07 лютого 2012 року м. Київ К-1327/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Гончар Л.Я.
Бим М.Є.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної інспекції з енергозбереження на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля»до Державної інспекції з енергозбереження про визнання незаконними дій та визнання недійсною постанови № 18-12/117-1 від 11 липня 2008 року, -
У січні 2009 року ВАТ «Краснодонвугілля»звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з енергозбереження про визнання незаконними дій та визнання недійсною постанови № 18-12/117-1 від 11 липня 2008 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2009 року, у задоволенні позовних вимог ВАТ «Краснодонвугілля»відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року апеляційну скаргу ВАТ «Краснодонвугілля»задоволено частково. Рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення, яким визнано недійсною постанову територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 11 липня 2008 року «Про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів».
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, в якій Державна інспекція з енергозбереження інспекція просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду апеляційної інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, предметом позову стало оскарження дій начальника територіального управління Державної інспекції по енергозбереженню в Луганській області щодо винесення постанови від 11 липня 2008 року «Про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів».
Встановлено, що у липні 2008 року територіальним управлінням державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було проведено комплексну перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів структурного підрозділу «Шахта «Самсонівська-Західна»ВАТ «Краснодонвугілля», за наслідками проведення якої був складений акт № 18-12/117 від 11 липня 2008 року.
Протягом проведення перевірки представниками відповідача було встановлено:
- нераціональне використання електроенергії всього у кількості 3067060,86 кВтг (4,8 % від загального споживання) на суму 1153021,24 грн., у тому числі орієнтовані, із-за невиконання планових показників видобутку вугілля - 2797200 кВтг на суму 1051859,11 грн. та по причині недодержання технологічної дисципліни (незадовільний стан провітрювання шахти) -269860,86 кВтг на суму 121162,13 грн.
11 липня 2008 року Територіальним управлінням державної інспекції з енергозбереження у Луганській області був винесений припис до акту перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 18-12/117, в якому були зазначені заходи, направленні на усунення встановлених порушень при проведенні перевірки та термін їх усунення.
Окрім припису, 11 липня 2008 року Начальником Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було винесено Постанову № 18-12/117-1, якою на підставі Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29 червня 2000 року, Порядком проведення перевірок, затвердженого Наказом Державного комітету з енергозбереження № 64 від 04 серпня 2000 року, статті 11 закону України «Про енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 1993 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 1071 від 07 липня 2000 року до позивача було застосовано підвищену плату за виявлені перевитрати паливно-енергетичних ресурсів з електроенергії у кількості 269860,86 кВтг у розмірі 242324,26 грн.
Проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях (далі - підприємства) незалежно від форми власності та підпорядкованості визначений Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженим наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 4 серпня 2000 року.
Пунктом 12 зазначеного Порядку проведення перевірок встановлено, що за результатами перевірки інспектор складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. Акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося.
Відповідно до пункту 15 зазначеного порядку рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати.
Відповідно до пункту 10 названого Порядку проведення перевірки ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, якщо неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів викликане недосконалістю технологічних процесів і для його усунення потрібно значні матеріальні і фінансові ресурси, Інспекцією сумісно з підприємством визначаються обсяги і терміни виконання для його усунення. Перевірка виконання припису здійснюється після закінчення терміну для усунення недоліків. Проте, пунктом 15 вказаного Порядку встановлено, що підставою для прийняття рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів є акт перевірки підприємства, а не дані перевірки виконання припису.
З огляду на зазначене дії начальника територіального управління щодо прийняття спірної постанови відповідають вимогам зазначеного Порядку.
Щодо правомірності застосування до позивача економічних заходів у вигляді підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, передбачених п. «е»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження»колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про енергозбереження»економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Відповідач при розрахунку використання паливно-енергетичних ресурсів виходив з того, що в основу правопорушення відповідачем покладені недотримання шахтою «Самсонівська-Західна»питомих норм, визначених «Методикою визначення нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів»М-00013184.0.022-01, затвердженою Наказом Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів від 13 грудня 2006 року № 89 та впровадженої в практику інспекторських перевірок підприємств Наказом Державної інспекції з енергозбереження від 22 грудня 2006 року № 285.
Зазначена методика застосована до спірних відносин безпідставно, як неналежна, оскільки визначення та розрахунок втрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах вугільної промисловості здійснюється відповідно до Методики, затвердженої наказом НАЕР від 6 грудня 2007 року № 161 (далі -Методика 161) та наказом Держінспекції з енергозбереження від 25 грудня 2007 року № 254. Надані головним енергетиком позивача розрахунки перевитрат електроенергії шахти на підставі Методики 161, що містяться в матеріалах справи, спростовують розрахунки відповідача наведені у акті перевірки, та доводять відсутність перевищення фактичних зовнішніх притоків повітря у системі головного провітрювання над розрахунковими, як по вентилятору головного стволу ВЦД-31,5 так і по вентилятору стволу №1 ВЦД-47УН.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про неправомірність застосування відповідачем підвищеної плати за заявлені перевитрати паливно-енергетичних ресурсів на підставі п. «е»статті 11 Закону України «Про енергозбереження».
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2201 КАС України, суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2201, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-
Касаційну скаргу Державної інспекції з енергозбереження відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Харченко