справа № 0670/11787/11
категорія 6.3
14 лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лавренчук О.В.,
за участю секретаря - Недашківської Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Прокурора Житомирського району в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адміністрації, управління Дежкомзему у Житомирському районі
до Кам'янської сільської ради Житомирського району, третя особа: ОСОБА_1
про скасування рішення 32 сесії 5 скликання від 28.08.2010 р.,-
встановив:
Прокурор Житомирського району в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адміністрації, управління Держкомзему у Житомирському районі звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення 32 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради від 28 серпня 2010 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділюнку гр. ОСОБА_1" В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуване рішення Кам'янської сільської ради прийняті з порушенням вимог законодавства, суперечать інтересам держави, перешкоджають ефективному використанню природних ресурсів, а тому підлягають скасуванню.
Прокурор в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов.
Представники Житомирської районної державної адміністрації, управління Держкомзему у Житомирському районі в судове засідання не з"явились надали клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
Представник Кам'янської сільської ради Житомирського району в судовому засіданні позовні вимоги визнав та просив їх задовольнити.
Третя особа будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з"явилась, причини неявки суду не повідомила.
Заслухавши пояснення прокурора, представник відповідача, дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Встановлено, що рішенням 32 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради Житомирського району від 28 серпня 2010 року затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та виготовлення державного акта на право власності на земельну ділянку громадянину ОСОБА_1 на території Кам'янської сільської ради в с. Кам'янка по фактичному користуванні загальною площею 0,15 га. для ведення особистого селянського господарства, передано гр. ОСОБА_1 безкоштовно земельну ділянку загальною площею 0,15 га. та дозволено Житомирській філії Центру ДЗК скласти акти на право власності на земельну ділянку.
На підставі рішення 32 сесії 5 скликання Кам'янської сільської ради видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 008179 від 27.10.10.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13, 14 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Згідно зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 6 ст. 118 Земельного Кодексу України Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Сільська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до ст. 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з зазначеними щодо неї правами.
Статтею 121 ЗК України визначено норми безоплатної приватизації земельних ділянок та види використання земель.
Статтею 116 ЗК України визначено підстави набуття права на землю, а саме те, що громадяни можуть набувати право користування або власності на землю.
Відповідно до ст. 118 ЗК України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ст. 186-1 ЗК України до складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини, які надають свої висновки і підписують загальний висновок про погодження чи непогодження проекту землеустрою.
Організація роботи Комісії, матеріально-технічне забезпечення її діяльності та контроль за дотриманням нею строків і порядку розгляду документації із землеустрою здійснюють органи, що утворили Комісію.
Документація із землеустрою, погоджена Комісією, вважається такою, що погоджена органами, представники яких входять до її складу.
Разом з тим встановлено, що на час затвердження проекту землеустрою, тобто на 28 серпня 2010 року не було подано висновку про наявність обмеження, обтяження (сервітути) на використання земельної ділянки відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської РДА та висновку про наявні обмеження на використання земельної ділянки управлінням держкомзему у Житомирському районі Житомирської області, які були виготовлені 10 вересня 2010 року та 06 вересня 2010 року відповідно.
Крім того, проведеною за участю спеціаліста Управліненя Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Житомирській області перевіркою виявлено, що у відповідності до вищевказаної технічної документації із землеюстрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності гр. ОСОБА_1 на земельну ділянку, передана йому земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, що підтверджується висновком № 1513/15/20-11 від 05.04.2011 року. При цьому, межі Каменської сільської ради встановлені проектом встановлення меж населених пунктів Кам'янської сільської ради (Житомирська філія інституту землеустрою, 1993 рік.).
Згідно п. 12 перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, Кам'янська сільська рада не мала повноважень на винесення рішення прозатвердження гр. ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, що знаходиться за межами населеного пункту.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов Прокурора Житомирського району в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адміністрації, управління Держкомзему у Житомирському районі задовольнити.
Рішення 32 сесії 5 скликання Кам"янської сільської ради від 28 серпня 2010 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 скасувати.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.В. Лавренчук