справа № 0670/11654/11
категорія 11.5
02 лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лавренчук О.В. ,
за участю секретаря - Недашківської Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Сінгурівської сільської радї Житомирського району
до Відділу Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції, старшого державного виконавця Житомирського районного управління юстиції Пилипенко О.С.
про визнання протиправною та скасування постанови від 22.11.2011 р.,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22.11.2011 р., винесену державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції Бельським О.С., та зупинити виконавче провадження в частині стягнення з Сінгурівської сільської ради виконавчого збору. В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем на Сінгурівську сільську раду Житомирського району за невиконання рішення Житомирського районного суду, яким зобов'язано Сінгурівську сільську раду Житомирської області надати ОСОБА_3 у власність земельну ділянку загальною площею 1,8731 га., винесено постанову про стягнення виконавчого збору за невиконання боржником у встановлений строк виконавчого листа. Позивач просить скасувати зазначену постанову, оскільки вважає, що вона винесена без урахування всіх обставин у справі, суперечить вимогам чинного законодавства та Закону України "Про виконавче провадження". Також, вказує на те, що дане рішення суду виконано.
30.01.2012 р. від позивача надійшла заява про заміну належного відповідача у справі зі старшого державного виконавця Бельського О.С. до Пилипенка О.С.
30.01.2012 р. від позивача надійшла заява про відмову від частини позовних вимог про зупинення виконавчого провадження про стягнення з Снігурівської сільської ради виконавчого збору, яка мотивована тим, що постановою старшого державного виконавець Житомирського районного управління юстиції Пилипенком О.С. від 27.12.2011 року зупинено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-8/11 виданого 05.10.2011 року.
Ухвалою суду від 30.01.2012 р. провадження у справі за позовом Сінгурівської сільської ради Житомирського району до Відділу Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції, старшого державний виконавець Житомирського районного управління юстиції Пилипенка О.С. в частині позовних вимог про зупинення виконавчого провадження про стягнення з Снігурівської сільської ради виконавчого збору - закрито, прийнявши відмову позивача від позову.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в частині визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції Пилипенка О.С.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав викладених в письмовому запереченні, яке обґрунтовувалось тим, що судове рішення виконане невчасно, а вказані позивачем причини не є поважними. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки оскаржувана постанова від 22.11.2011 р. винесена у відповідності до норм Закону України "Про виконавче провадження".
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Судом встановлено, що 25.10.2011 року відповідно до статей 17, 19, 20, 25 Закону України "Про виконавче провадження" відкрито виконавче провадження (ВП № 29451355) з виконання виконавчого листа № 2а-8/11 від 05.10.2011 року Житомирського районного суду про зобов'язання Сінгурівську сільську раду Житомирської області надати ОСОБА_3 у власність земельну ділянку загальною площею 1,8731 га., та встановлений строк для виконання рішення суду до 01.11.2011 року . Копія постанови про відкриття виконавчого провадження надіслана сторонам виконавчого провадження 25.10.2011 року. Позивач постанову про відкриття виконавчого провадження отримав, не оскаржував, із письмової заявою про продовження строку для добровільного виконання судового рішення не звертався.
15.11.2011 року на адресу відділу ДВС Житомирського РУЮ надійшла заява від боржника про те, що він отримав постанову про відкриття виконавчого провадження після закінчення строку для самостійного виконання, також зазначив, що ріщення суду можливо виконати не раніше ніж 09.12.2011року, так як Сінгурівська сільська рада є колегіальним органом місцевого самоврядування, тому будь-які від імені сільської ради вчинюються шляхом прийняття відповідного рішення на пленарному засіданні сесії сільської ради.
22.11.2011 року Відділом Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції, старшим державним виконацем Житомирського районного управління юстиції Пилипенко О.С. винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 13600,00 грн., за невиконання у встановлений строк боржником виконавчого листа № 2а-8/11 від 05.10.2011 року Житомирським районним судом про зобов"язанням Сінгурівької сульської ради Житомирської області надати ОСОБА_3 у власність земельну ділянку загальною площею 1,8731 га.
Положеннями ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" (далі Закон) передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
У відповідності до ч. 1, 2, 5 ст. 25 Закону, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Згідно із ч. 5 ст. 12 Закону, сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону, у разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державний виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом. Виконавчий збір та витрати, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій, у такому разі з боржника не стягуються.
Частина 1 статті 28 Закону передбачає, що у разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст.35 Закону, за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладання провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.
З матеріалів справи вбачається, що Сінгурівська сільська рада не була позбавлена права самостійно звернутися до суду в порядку ЦПК України, що роз"яснення змісту рішення суду у разі його неможливості виконати в строк втановлений Законом України "Про виконавче првадження" або подати заяву про відстрочку виконання рішення.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов"язаний провести виконавчі дії з виконання рішення немайонового характеру - у двомісячний строк. Строк здійснення виконавчого провадження не включає час відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Відділу Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції, старшого державного виконавця Житомирського районного управління юстиції Пилипенко О.С. не суперечать вимогам чинного законодавства, постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 22.11.2011 року прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України "Про виконавче провадження", ст.ст. 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
постановив:
В задоволенні позову Сінгурівської сільської ради до Відділу Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції, старшого державного виконавця Житомирського районного управління юстиції Пилипенко О.С. про скасування постанови про стягнення виконавчого збору - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.В. Лавренчук