справа № 0670/9886/11
категорія 10.4.1
10 лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О.Г.,
при секретарі - Степанові П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Житомирського міського центру зайнятості-Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення 2391,67 грн.,-
встановив:
Житомирський міський центр зайнятості - Виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів, які отримані нею, як допомога по безробіттю в розмірі 2391,67 грн. Вимоги мотивує тим, що відповідач перебувала на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості, як безробітна з 15.09.2009 року по 15.02.2010 року та отримала від них допомогу по безробіттю в розмірі 2391,67 грн., при цьому, відповідачка під час звернення в центр зайнятості і на момент надання статусу безробітної вона була зайнятою особою відповідно до ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" і не повідомила позивача про те, що нею був укладений договір ЦПХ №92010303095 від 13.03.2009 року про надання агентських послуг. Таким чином, кошти виплачені відповідачу центром зайнятості підлягають поверненню. Добровільно відповідач кошти в сумі в сумі 2391,67 грн. не повернула, тому позивач просив стягнути їх у судовому порядку.
Представник позивача позов підтримав повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач та представник відповідача позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості як безробітна з 15 вересня 2009 року по 15 лютого 2010 року.
Частиною 2 статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02 березня 2000 року 1533-ІІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року №60/62 для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Так, під час проведення головним спеціалістом відділу організації працевлаштування населення Святошинського районного центру зайнятості м.Києва розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціального страхування на випадок безробіття" встановлено, що ОСОБА_2 працювала у ПАТ "СК "ТАС" по договору ЦПХ від 13.03.2009 року №92010303095, про що складений акт №47 від 13.04.2011 року.
ОСОБА_2 Житомирський міський центр зайнятості про те, що працювала у ПАТ "СК "ТАС" по договору ЦПХ від 13.03.2009 року №92010303095 не повідомила, продовжувала перебувати на обліку як безробітна, що спричинило отримання нею за період з 15.09.2009 року по 15.02.2010 року допомоги по безробіттю у сумі 2391,67 грн. незаконним шляхом.
Факт, що на час подачі позивачем заяви до Житомирського МЦЗ про вирішення питання про надання статусу безробітного, вона працювала у ПАТ "СК "ТАС" по договору ЦПХ не заперечується відповідачкою та підтверджується довідкою страхової компанії "ТАС" (а.с. 30-35).
Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року №60/62 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.7, п.9 вказаного Порядку, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Згідно з частиною 3 статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці та соцполітики України №307 від 20 листопада 2000 року із змінами і доповненнями, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними, стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг; якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідачка рішення центру зайнятості щодо повернення коштів не оскаржила, про необхідність повернення зазначених коштів повідомлена, однак, на день розгляду справи у суду відсутні відомості про їх сплату.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 не мала законних підстав для отримання виплати по безробіттю за період з 15.09.2009 року по 15.02.2010 року, доказів сплати заборгованості у сумі 2391,67 грн. нею не надано, тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Житомирського міського центру зайнятості-Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти, отримані як допомога по безробіттю в сумі 2391грн. 67 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова