11.5
Ухвала
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
"17" лютого 2012 р.№ 2а/1270/1082/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали адміністративного позову приватного підприємства «Трейд-Комін» до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області, про визнання рішення протиправним та його скасування,-
30.01.2012 позивач приватне підприємство «Трейд-Комін» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про визнання протиправним та скасування постанови про стягнення виконавчого збору ВП №29723287 від 21.12.2011.
Ухвалою судді Гончарової І.А. зазначений адміністративний позов було залишено без руху на підставі ст.108 КАС України.
Розпорядженням №26 від 16.02.2012 здійснено повторний автоматичний розподіл справи, у зв'язку із перебуванням судді Гончарової І.А. на лікарняному. Справу передано до розгляду судді Петросян К.Є.
Розглянувши зазначений адміністративний позов, підстав для відкриття провадження по адміністративній справі не вбачається, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Статтею 121-2 ГПК України передбачено, що скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів розглядаються господарським судом.
Тобто, стосовно оскарження дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень господарських судів встановлено інший порядок судового оскарження ніж в порядку адміністративного судочинства.
У пункті 2 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» № 3 від 13.12.2010 зазначено, що судам варто враховувати, що приписами Господарського процесуального кодексу України передбачено лише можливість оскарження дій та бездіяльності державної виконавчої служби, що ж до оскарження рішень, то така можливість відсутня. Тому оскарження рішень державної виконавчої служби під час виконання рішень господарських судів належить до юрисдикції адміністративних судів.
Однак, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)» від 09.09.2010 змінено редакцію Закону України «Про виконавче провадження».
Вказаний Закон набрав чинності після винесення постанови пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.12.2010, а тому окремі положення вказаної постанови пленуму суперечать нормам Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Так, частиною четвертою статті 82 вказаного Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ПП «Трейд-Комін» оскаржує постанову Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням ВП №29723287 на виконання виконавчого листа №4/123/2011 від 11.10.2011, виданого господарським судом Луганської області.
Таким чином, розгляд питання про оскарження постанови про стягнення з боржника виконавчого збору ВП №29723287 від 21.12.2011 повинне здійснюватись в порядку господарського судочинства за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження по справі за вказаним адміністративним позовом, позивачеві слід відмовити.
Керуючись ст. 109 ч.1 п.1 КАС України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження по адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Трейд-Комін» до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області, про визнання рішення протиправним та його скасування.
Роз'яснити позивачу право на звернення з позовною заявою до відповідного господарського суду в порядку господарського судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя К.Є. Петросян