Постанова від 08.02.2012 по справі 2а/1270/706/2012

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/706/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Цицюри О.О.

при секретарі судового засідання Бойко В.В.,

за участю представників сторін:

від позивача - старший державний податковий інспектор юридичного

сектору Кулигіна О.М.,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом по єдиному податку в сумі 828,17 грн., по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12,38 грн., а всього 840,55 грн., -

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом по єдиному податку в сумі 828,17 грн., по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12,38 грн., а всього 840,55 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 20.08.2010 зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області за реєстраційним номером №2 375 000 0000 001839 за адресою: 93740 Луганська область, Слов'яносербський район, м.Зимогір'я, вул.Кошевого, буд.8. З 21.08.2010 взята на податковий облік в якості платника податків у Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області за номером №25416.

Станом на 10.01.2012 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 обліковується податковий борг у загальному розмірі 840,55 грн. По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума до бюджету останньою не перерахована. Так, податкові зобов'язання виникли та складаються з:

- по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12,38 грн., де 12,38 грн. - пеня, зобов'язання по вказаному податку виникло 27.04.2011,

- по єдиному податку в сумі 828,17 грн., де 820,16 грн. - основне зобов'язання, яке нараховано відповідно до отриманого свідоцтва платника єдиного податку від 27.12.2010 серії НОМЕР_2 та рішення Зимогір'ївської міської ради Слов'яносербського району Луганської області від 30.09.2008 №731 «Про затвердження ставок єдиного податку для суб'єктів підприємницької діяльності», 8,01 грн. - пеня, зобов'язання по вказаному податку виникло 27.10.2011.

За період з 27.04.2011 по 10.01.2012 відповідачем самостійно борг не сплачувався. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 кошти на суму податкового боргу по єдиному податку в сумі 828,17 грн., по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12,38 грн., а всього 840,55 грн., на користь Державного бюджету України в судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи був належним чином повідомлений (а.с.27,28). У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог. Так, 03.02.2012 на адресу Луганського окружного адміністративного суду повернулось поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження у справі, направлене на адресу відповідача. Згідно довідки поштового відділення причиною повернення зазначено «адресат відсутній». Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - ОСОБА_2, зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 20.08.2010 за реєстраційним номером №2 375 000 0000 001839 (а.с.8) та згідно довідки про взяття на облік платника податків від 25.08.2010 №189 знаходиться на податковому обліку в якості платника податків Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області за номером №25416 (а.с.9).

Відповідно до ст.1 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 03.07.1998 №727/98 спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва, зокрема, як фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи. Підставою для видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку є подання фізичною особою до податкового органу письмової заяви та платіжного документа про сплату (перерахування) ним єдиного податку. Оскільки в заяві вказується вид діяльності, місце діяльності, кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, а також те, що підприємець відповідно до зазначених у заяві умов самостійно розраховує суму податку та сплачує його до бюджету, то слід вважати, що така заява має ознаки податкового розрахунку.

Відповідно до статті 2 Указу Президента України від 03 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Частиною 2 статті 5 Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» також встановлено, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач є платником єдиного податку, що підтверджується корінцем свідоцтва серії НОМЕР_2 від 27.12.2010 (а.с.10).

Рішенням Зимогір'ївської міської ради Слов'яносербського району Луганської області п'ятого скликання 29-ї сесії від 30.09.2008 №731 встановлені ставки єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб без утворення юридичної особи (а.с.11-12,13-14).

Судом встановлено, що станом на 10.01.2012 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 обліковується податковий борг у загальному розмірі 840,55 грн., який складається з:

- податку з доходів фізичних осіб у сумі 12,38 грн., де 12,38 грн. - пеня, зобов'язання по вказаному податку виникло 27.04.2011,

- єдиного податку в сумі 828,17 грн., де 820,16 грн. - основне зобов'язання, яке нараховано відповідно до отриманого свідоцтва платника єдиного податку від 27.12.2010 серії НОМЕР_2 та рішення Зимогір'ївської міської ради Слов'яносербського району Луганської області від 30.09.2008 №731 «Про затвердження ставок єдиного податку для суб'єктів підприємницької діяльності», 8,01 грн. - пеня, зобов'язання по вказаному податку виникло 27.10.2011.

Підпунктом 129.1.1. пункту 129.1. статті 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

Пунктом 129.4. статті 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Наявність податкового боргу у відповідача підтверджується обліковою карткою платника податків станом на 31.12.2011 (а.с.18-21,22-,23), розрахунками пені по єдиному податку та податку на доходи найманих працівників станом на 23.12.2011 (а.с.15,16), розрахунком податкового боргу станом на 30.12.2011 (а.с.17).

Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 87.11. ст.87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Оскільки за час судового розгляду справи відповідач у добровільному порядку податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 840,55 грн., у тому числі, по єдиному податку в сумі 828,17 грн., податку на доходи фізичних осіб у сумі 12,38 грн., не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 08 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 13 лютого 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (який був чинним на час звернення до суду з даним адміністративним позовом та до 01.11.2011) звільнений від сплати державного мита (судового збору), а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2,9,10,11,17,18,71,87,94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом по єдиному податку в сумі 828,17 грн., по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12,38 грн., а всього в сумі 840,55 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1) кошти на суму податкового боргу по єдиному податку в розмірі 828,17 грн. (вісімсот двадцять вісім гривень 17 копійок), з яких: кошти в сумі 548,14 грн. перерахувати на користь Державного бюджету України на р/р31512970700299, код платежу 18050401, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі Луганської області, банк одержувач ГУДКСУ в Луганській області, код казначейства 37969169, МФО 804013, кошти в сумі 280,03 грн. перерахувати на користь Державного бюджету України на р/р34217379700299, код платежу 18050201, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі Луганської області, банк одержувач ГУДКСУ в Луганській області, код казначейства 37969169, МФО 804013, по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 12,38 грн. (дванадцять гривень 38 копійок), перерахувавши кошти на користь Державного бюджету України на р/р33215800700299, код платежу 11019901, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі Луганської області, код казначейства 37969169, МФО 804013, а всього в сумі 840,55 грн. (вісімсот сорок гривень 55 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 13 лютого 2012 року.

СуддяО.О. Цицюра