006 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» №3591-IV, який набрав чинності 29 квітня 2006 року, з дня його опублікування (“Урядовий кур'єр ” від 29 квітня 2006 року № 82) та викладено статтю 13 Закону №2262 в редакції, яка не передбачала підвищення пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з участю у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.
Порядок перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262 (в редакції від 3 квітня 2007 року -на момент перерахунку пенсії позивача) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії особі здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок (тобто, відповідно до чинного на час здійснення перерахунку пенсії законодавства).
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (надалі -Постанова №1294) було встановлено порядок призначення та перерахунку пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а також нові посадові оклади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, внутрішніх військ МВС та Держспецтрансслужби за основними типовими посадами.
Відповідно до пункту 1 Постанови №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схеми посадових окладів та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (пункт 3).
З 01 січня 2008 року на підставі статті 63 Закону №2262 та постанови Кабінету Міністрів України №1294 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, відповідно до редакції зазначеного Закону, чинною на цю дату, яка не передбачає зазначене вище 5-відсоткове збільшення пенсії за вислугу років.
Таким чином, для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії чинна на 01 січня 2008 року редакція Закону №2262 не передбачала збільшення пенсії за вислугу років на 5% сум грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що під час перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2008 року вказані підвищення правомірно не були враховані відповідачем.
За таких обставин суди дійшли вірного висновку про безпідставність вимог позивача, а тому обґрунтовано відмовили у задоволенні позову.
В силу ч.3 статті 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло привезти до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного судами ухвалені законні і обґрунтовані рішення, що постановлені з дотриманням норм матеріального і процесуального права та підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220-1, 230, 231 КАС України, суд
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2010 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ю.І. Цвіркун
Судді О.А. Веденяпін
В.М. Кочан
Суддя Ю.І. Цвіркун