Постанова від 20.02.2012 по справі 2а/1270/958/2012

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/958/2012

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Каюда А.М., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 890,34грн.,-

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 890,34грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач як фізична особа - підприємець зареєстрований платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області. Згідно до платіжних документів, розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року має перед управлінням Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області борг у розмірі 890,34грн., зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За таких обставин просив стягнути суму боргу в розмірі 890,34грн.

Ухвалою від 30 січня 2012 року справу призначено до розгляду в порядку скороченого провадження, зазначена ухвала отримана відповідачем 01.02.2012 року (а.с.26)

30 січня 2012 року відповідачем через відділ діловодства та обліку звернень громадян надано клопотання в яких він просить закрити провадження по справі в зв'язку з тим що таку справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, вважає що права звернення прокуратури в інтересах територіальних органів ПФУ, або в інтересах інших державних органів з адміністративним позовом до адміністративного суду, ні ЗУ «Про обов'язкове державне пенсійне страхування», ні ЗУ «Про прокуратуру», ні Кодексом адміністративного судочинства України, ні іншими законами України не передбачено.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження, за таких обставин суд не погоджується з доводами відповідача щодо закриття провадження у справі оскільки таку справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідач, як фізична особа - підприємець зареєстрований Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області 29 жовтня 2003 року за реєстраційним номером НОМЕР_2 (а.с.11).

Як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганській області. (а.с.7)

Абзацом 5 ч. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 р. № 2464, який набрав чинності з 01.01.2011 р. передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 р., в тому числі, страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 р. не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Таким нормативним актом що регулював вищезазначені правовідносини є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 9 липня 2003 року (далі - Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Страхувальниками відповідно до статті 14 цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Закону №1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Статтею 20 Закону №1058 встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Пунктом 12 зазначеної статті передбачено, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Стаття 106 Закону №1058 встановлює відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Відповідно до п.п.4 п. 8 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, 09.07.2003 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбання спеціального торгового патенту), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом у фіксованому розмірі. На підстав зазначеної норми позивачем - управлінням Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області було складено повідомлення - розрахунок яким визначено суму доплати відповідачем зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням розміру мінімального страхового внеску у липня - грудень 2010 року який складає 890,34грн. (а.с.9)

Як вбачається з матеріалів справи відповідачу позивачем - управлінням Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області було винесено вимогу про сплату боргу від 07 жовтня 2011 року №Ф-1424 на загальну суму 890,34грн., яка була надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням, однак повернулась на адресу управління Пенсійного фонду з відміткою пошти «за відмовою адресата від одержання» (а.с.9 зворотній бік, 10).

Сума боргу, в розмірі заявленому до стягнення підтверджена наданими позивачем виписками з картки особового рахунку фізичної особи - підприємця відповідача (а.с.8)

Як вбачається відповідач у встановлений законом 10-денний строк з моменту отримання вимоги не сплатив зазначену в ній суму боргу, не оскаржив вимогу до суду та не звернувся до позивача у справі за узгодженням суми боргу, що є підставою для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 890,34грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 ін..код. НОМЕР_1 суму заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 890,34грн. (вісімсот дев'яносто гривень 34коп.) на користь управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганській області, 92303, Луганська область, смт.Новопсков, вул..Айдарська,13.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяА.М. Каюда