справа № 0670/10945/11
категорія 6.2.1
23 січня 2012 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюк М.М.,
при секретарі - Корольовій О.С., Чайці О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", третя особа - Міністерство аграрної політики та продовольства України,
до Коростишівської районної державної адміністрації
про визнання недійсним та скасування розпорядження № 323 від 21.07.2010 року
встановив:
ДП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 21.07.2010 року № 323 "Про приватизацію землі ДП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке". В обґрунтування позову посилається на те, що оскаржуване розпорядження відповідача прийнято з порушенням вимог діючого законодавства, оскільки на момент прийняття розпорядження, земельна ділянка перебувала у користуванні позивача, регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області наказом № 183 від 21.07.2009 року зупинило дію свого наказу № 103 від 15.05.2009 року "Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", а наказом № 314 від 03.08.2010 року взагалі скасувало наказ № 103.
Представник позивача, Прокурор та представник третьої особи у судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, зазначених в письмових запереченнях на позовну заяву (а.с.107-108). При цьому пояснила, що про існування наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області наказом № 183 від 21.07.2009 року на момент винесення оскаржуваного розпорядження відповідач не знав.
Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Розпорядженням КМ України від 03.12.2008 № 1517-р "Про затвердження переліків господарських товариств і холдингових компаній, державні пакети акцій (частки) яких підлягають продажу, державних підприємств, холдингових компаній і відкритих акціонерних товариств, що підлягають підготовці до продажу в 2009 році", державне підприємство "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" було внесено до переліку підприємств, які підлягають підготовці до продажу.
Ч.1 ст. 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992 № 2163-XII передбачено, що державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.
Наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області № 103 від 15.05.2009 року було прийнято рішення про приватизацію державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке".
Згідно ч.1, ч.2 ст. 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю); рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
21 липня 2010 року голова Коростишівської районної державної адміністрації, "розглянувши клопотання ДП СГП "Більковецьке" № 5 від 14.07.2010 року та додані документи, лист Коростишівського районного управління юстиції від 19.07.2010р. № 245, відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 17, 25 п. 12 Розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, наказу регіонального відділення ФДМ України по Житомирській області № 103 від 15.05.2009р. "Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", прийняв рішення про приватизацію землі, що перебуває у користуванні ДП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" (а.с.111).
При прийнятті відповідачем оскаржуваного рішення не було враховано, що наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області № 183 від 21.07.2009 року зупинено дію наказу № 103 від 15.05.2009 року "Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке". (Наказом № 314 від 03.08.2010 року взагалі скасовано наказ № 103).
Твердження представника відповідача про те, що на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідачу не було відомо про зупинення дії наказу № 103 від 15.05.2009 року суд вважає надуманим, оскільки з протоколу загальних зборів працівників ДП СГП "Більковецьке" від 02.12.2009 року (а.с.113-114), який розглядався головою Коростишівської районної державної адміністрації при прийнятті розпорядження № 323 від 21.07.2010 року, видно, що регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області зупинено процес приватизації державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке".
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що позивач не отримав права користування земельною ділянкою загальною площею 2321,772 га, приватизації якої стосується розпорядження № 323 від 21.07.2010 року, оскільки судовими рішеннями, що набрали законної сили, зокрема по справі № 0670/2754/11, встановлено, що вказана земельна ділянка перебувала в постійному користуванні державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" і не увійшла до земель запасу Більковецької сільської ради.
Згідно з ч. 5 ст. 116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади, відповідно до статті 142 ЗК України, здійснюється за його заявою до відповідного органу. Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Статтею 143 ЗК України визначено, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 149 ЗК України, вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що надання у користування земельної ділянки, що вже перебуває у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її за встановленою ЗК України процедурою.
Таким чином, на момент прийняття оскаржуваного розпорядження приватизацію майна Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" було зупинено органом, що покликаний здійснювати державну політику в сфері приватизації в межах Житомирської області, землі загальною площею 2321,772 га залишилися в постійному користуванні позивача, її вилучення (викуп) у встановленому порядку не проводилось, до земель запасу Більковецької сільської ради вони не увійшли.
Згідно зі статтями 13, 14 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року №586-ХІV (зі змінами і доповненнями) визначено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Враховуючи наведене, суд вважає, що розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 21.07.2010 року № 323 "Про приватизацію землі ДП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" видане з порушенням вимог чинного законодавства, спрямоване на незаконне припинення права користування Державним підприємством "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" земельною ділянкою, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 21.07.2010 року № 323 "Про приватизацію землі ДП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 30 січня 2012 р.